×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

A szőlőtermesztés múltja és jelene Érköbölkúton

2020.07.31 - 20:33
A szőlőtermesztésnek nagy hagyománya van az Érmelléken, ahol nagyon jó adottságokkal rendelkező szőlőhegyek, jó pincék vannak, bár mostanság a sör nagyobb népszerűségnek örvend, mint Bachus kedvenc itala.

Minőségi borokra azonban mindig is volt és lesz igény, ezt bizonyítják azok a kis pincék, amelyekben kiváló szőlőnedűt készítenek. A következőkben a szőlészet valamint borászat múltjáról, jelenéről szeretnék egy cikksorozatot indítani, bemutatva a vidék szőlő és borászati történelmét eljutva a jelenlegi szőlőtermesztőkhöz.

 


Először szülőfalum Érköbölkút szőlészeti valamint borászati múltjába szeretnék betekintést nyújtani. Kisgyerekkoromban mindig nagytatám mesélte, hogy a kollektivizálás előtt Érköbölkúton hét szőlőhegy volt, amelyeket mindenféle gépesítés nélkül, kizárólag kézi erővel munkáltak meg. A Kecskehátról, Aranyhegyről, Öreghegyről, Petketetőről származó borokat kizárólag nagyváradi, szalontai valamint debreceni kocsmákban értékesítették. A borokat ráfos lószekérrel, tölgyfából készült hordókban szállították a borkereskedők. Nagytatám családjának több metrológiailag hitelesített hordójuk is volt, elmondása szerint egy 400 literes hordót feltettek ősszel a szekérre és télen azzal vitték a bort Nagyváradra egy 112 literes 32,5 kg-os hordónk jelenleg is megvan ezekből az időkből.

 

 


Érköbölkúton majdnem minden utcában pincesort építettek a közelben levő doboldalakba – a módosabb gazdák ezeket téglával rakták ki, de sok sima földpince is megtalálható.
A kollektivizálás ennek az ágazatnak sem tett jót, a szőlőhegyek zömében kivágták a tőkéket.

 

 

A rendszerváltás idején már csak két szőlőültetvény volt a településen, a Cseroldalon és a Kecskeháton 40 hektáron termesztettek nemes szőlőt, a utóbbin már csupán 2-3 ha királyleányka ültetvény található meg. Ezen kívül a kertekben többen termesztenek szőlőt, de egyre többen felszámolják ezeket is.


Gődér Imre, falugazdász                                                                                                     

Új üzleti kapcsolatok segítik a szatmári borászok fejlődését
Hasznos partneri kapcsolatok kialakításának lehetőségét kínálta bortermelők számára a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviselete és a Partiumi Falugazdász Hálózat által szervezett borászati konferencia, melynek helyszíne Krasznabéltek volt.
Eseményajánló, falugazdász módra
Alaposan megsűrűsödnek az előttünk álló napokban, hetekben a partiumi falugazdászok tennivalói – derült ki a szervezet munkatársainak május 10-i, Szatmárnémetiben tartott munkamegbeszélésén. A közeljövő feladatait a szaktanácsadás és a gazdákkal való kapcsolattartás mellett mezőgazdasági államtitkári látogatás előkészítése, könyvbemutató, magyarországi szakmai továbbképzés, valamint – hol partnerségi, hol szervezői minőségben – borászati rendezvényekre és pálinkaversenyekre való felkészülés színesíti.
Partiumi Kincses Pince Nagykárolyban
Az év legszínesebb borászati rendezvényét tartják a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezésében az Agrárminisztérium támogatásával.
Cookie