×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Biogazdálkodás – egyre elérhetőbb közelség

2020.06.15 - 15:43
Napjainkban egyre több olyan gazdával találkozni, akik érdeklődnek a biogazdálkodás iránt, de az újtól, az ismeretlentől való félelem visszatartja őket attól, hogy e szép és nemes útra lépjenek. Pedig mindenhonnan azt hallani, hogy: ebben van a jövő.

Napjainkban egyre több olyan gazdával találkozni, akik érdeklődnek a biogazdálkodás iránt, de az újtól, az ismeretlentől való félelem visszatartja őket attól, hogy e szép és nemes útra lépjenek. Pedig mindenhonnan azt hallani, hogy: ebben van a jövő. A biogazdálkodás lehetősége nem félelmet, hanem lehetőséget kell jelentsen valamennyiünk számára. Annál is inkább, mert lassan egyre rutinosabb lesz térségünkben is több gazda, aki megszerezte a tanusítványt. Így nemcsak jó példával járnak elől, de segítséget is nyújtanak az érdeklődőknek.

„Az ökológiai mezőgazdaság magában foglalja az összes olyan mezőgazdasági rendszert, amely környezeti, szociális, gazdasági szempontból egyaránt fenntartható és egészséges termékek, élelmiszerek előállítását biztosítja. Óvja a talaj termékenységét, mint a sikeres gazdálkodás kulcsát. Előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát, célul tűzi ki a mezőgazdaság és a környezet minőségének javítását. Jelentősen lecsökkenti a külső erőforrások bevitelét tartózkodva a szintetikus trágyák és növényvédő szerek használatától. Helyettük a terméshozam és ellenállóképesség növelése érdekében a természet folyamatait engedi érvényesülni.”

 A biogazdálkodás alapelvei:

  • a környezet megóvása
  • a környezet és természet védelme
  • a biológiai sokféleség megőrzése
  • a talaj megóvása a túlzott eroziótól
  • a szennyezések elkerülésére

Az egészséget a lehető legszélesebb értelemben kell érteni. Úgy kell gazdálkodni,  hogy olyan terméket állítsunk elő, mely elsősorban egészséges, és a termesztés alapja a talaj, a termesztett növény, a tartott állat, az élelmet elfogyasztó ember és végső soron az egész Föld, egészséges lehessen.

Korlát vagy egészséges gondolkodásmód a biogazdálkodás:

 

Növénytermesztés                                       

Állattenyésztés

Tilos a géntechnikailag módosított szervezetek és ezek származékaiknak használata minden területen.

Tilos a föld nélküli gazdálkodás az állattartásban, az ökológiai gazdának termőfölddel kell rendelkeznie ahhoz, hogy ökológiai gazdálkodást folytathasson. Iparszerű, kizárólag állatot tartó, minden takarmányt vásárló, a trágyát elhelyezni képtelen gazdaság akkor sem lehet ökológiai, ha az állatokat egyébként az ökológiai előírások szerint tartanák! Fontos tudni, lehetőség van arra, hogy ilyen esetekben az állattartó állandó megállapodást kössön egy, vagy több azonos régióban gazdálkodó növénytermesztő biogazdasággal!

Tilos a talaj nélküli gazdálkodás, ezért a tápoldatos termesztő közegen (kőzetgyapot, szalma, vízkultúra stb.) történő növénytermesztést akkor sem lehet ökológiainak tekinteni, ha például a védekezés kizárólag biológiai módszereken alapul, még akkor sem, ha a tápoldat elviekben megfelelne az öko előírásoknak

Egy gazdaságon belül jól elkülönítetten lehet bio és szokványos egység is, de az állattartásban nem lehet azonos a faj.

Párhuzamos gazdálkodás (van egy gazdaságon belül ökológiai és nem ökológiai gazdaságrész) ugyan lehet, de azonos, vagy nem könnyen megkülönböztethető fajtát a növénytermesztésben nem szabad alkalmazni.

Tilos kizárólag rácspadozaton és ketrecben tartani az állatokat, a kötött tartás kivételesen, korlátozott körülmények között alkalmazható.

 

Korlátozott az állatok allopátiás (a szokványos, az ellentétes hatáson alapuló) kezelése, tilos a prevencióként végzett allopátiás (antibiotikumos, kemikáliákon alapuló stb.) védekezés, hozamfokozás hasonló anyagokkal, hormonokkal történő állományszintű kezelés, ivarzás szabályozás, szinkronizálás stb.

 

Tilos olyan sok állatot tartani, hogy a trágyával kivitt N mennyisége meghaladja a 170 kg/ha/év mennyiséget. Ezt a korlátozást oldhatja, ha a bio állattartó megállapodást köt más biogazdával a trágya elhelyezésére. Ebben az esetben az együttműködő gazdák teljes állatállományára és a rendelkezésre álló bioterületre vonatkozóan kell tartani a 170 kg/ha/év szintet.

 

Tilos a borjak egyedi tartása.

