Ez az év a kezdetektől fogva atipikus volt, a koronavírus-járvány, az annak megfékezése érdekében hozott szigorítások, illetve az azt követő gazdasági válság kihatott a mezőgazdaságra is. A növénytermesztőknek azonban az időjárás sem kedvezett, kiváltképpen az aszály éreztett hatásait. Ennek következtében idén jelentős mértékben csökkent a kukoricatermés átlaga az előző évekhez képest. Azok számára, akiknek még volt mit aratniuk, jó hír érkezett: a kukorica ára az elmúlt évek rekordját érte el, a múlt héten 900 lejt kínáltak egy tonna tengeriért a CPT Constanța rendszerben (a kikötővárosba szállítva)! Ami még érdekesebb, az a tény, hogy ez a magas ár közvetlenül a betakarítási időszakban jön, ahogy ez a napraforgó esetében is volt a szezonban. Tudjuk, hogy ez atipikus, általában véve ebben az időszakban a legalacsonyabb ár, de a nemzetközi kontextus, amelyet a régió szárazsága kísér, ezt a helyzetet eredményezte.
Az elmúlt napok, hetek kedvezőtlen időjárása nagymértékben késlelteti a kukorica betakarítását, valamint a búza vetését. A legnehezebb helyzetben azok a gazdák vannak, akiknél a vetésváltásban az őszi kalászos következik a kukorica után, ugyanis a talaj felszíne sáros, sokfelé foltokban áll a víz, ami jelentősen megnehezíti a magágy előkészítését és a vetést.
A nedves idő miatt, többletköltségre kell számítaniuk a gazdáknak a szárítás valamint a megnövekedett üzemanyag fogyasztás miatt is, ugyanakkor a késő őszig lábán álló kukoricán, a Fusarium fajok jelentős csőpenészt okozhatnak, ami mikotoxinok felhalmozódásához vezethet a takarmánynak szánt kukoricában.
Kovács Ottó
falugazdász