×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Népszerűbb lett a biogazdálkodás, de még van hova fejlődnünk

2021.02.07 - 22:33
Románia továbbra is az Európai Unió tagországainak sereghajtói között van az organikus gazdálkodás terén, minthogy mezőgazdasági földjeinek csupán 2,86 százalékán zajlik organikus gazdálkodás. A dobogósok: Ausztria, Észtország és Svédország.

 

Románia továbbra is az Európai Unió tagországainak sereghajtói között van az organikus gazdálkodás terén, minthogy mezőgazdasági földjeinek csupán 2,86 százalékán zajlik organikus gazdálkodás. Az 2012-2019 közötti időszakban 37,1 százalékkal nőtt ugyan ezen területek aránya (288.261 hektárról 395.228 hektárra) de még mindig elmarad az európai ligát organikus gazdálkodás terén vezető Ausztriától, ahol a mezőgazdasági földek minden ötödik hektárán organikusan gazdálkodnak és 20.000 gazdaság van. Románia csupán Bulgáriát (2,3%), Írországot (1,6%) és Máltát (0,5%) előzi meg. Ausztria után Észtország (22,3%) és Svédország (20,4%) következik. A legfrissebb adatok alapján az Európai Unióban 13.800.000 hektáron zajlik organikus gazdálkodás, azaz a mezőgazdasági területek 8,5 százalékán.

A világon már 17,8 millió hektár szántóföldön és 4 millió hektárnyi ültetvényen termesztenek ökológiai módszerekkel növényeket, ehhez jön még az organikus gyepek és legelők 33,1 millió hektáros területe.

Az ökológiai termelés irányadó elve a magas élelmiszerminőség a mezőgazdaság, a nyersanyagok és az energia kímélő felhasználásával. A biológiai gazdálkodás célja olyan zárt anyagkörforgás, amely emberi beavatkozás nélkül szabályozza magát.

Az iparághoz tartoznak a bio-élelmiszerek általában, bio-bor, bio-hús, bio-tejtermékek, bio-italok és bio-táplálékkiegészítők termelői és a bio-ellenörző szervek.

Címkék:
#biogazdálkodás
Kolozsváron találkoztak az ökogazdálkodók
A biotermelés perspektíváit, illetve az Európai Unió új agrárpolitikájával összefüggésben az ökológiai mezőgazdaság előtt álló kihívásokat taglalta a Romániai Biogazdálkodók Egyesületének 18-dik konferenciája. A március 4-i, kolozsvári rendezvényen a Partiumi Falugazdász Hálózat falugazdászai is jelen voltak.
Biotermesztés Szilágy megyében
A hepehupás vén Szilágyságban mifelénk nagyon kevesen foglalkoznak biotermesztéssel, ezért fontosnak tartjuk azoknak a bemutatását, akik nem hagyományos gazdálkodást folytatnak. Közéjük tartozik Keresztes Attila, aki növénytermesztéssel, állattartással és fakitermeléssel foglalkozik Sarmaságon. Nem titkolt célunk elérni azt, hogy példájukból kiindulva mások is biotermesztésbe kezdjenek.  
2030-ra ökogazdaságok lephetik el a kontinenst
Az Európai Bizottság az ökológiai termelés fejlesztésére irányuló cselekvési tervet mutatott be az ökológiai termékek előállításának és fogyasztásának ösztönzésére, továbbá célja, hogy 2030-ra a mezőgazdasági területek 25 százalékán ökológiai gazdálkodás valósuljon meg, továbbá hogy az ökológiai akvakultúra jelentős mértékben növekedjen.
Cookie