 

A biominősítés megszerzésének főbb  lépései:

A biotermékek előállítását világszerte, így az Európai Unióban is, területenként egységes előírások szabályozzák :

  1. A  bioterméket előállítani vagy forgalmazni kívánó személy vagy cég szerződéskötéssel és bejelentkezési lap kitöltésével be kell jelentkezzen egy  ellenőrző szervezethez.
  2. A szerződésben meghatározott időponttól az előírásokat teljes mértékben be kell tartani. Növénytermesztés és állattenyésztés esetén úgynevezett. átállási időre van szükség ahhoz, hogy a termék ökológiai jelöléssel forgalmazható legyen, de ez idő alatt már minden előírást maradéktalanul be kell tartani.
  3. Azon területek,  vagy termékek bejelentése a Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságnál, melyre bio bizonyítványt szeretnénk kapni.
  4. Helyszíni ellenőrzés évente kötelezően egy alkalommal, amely előre megbeszélt időpontban történik.
  5. Az ellenőr által készített ellenőri jelentésben foglalt információk, összegyűjtött adatok alapján következik a  tanúsítási döntés.
  6. Minősítő Tanúsítvány  kézbesítése mely a partner nevére szól,mely tartalmazza  az általa végzett, ellenőrzés alatt álló tevékenységet  a tanusitvány  mellékletében  pedig megtalálható az összes olyan termék felsorolása, mely ökológiai vagy átállási jelöléssel forgalmazható a partner esetében
  7. A tanusítvány bemutatása a Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságnál.

 

A 889/2008/EK rendelet 36. cikk (1) bekezdése értelmében az átállási időszak:

  • a) szántóföldi földhasználati kategória esetében 2 egymást követő év;
  • b) gyep földhasználati kategória esetében 2 egymást követő év;
  • c) ültetvények és gyümölcsösök  földhasználati kategória esetében 3 egymást követő év.

 

Támogatási csomagok a biogazdálkodásban :

 

 

 

Ökológiai gazdálkodásra történő átállás esetén a támogatás összege a következőképpen alakul (eu/ha/év)

 

Ökológiai gazdálkodás fenntartása esetén a támogatás összege a következőképpen alakul (eu/ha/év)

Szántóföld, beleértve takarmányövényeket is

293 eu/ha/év

218 eu/ha/év

Zöldség

500 eu/ha/év

431 eu/ha/év

Gyümölcsös - ültetvény

620 eu/ha/év

442 eu/ha/év

Szőlő

530 eu/ha/év

479 eu/ha/év

Gyógy  és füszernövények

365 eu/ha/év

350 eu/ha/év

Állandó gyepterület esetén

  1. eu/ha/év
  2. M10 39 eu/ha/év
  3.  
  4. M10 73 eu/ha/év
 

 

 

Balog Ferenc hadadi biogazda  40 hektáron termeszt diót, a területet három, illetve két évvel ültette be milotai csemetékkel 8/8 as ültetési szkémával. „A terület adottsága és a vidéken elterjedt gyümölcsösök miatt úgy gondoltuk, hogy ez a gyümölcs lenne a legalkalmasabb számunkra, valamint úgy gondoltuk, hogy egyszerübb egy fajta gyümölcs igényeire koncentrálni mint több fajtának nyomon követni az igényeit. Harmadsorban  pedig olyan kultúrát szerettem volna választani, amelynek termését és jövedelmét nem csak én hanem az utókor is élvezni tudja majd”- magyarázza Balog Ferenc.

Azt mondja, a fő ok, amiért biogazdálkodásként jelentette be az ültetvényt, hogy a saját maga, valamint a vásárlóinak a családja egészséges gyümöcsöt fogyasszon. „A második ok, hogy reményeink szerint a jövőben a biotermékek iránt növekedni fog a fogyasztói igény és kellőképpen értékelni fogják a termék eredetét” – fogalmaz a gazda. Kiemeli, hogy a biogazdaságban a területalapú támogatás összege magasabb, így ezen támogatás  hozzájárul a kultúra létrehozása és gondozása közben fellépő kiadások enyhítéséhez. Arra figyelmeztet azonban nem szabad elhamarkodottan dönteni ha biogazdálkodásról van szó. „Alapelvünk hogy, ültetvényünk gondozásában  semilyen szintetikusan előállított terméket nem alkalmazunk, a biogazdálkodás alapelvéhez igazítva mindent természetes eredetű termékekkel helyettesítünk. Napjainkban egyre több olyan természetes eredetű terméket találunk a piacon melyeknek hatása talán még jobb a konvencionális termékeknél” – hangsúlyozza.

 

Erdei Andrea

Címkék:
#biogazdálkodás
Kolozsváron találkoztak az ökogazdálkodók
A biotermelés perspektíváit, illetve az Európai Unió új agrárpolitikájával összefüggésben az ökológiai mezőgazdaság előtt álló kihívásokat taglalta a Romániai Biogazdálkodók Egyesületének 18-dik konferenciája. A március 4-i, kolozsvári rendezvényen a Partiumi Falugazdász Hálózat falugazdászai is jelen voltak.
Biotermesztés Szilágy megyében
A hepehupás vén Szilágyságban mifelénk nagyon kevesen foglalkoznak biotermesztéssel, ezért fontosnak tartjuk azoknak a bemutatását, akik nem hagyományos gazdálkodást folytatnak. Közéjük tartozik Keresztes Attila, aki növénytermesztéssel, állattartással és fakitermeléssel foglalkozik Sarmaságon. Nem titkolt célunk elérni azt, hogy példájukból kiindulva mások is biotermesztésbe kezdjenek.  
2030-ra ökogazdaságok lephetik el a kontinenst
Az Európai Bizottság az ökológiai termelés fejlesztésére irányuló cselekvési tervet mutatott be az ökológiai termékek előállításának és fogyasztásának ösztönzésére, továbbá célja, hogy 2030-ra a mezőgazdasági területek 25 százalékán ökológiai gazdálkodás valósuljon meg, továbbá hogy az ökológiai akvakultúra jelentős mértékben növekedjen.
Cookie