Fotó: MTI
Az ökológiai termelés számos fontos előnnyel jár: az ökológiai művelés alatt álló területeken mintegy 30%-kal nagyobb a biológiai sokféleség, az ökológiai gazdaságokban tartott állatok magasabb szintű állatjólétet élveznek és kevesebb antibiotikumot kapnak, az ökológiai termelők nagyobb jövedelemmel rendelkeznek és reziliensebbek, a fogyasztók pedig az uniós ökológiai logónak köszönhetően pontosan tudják, hogy mit kapnak. A cselekvési terv összhangban van az európai zöld megállapodással, a „termelőtől a fogyasztóig” stratégiával és a biodiverzitási stratégiával.
A cselekvési terv biztosítani kívánja a már eleve gyorsan növekvő ökológiai ágazat számára a 25%-os cél eléréséhez a megfelelő eszközöket. A terv három tengely – a fogyasztás fellendítése, a termelés növelése és az ágazat fenntarthatóságának további javítása – körül szerveződő 23 intézkedést javasol az ágazat kiegyensúlyozott növekedésének biztosítása érdekében.
A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy dolgozzanak ki az ökológiai gazdálkodás tagállami részarányának növelésére irányuló nemzeti ökológiai gazdálkodási cselekvési terveket. Jelentős különbségek állnak fenn a tagállamok között a jelenleg ökológiai művelés alatt álló mezőgazdasági területek részaránya tekintetében, amely 0,5%-tól 25% feletti mértékig terjed. A nemzeti ökológiai cselekvési tervek olyan intézkedések meghatározása révén egészítik majd ki a nemzeti KAP stratégiai terveket, amelyek túlmutatnak a mezőgazdaságon és a KAP által kínált lehetőségeken.
A fogyasztás ösztönzése
Az ökológiai termékek fogyasztásának növelése létfontosságú lesz ahhoz, hogy a mezőgazdasági termelőket ösztönözze az ökológiai gazdálkodásra való átállásra, és ezáltal jövedelmezőségük és rezilienciájuk növelésére. Ebből a célból a cselekvési terv több olyan konkrét intézkedést javasol, amelynek célja a kereslet fellendítése, a fogyasztói bizalom fenntartása és az, hogy a bioélelmiszereket közelebb vigye a polgárokhoz. Ezek közé tartozik: az ökológiai termeléssel kapcsolatos tájékoztatás és kommunikáció, az ökológiai termékek fogyasztásának előmozdítása, a közbeszerzéseken keresztül a biotermékek nagyobb mértékű felhasználásának ösztönzése a közétkeztetésben, valamint a biotermékek terjesztésének fokozása az uniós iskolaétkeztetési programok keretében. Emellett intézkedések irányulnak például a csalás megelőzésére, a fogyasztói bizalom növelésére és az ökológiai termékek nyomonkövethetőségének javítására. A magánszektor is jelentős szerepet játszhat például azáltal, hogy ökológiai élelmiszerek vásárlására felhasználható „bioutalványokkal” jutalmazza a munkavállalókat.
Fotó: Getty Images
A termelés növelése
Jelenleg az EU mezőgazdasági területének mintegy 8,5%-án folyik ökológiai gazdálkodás, a tendenciák pedig azt mutatják, hogy a jelenlegi növekedési ütem mellett az EU 2030-ra 15–18%-ot ér el. Ez a cselekvési terv biztosítja az eszköztárat ahhoz, hogy további lendülettel elérjük a 25%-ot. Miközben a cselekvési terv nagyrészt a keresleti oldal húzóhatására összpontosít, a közös agrárpolitika továbbra is az átállás támogatásának kulcsfontosságú eszköze lesz. Jelenleg a KAP mintegy 1,8%-a (7,5 milliárd euró) szolgál az ökológiai gazdálkodás támogatására. A jövőbeli KAP olyan ökorendszereket foglal magában, amelyeket a KAP-tárgyalások eredményétől függően 38–58 milliárd eurós költségvetés támogat majd a 2023–2027 közötti időszakban. Az ökorendszerek alkalmazásával fellendíthető az ökológiai gazdálkodás.
A KAP-on túl a fő eszközök közé tartoznak a következők: tájékoztató rendezvények szervezése és hálózatépítés a bevált módszerek megosztása érdekében, az egyének helyett termelők csoportjainak tanúsítása, kutatás és innováció, blokklánc és egyéb technológiák használata a nyomonkövethetőség javítására, a piaci átláthatóság növelése, a helyi és kisüzemi feldolgozás megerősítése, az élelmiszer-ellátási lánc megszervezésének támogatása és a takarmányozás javítása.
Az ökológiai termeléssel kapcsolatos tájékozottság fokozása érdekében a Bizottság évente uniós „ökológiai napot” szervez majd és az élelemiszerláncon belüli díjakat oszt ki, hogy elismerje a kiválóságot az ökológiai élelmiszerlánc valamennyi szakaszában. A Bizottság emellett ún. „biokörzetek” révén ösztönözni fogja ökológiai idegenforgalmi hálózatok fejlesztését is. A „biokörzetek” olyan területek, ahol a termelők, polgárok, idegenforgalmi szolgáltatók, szövetségek és hatóságok együttműködnek a helyi erőforrásokkal való fenntartható, ökológiai elveken és gyakorlatokon alapuló gazdálkodás érdekében.
A cselekvési terv arra is felhívja a figyelmet, hogy az ökológiai akvakultúrás termelés továbbra is viszonylag új ágazat, de jelentős növekedési potenciállal rendelkezik. Az uniós akvakultúra fenntartható fejlesztéséről szóló elkövetkező új uniós iránymutatás arra fogja ösztönözni a tagállamokat és az érdekelt feleket, hogy támogassák az ökológiai termelés növekedését ebben az ágazatban.
Jobb fenntarthatóság
Végül, a cselekvési terv célkitűzése a biogazdálkodás fenntarthatósági szempontú teljesítményének javítása is. Ennek megvalósítása érdekében az intézkedések az állatjólét javítására, az ökológiai vetőmagok rendelkezésre állásának biztosítására, az ágazat szénlábnyomának csökkentésére, valamint a műanyagok, a víz és az energia felhasználásának minimalizálására összpontosítanak.
A Bizottság emellett növelni kívánja a kutatás és innováció arányát, és a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás és vidéki térségek területét érintő kutatási és innovációs intézkedésekre szánt költségvetés legalább 30%-át az ökológiai ágazathoz kapcsolódó vagy számára releváns témákhoz kívánja rendelni.
A Bizottság szorosan nyomon fogja követni az előrehaladást az Európai Parlament, a tagállamok és az érdekelt felek részvételével folytatott éves nyomon követés, féléves eredményjelentések és félidős felülvizsgálat révén.