×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Ezért ne hanyagoljuk a bor átfejtését

2022.01.18 - 12:18
Ahhoz, hogy a zajosan forró mustból idővel zamatos, tükrös bort nyerjünk, számos, jól időzített beavatkozásra szükség van. Az óhajtott átalakulás összetett vegyi folyamatok hatására történik, amihez az átfejtéssel, azaz a bor és a seprő elválasztásával komoly mértékben hozzájárulunk. Lássuk, miről is van szó, mert nem mindegy mit mikor és hogyan teszünk.

A szőlő betakarítása és feldolgozása közben a mustba óhatatlanul kerül szennyező anyag. Ezek az anyagok lehetnek a bogyózás melléktermékei (a szőlő magja, héja), illetve a gyümölcsön megtapadt anyagok (föld, egyéb szennyeződések). Ezek a bor erjedése folyamán leülepednek a tárolóedény aljára és egy sűrű, zavaros masszává állnak össze. Ezt nevezzük borseprőnek. Ennek az anyagnak a fő jellemzője az, hogy hamar megromlik, vagyis az újbort javasolt minél rövidebb időn belül a borseprőtől különválasztani.

Az első fejtést általában nyíltan, megfelelő levegőztetéssel végezzük, vagyis a bort csapból szabadon folyatjuk egy edénybe. Nyílt fejtés hatására a borban olyan folyamatok indulnak meg, amelyek a hőre érzékeny, termolabilis fehérjék és különböző nyálkaanyagok kicsapódásához vezetnek. A levegőre érzékeny anyagok kiválásának elősegítése alapvető stabilizációs követelmény.
Általában 100 liter fehérbornál 5-8 liter seprőmennyiség keletkezik, vörösboroknál 2-5 liter. A keletkező seprő mennyiségét azonban nagyban befolyásolja a szőlő minősége, tisztasága és a feldolgozás mente.

borok fejt3

A szakirodalom szerint a borok fejtésénél két technológiát különítünk el: oxigén jelenlétében történő fejtést, illetve oxigén nélküli vagy zárt fejtést. A hagyományos, elterjedt eljárás – mint ahogy az első átfejtésre is ajánlottam – a nyílt, vagyis az oxigénnel történő fejtés. A zárt fejtés esetén már célszerszámra is szükségünk van: ez az eszköz pedig olyan átemelő pompa, amivel a folyadékot egyik edényből a másikba tudjuk átfejteni. Fontos különbséget tenni a lágy borok esetében, ugyanis ezeknél ajánlott a bor illatanyagait megóvó, kedvezőbb technológiát alkalmazni, vagyis a fentebb taglalt zárt módszert.

A bor fejlődése szempontjából az első fejtés a legfontosabb. Ideje az erjedés befejezése, illetve a borletisztulása után van. Általában a zajos erjedés leállta után 2-8 hét múlva időszerű. Alapszabály, hogy a borokat minél előbb fejtsük le. A sokáig halogatott, megkésett fejtés mindig nagyobb kockázattal jár, mint a túl korai. Korai fejtést igényelnek a természetes szőlőillattal és zamattal rendelkező, könnyű, reduktív, azaz oxigén jelenléte nélkül erjedt borok, valamint a savszegény borok. Egészséges szőlőből készült bornál várhatunk annak teljes letisztulásáig, rothadt szőlő borát az erjedés befejezése után, mikor már kissé letisztult, azonnal fejtsük le. Később fejtjük a nagy cukortartalmú mustokból erjesztett, nagyobb alkoholtartalmú, extraktban gazdag, savasabb fehérborokat, valamint a vörösborokat is, mert a seprőjén álló bor savtartalma csökken az almasav bontó baktériumok hatására.

borok fejt1

Ha a bornak záptojás- (kénhidrogén-) vagy más, kellemetlen szaga van, a fejtéskor a csapot felfelé fordítjuk, vagy szellőző rózsát teszünk rá, esetleg más alkalmas módon segítjük elő, hogy az átfejtendő bor sok sugárban folyva, minél több levegővel érintkezve szellőződjön.

A bor szebben fejlődik, ha fejtéskor a levegőből bekerülő felesleges oxigént kénnel lekötjük. Ezért, valamint a káros baktériumok elpusztítása végett, mindig kénezett hordóba fejtsünk. A mustba adagolt kén ugyanis az erjedés alatt teljesen lekötődik.

borok fejt2

Az átfejtés után visszamaradt seprőt sem dobjuk ki. Hosszabb állás után az áthúzási művelettel felzavart seprő leülepszik, és tetejéről leszívható a tiszta bor. A seprő amúgy is értékes anyag: érdemes nagyobb zárható edénybe gyűjteni és hektoliterenként 20-25 gramm feloldott borként hozzáadagolni. Az átfejtések alkalmával visszamaradó sűrű seprőből ugyanis pálinka főzhető.

Fehér Gyula agrármérnök
falugazdász

 

Minőségi borok és jó hangulat Érmihályfalván
A minőségi borok és a kulturált borfogyasztás állt a középpontjában annak a rendezvénynek, amelyet a hétvégén Érmihályfalván, a Gödör Rendezvényházban tartottak.
Új üzleti kapcsolatok segítik a szatmári borászok fejlődését
Hasznos partneri kapcsolatok kialakításának lehetőségét kínálta bortermelők számára a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviselete és a Partiumi Falugazdász Hálózat által szervezett borászati konferencia, melynek helyszíne Krasznabéltek volt.
Borkóstoló séta a varázslatos krasznabélteki pincék között
Minőségi krasznabélteki borokat kóstoltak, hagyományos, boltíves pincészetekbe látogattak, panoráma kilátású tájakon és zegzugos ösvényeken sétáltak, a nap végén pedig a bortúrát követő csűrbulin is kiválóan érezték magukat mindazok, akik szombaton részt vettek a Partiumi Falugazdász Hálózat első ízben szervezett krasznabélteki Varázslatos Pincesor rendezvényén.
Cookie