Egyértelműen fontos a gazdaság mérete
Egy vetőgép hosszú időre meghatározza egy gazdaság vetési potenciálját. Az időjárási körülményeket figyelembe véve a legfontosabb szempont, hogy a választott gép tárcsás csoroszlyával legyen szerelve. Vannak olyan területek, ahol a késes csoroszlya is jól funkcionál, viszont a tárcsás verzióval itt sem foghatunk mellé. A tárcsás vetőgépek, a csúszó csoroszlyás változatokkal ellentétben, nem okoznak problémát a magok földbe juttatásával. A tárcsás megoldást alkalmazó vetőgépekkel egy rosszabb minőségű talajba is el tudjuk vetni a kívánt kultúrát, még a szármaradványok sem okoznak problémát, ellentétben a csúszó csoroszlyás vetőgéppel, amely hajlamos a szártömeg összehúzására és egy csak jó minőségű magágyba használható. Nagyon fontos, hogy a megvásárolt vetőgép nem csak a nevében legyen univerzális. Manapság már alapvető követelmény egy gabonavetőgépnél, hogy olyan apró magot is tudjon vetni, mint a repce, lucerna.
Fotó: deere.com
További fontos szempont a munkaszélesség. Sok esetben a munkaszélességet csupán annyira veszünk figyelembe, hogy kevesebb menetben el lehet végezni a munkát, viszont ez ennél sokkal komplexebb dolog. Ha szélesebb géppel dolgozunk, nemcsak azt az időt spóroljuk meg, amelyből manapság egyre kevesebb van, hanem csökkenthetjük a területre gyakorolt taposás mértékét, valamint kedvezőbb üzemanyag fogyasztást tudunk elérni. A munkaszélesség kapcsolatban áll az erőgépigénnyel is. Egy szélesebb, nagyobb súlyú, nagyobb magtartállyal rendelkező vetőgépnek nagyobb az erőgépigénye, de a traktor függesztő szerkezetének a teherbírását is kötelezi. Ugyanakkor a nagyobb magtartály esetében kevesebb feltöltés szükséges, így egy feltöltéssel akár több hektár is bevethető.
A gazdálkodó választhat mechanikus vagy pneumatikus vetőgép közül. A mechanikus vetőgépek mellett szól az egyszerű, de mégis stabil felépítés, a könnyebb kezelhetőség és a kedvezőbb árfekvés. A pneumatikus gépek előnye a nagy munkaszélesség, ezzel együtt a nagy területteljesítmény és a magas fokú elektronikus szabályzó egységek beépíthetősége. A pneumatikus vetőgépek többsége hidraulikusan csukható, így a mechanikus változatoktól eltérően a szállításuk is kedvezőbb.
Fotó: deere.com
A fentebb leírt tényezőket leginkább a gazdaság mérete, és a vetni kívánt terület nagysága befolyásolja. A vetőgépvásárláskor a gazdaság mérete mellett a táblaméretek, a földterület tagozottsága, a területen lévő talajtípusok és természetesen a gazdálkodó pénzügyi lehetősége a döntő szempont.
Pál Imre falugazdász