Mikor és mivel kezdték a gazdálkodást?
1996 tekinthető annak az évnek, amikor „hivatásos gazda” lettem, kezdetben növénytermesztéssel foglalkoztunk, ez képezi most is a fő tevékenységet. De persze viszonylag hamar belevágtunk az állattenyésztésbe is, majd 2002-től a fakitermelés is a tevékenységünk részét képezi. Mára már az egész család részt vesz ennek fenntartásában, fiammal együtt vezetjük a gazdaságot, de nagy segítség ebben a lányom is, aki a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen szerezett diplomát.
Hogyan került be a képbe a biogazdálkodás?
A biogazdálkodást tavaly, 2020-ban kezdtük el, tehát ebben még gyerekcipőben járunk, viszont ebben látom a jövőt. Azért döntöttünk a biogazdálkodás mellett, mert egyértelművé vált számomra, hogy hosszútávon kifizetődő, nemcsak pénzben kifejezve, hanem a természetnek is „ez éri meg a legjobban”. Nálunk nagyon fontos, hogy egészséges ételek kerüljenek a családiasztalra, olyanok, amelyeket mi magunk termesztünk, teljesen tisztán vagy ha úgy tetszik, vegyszermentesen. Emellett, és bízom abban, hogy ebben egyetértenek velem azok, akik hozzám hasonlóan elhivatottságot éreznek a gazdálkodás iránt, fontos hangsúlyt fektetnünk arra, hogy amennyire csak lehet, kerüljük a kemikáliák használatát, a talaj mérgezését, ezzel biztosítva, hogy a felnövekvő nemzedék is legyen ahol zöldséget, gabonát, gyümölcsöt termesszen. És mint említette, a felelősségteljes biogazdálkodás anyagi értelemben is meghozza a gyümölcsét – az állam jelentős mértékben támogatja ezt a típusú gazdálkodást.
Mekkora területen folytatnak biogazdálkodást?
Jelenleg az összterületünkből 125 hektár az, amin átálltunk biogazdálkodásra, ez magába foglalja a legelőt, lucernást és fűféléket is.
Megéri átállni a biogazdálkodásra?
Természetesen a fent említettek növények mindegyikénél megéri, ezen kívül zöldségek és gyümölcsök termesztésében, hosszútávon még inkább kifizetődő haszna van a biogazdálkodásnak. Csak bátorítani tudom a gazdákat, hogy merjenek belevágni, ha fontosnak tartják azt, hogy a jövő generációjának jó példát mutassanak valamint hathatósan hozzá kívánnak járulni Földünk védelméhez.
Hogyan értékesíti a megtermelt bioterményt?
A megtermelt bioterményt takarmány formájában, illetve az állattartásból hús és tejtermékek formájában.
Bákai Dóra-Gabriella falugazdász