×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Széndioxid, foszfát, nitrogén

2020.06.15 - 17:16
Az állattartást is ugyanúgy meg kell tervezni, mint más befektetést. A gazdaéletforma ma már üzlet is. A tehenészetben a gazdasági ciklus három év, itt kötelező az előre gondolkodás.

Elindult egy folyamat. A gazdák egymás mellé állnak nálunk is. Szövetkeznek, mert szükség van rá, egyre bonyolultabb a gazda életforma és kell a segítség.

A mindennapi munka elvégzése a mezőn vagy a farmon már nem elég, arra is kell időt fordítani, hogy a megtermelt terméket értékesítsék. Hirdetésekkel, reklámmal kell helyet szerezni a piacon.

Ez nem vicc, mert a nyugat termékek honfoglalásba kezdtek, a piac legjobb helyeit akarják, többen már meg is szerezték azokat. Már régebbről szövetkezetben értékesítenek. Megszervezve, kész tervvel jönnek. Az elmúlt időszakban csak kapkodtuk a fejünket, figyeltük, hogy már mindenütt ott vannak.

Ha már egy mezőgazdasági kényszer-helyzetről tárgyalnak nyugaton, akkor az előbb-utóbb minket is érinteni fog. Az ottani gazdák sem ülnek karba tett kézzel – próbálják kihozni a maximumot minden helyzetből. Több gazda egyszerre… gondolkodnak, terveznek, megbeszélnek. Ellenkező esteben sokat veszítenek.

Egy ilyen megoldáskeresési folyamatnak értek a végére 2019 szeptemberében, Hollandiában.

Akkor a kormány arról kelett döntsön, hogy hogyan csökkenti a nitrogén kibocsátását az országban – sebességkorlátozást vezet be az autópályákon, szabályozva a közutakon közlekedhető autók számát vagy a mezőgazdaságra mutat. Novemberben majdhogynem az ország állatlétszámának a megfelezése mellett döntötek – a népharag akadályozta meg ezt.

Idén áprilisban az autósforgalom szabályozása mellett döntött a holland kormány. Bár egy pillanatra úgy tűnhet, hogy a forgalom tempójának lassítása árán mindkét szektor megmenekült, de nem ilyen egyszerű a dolog. A gazdák is ki kell vegyék részüket a küzdelemben – csökkenteniük kell az üvegházhatású gázok kibocsátását úgy, hogy kevesebb fehérjét adnak az állatoknak. Ezáltal azonban lassabban híznak. Az emésztés hatásfokán azonban nemesítéssel még sokat lehetne javítani. Az állattenyésztők ebből a mondatból azt kell megértsék, hogy a hangsúly nem feltétlenül a kevesebb fehérje adagolásán van, hanem annak hasznosításán fokán.

Ezért alakultak ki a fajták az iparosítás korában, mert a jövedelmezőség mellett fontos volt a minőség folyamatos biztosítása is. Ma is ugyanígy fontos tehát a fajták nemesítése, mert mindig új kihívások elé állít az élet. (Egy pillanatra tekintsünk vissza és nyugtázzuk a sok változást ami történt, csak a mi világunkban, az elmúlt 30-50 évben.)

A partiumi gazdákat is érinteni fogja majd a holland döntés. Lassan begyűrűzik hozzánk is a változás. Lassan, de biztosan. Először majd jönnek az első kirajzások a nyugati gazdák részéről, a termékeik. Ők nagyon ügyesen kereskedtek már a tejkvótával is, van tapasztalatuk. Mindenből próbálnak hasznot húzni. Majd itt is számon fogják kérni az ottani környezetkímélő intézkedéseket. Fel kell időben készülni, elejét kell venni a széndioxid, foszfát és nitrogén kibocsátás csökkentésének.

Az állattartást is ugyanúgy meg kell tervezni, mint más befektetést. A gazdaéletforma ma már üzlet is. A tehenészetben a gazdasági ciklus három év, itt kötelező az előre gondolkodás, mert mint egy nagy hajó, nagyon lassan fordítható.

Ezért említettem a szövetkezésben elért sikereket, mert most már látszik, hogy az eddig tapasztalt nehézségeket megértették a gazdák. Így együtt már ismeretük lesz, érteni fogják már első blikkre a körülöttük történteket.

Az Pártiumban újonnan alakuló Román tarka húsmarha farmok, már tettek egy lépést a nemesítés felé. Az elvégzett munka után már nem csak a borjak értékesítése lesz a haszon, hanem számíthatnak az EU-s támogatásra is. Néhány év múlva pedig tenyészállatot is értékesíthetnek.

 

Bartha Károly, falugazdász

0728 976 993/ [email protected]

Címkék:
#állattartás
Magyar: érvágás lenne az élőállat-export betiltása
Magyar Lóránd, a képvise­lőház mező­gazdasági szak­bizott­ságának az alelnöke szerint az élő állatok exportjának betiltása nagy érvágás lenne, jelentős bevétel­kiesést jelentene a hús­marha- és a juh­tenyész­tőknek. Meglátása szerint az állatvédők elvárásai gyakran szembe­mennek a gazdasági érdekekkel.
Szarvasmarhatartás Szilágynagyfaluban
Napjainkban egyre kevesebben foglalkoznak szarvasmarhatartással, számos településen megfigyelhető, hogy csökkenőben van az állomány. A szilágynagyfalusi Szabó házaspár a kivételek közé tartozik, mi több arra törekednek, hogy fejlesszék és bővítsék gazdaságukat.
Kullancs – a nyár egyik legveszélyesebb ízeltlábúja
A kullancsokról sokan csak annyit tudnak, hogy különböző betegségeket terjesztenek, amelyek gyakran halálosak is lehetnek. Ám arról, hogy egész évben támadhatnak, és pontosan milyen kórokozókat adhatnak át, már kevesebbet hallunk. Elmondjuk, hogy melyik parazita milyen egészségügyi gondokat okozhat, és miről ismerhetjük fel ezeket. De szó lesz a megelőzésről is.
Cookie