Az időjárás kiszámíthatatlansága láttán egyre több gazda teszi fel magában a kérdést: mit termesszen, mit vessen a magas aszály-kockázatot hordozó területeken. A globális felmelegedés környékünket is érinti. A nyarak egyre forróbbak, a csapadék kevesebb, és mindig pont akkor nem esik az eső, amikor a szántóföldi növényeinknek leginkább szüksége lenne rá. Ahol az öntözés nem jöhet szóba, talán el kellene gondolkozzunk azon, hogy a hagyományos monoton szántóföldi növényeink – kukorica, búza, repce, napraforgó – vetésforgójába bevezessünk olyan új kultúrákat is, amelyek jobban tűrik a szárazságot. A cirok – amely a jövő kukoricájaként is emlegetnek – sok tekintetben jó választás lehet.
A cirok sokoldalú növény, felhasználásától függően többféle cirok típust termeszthetünk. A szemes cirok emberi fogyasztásra és állatok takarmányozására egyaránt alkalmas. A silócirokot ezzel szemben csak az állatok takarmányozására használjuk. Megkülönböztetjük még a cukorcirokot, ami emberi fogyasztás céljából, cukor előállítására alkalmas. De a ciroknak – különösen a húsmarhatartók körében – közkedvelt válfaja a szudáni fű, ami kiváló, nagy tömeget biztosító legelőfűként, az állatok takarmányozását szolgálja.
A cirok vetésterülete folyamatosan nő, jelenleg a világ 5-dik legnagyobb területen termesztett gabonaféléje. Nagy előnye, hogy egységnyi szárazanyag előállításához a kukoricánál 30-50 százalékkal kevesebb vízre van szüksége, köszönhető annak, hogy a gyökérzete bojtos, fejlett mellékgyökérzettel rendelkezik, ráadásul a kukoricánál kétszer több hajszálgyökere van. A vízfelvételért márpedig a hajszálgyökerek felelősek.
A ciroknak további előnye, hogy a vetésforgóba illesztve a betegség- és rovarnyomás is csökkenthető az adott területen. A cirok termesztéséhez semmilyen speciális munkagépre nincs szükség. Gyengébb adottságú területeken is megéri a termesztése, ugyanis a műveléssel járó ráfordítás is alacsonyabb, mint a kukoricánál.
Jó pont, hogy a cirok termése könnyen értékesíthető: a szemes cirok iránti igény évről évre nagyobb, mint a kínálat. Keresik az állattartók, hiszen az állatok takarmányozásában kiváló kiegészítőnek számít szemes- és tömegtakarmányként is. A cirok iránti igényt a vetőmag-kereskedők is észlelik: egyre több forgalmazónál lehet szemes cirok, silócirok és szudánifű magot kapni. A túlélés záloga az alkalmazkodás. A klímaváltozás miatt a mezőgazdaságunk is kénytelen változni, ahhoz hogy ezeket a változásokat túléljük, muszáj alkalmazkodni és ennek az alkalmazkodásnak jó módja lehet, ha próbálunk a vetésforgóba új, vagy nem annyira népszerű növényeket is integrálni.
Szűcs Edina Renáta
állattenyésztő mérnök, falugazdász