×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Változott a termőföldek eladását szabályozó törvény

2020.06.18 - 16:46
A honatyák bővítették az elővásárlási joggal rendelkezők körét – az is vásárolhat termőföldet, aki legalább öt éve lakhatási/letelepedési engedéllyel rendelkezik, ugyanennyi ideje foglalkozik mezőgazdasággal és szerepel az adónyilvántartásban.

Módosította a képviselőház a 17/2014-es számú, a földvásárlásról rendelkező törvényt. A jogszabály itt böngészhető.

A honatyák bővítették az elővásárlási joggal rendelkezők körét – az is vásárolhat termőföldet, aki legalább öt éve lakhatási/letelepedési engedéllyel rendelkezik, ugyanennyi ideje foglalkozik mezőgazdasággal és szerepel az adónyilvántartásban. Eddig elővásárlási joguk volt többek között a termőföldek bérlőinek, a szomszédos bérlőknek, a 40 évnél fiatalabb gazdáknak, valamint az államnak. A jogszabály nem szab felső határt a megvásárolható földterület nagyságának, ugyanakkor azt sem tiltja, hogy egy megye lakói az ország másik felében vásároljanak termőföldet. Az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt Romániában a Noi nu ne vindem ţara elv érvényesült, az európai közösséghez való csatlakozásnak azonban egyik feltétele volt a földvásárlás liberalizálása. 2007 és 2014 között földvásárlási moratórium volt érvényben a külföldi állampolgárok számára, hat évvel ezelőtt azonban ezt feloldották, az állam azonban különböző kedvezményekkel igyekezett a hazai vásárlókat előnyben részesíteni. (Forrás: agrointel.ro)

Hírlevél 2021. november 22.
November 26-ig kérhetik a méhészek a de minimis támogatást, amellyel a kedve­zőtlen időjárás miatt elszen­vedett veszte­sége­iket kompen­zálja az állam. A mezőgazdasági minisztérium tervei szerint 2023 és 2027 között kiemelt támoga­tásban részesülnek az állat­tenyész­téssel foglalkozó kis- és közepes családi farmok. Ezentúl hektáron­kénti 38,36 eurós támoga­tásban részesül­hetnek a fiatal gazdák, 100 hektár a földterület felső határa. Nyílt levélben kérik a természetvédők az államfőtől, hogy ne hirdesse ki a módosított vadászati törvényt.
Hírlevél 2021. november 1.
Jóváhagyta két, a Napra­forgó-perono­szpóra elleni szer használatát a mezőgazdasági minisztérium. Az APIA kilenc nap alatt 745 290 000 eurót utalt át 546 158 gazdának, a jogosultak 70,89%-a kapta meg a támogatás előlegét. Egy SWOT-elemzés szerint az egységes terület­alapú támogatás egyen­lőtlen eloszlása jelenti a hazai mező­gazdaság egyik gyenge pontját. Összesen 105 millió eurós támo­gatást hív­hatnak le a helyi önkor­mányzatok és gazdák az AFIR révén az Országos Vidék­fejlesztési Alapból a mezei utak korszerű­sítésére. Még több újdonság a heti hírlevelünkben.
Hírlevél 2021. október 25.
2021. október 25-e és 2022. január 25-e között lehet benyújtani a 4.1-es alintéz­kedésre vonatkozó igénylési dokumentumokat. 2021. október 29-e és 2022. január 31-e között zajlik a 6.2-es alintézkedésre irányuló kérések benyújtá­sának az első időszaka. Az idei pénzügyi évben az AFIR 582 millió eurót fizetett ki a gazdáknak, feldolgo­zóknak, vállalko­zóknak és helyi hatósá­goknak. Rekordmagas a repce ára, 70 százalékos a növekedés az előző esztendő azonos időszakához képest – abszolút számokban 698,25 eurós árat jegyeztek a párizsi tőzsdén.
Cookie