Fotó: pixabay.com
A nyirkos, árnyékos területeket járva szinte lehetetlen, hogy ne találkozzunk össze a vérszívókkal. Akár saját magunkról, akár állatainkról van szó, fontos tudnunk, hogyan kell szakszerűen, azonnal eltávolítani a kullancsot.
Hogy pontosan melyik parazita milyen egészségügyi gondokat okozhat, és miről ismerhetjük fel ezeket, az alábbiakban részletezzük.
Fotó: wikipedia.com
Közönséges kullancs (Ixodes ricinus)
Hazánkban a közönséges kullancs a legelterjedtebb, s ez terjeszti a legtöbb betegséget. Mérete 1-4 mm, de egy jóllakott példány akár 11 mm is lehet. Nincsenek szemei, lábai hosszúak, vékonyak, táplálék nélkül mégis akár évekig is képes életben maradni. Testét a hímnél teljesen, a nősténynél részben kemény pajzs védi. Leggyakrabban erdőkben fordul elő. Lyme-kórt, agyvelő- és agyhártyagyulladást (másik nevén kullancsencephalitist), ritkább esetekben babéziát terjeszt.
Kutyakullancs (Dermacentor reticulatus)
A kutyakullancsot márványos mintázatáról ismerhetjük fel. Jellemzően erdőkben, mocsaras területeken, parkokban fordul elő. Főképp a kutyamaláriaként is emlegetett babéziát terjeszti.
Barna kutyakullancs (Rhiphicephalus sanguineus)
Az utóbbi években hazánkban is megjelent ez a sötétbarna színű élősködő. Szintén babéziát, valamint vérzéses kullancslázat terjeszt a kutyáknál.
Hosszúszarvú kullancs (Haemaphysalis longicornis)
Ez a kullancsfajta hazánkban igen ritka. Leggyakrabban Ázsiában fordul elő, de már az Amerikai Egyesült Államokban is egyre elterjedtebb. Ivartalanul szaporodik, és igen nagy mennyiségű petét – egyszerre akár kétezret is – képes lerakni. Eddig nem ismert magas lázzal, vérzékenységgel járó betegségeket terjeszthet. Jellemzően külföldi tartózkodás során jelenthet veszélyt a hazai kutyatartók kedvenceire.
Fotó: wikipedia.com
Melyik betegséget hogyan ismerhetjük fel?
Babézia
Kutyák esetében a leggyakoribb és gyakran akár halállal végződő, kullancs által okozott megbetegedés a babézia. Kutyamaláriának is hívják, mert az élősködők az állat vörösvértestjeit támadják meg. Az első tünetek a néhány naptól akár három hétig terjedő intervallumban jelentkezhetnek. A betegség magas lázzal kezdődik, amit étvágytalanság és erős szomjúság követ. A kutya súlya ezután rohamosan csökkenhet, bágyadttá, kedvetlenné és letargikussá válhat. Ha sokáig nem kezelik, sárgaság és vérszegénység alakulhat ki. Ennek következménye lehet a zöldes vagy pirossas vizelet, valamint a bőr felszínén megjelenő bevérzések. A nyálkahártyán gyulladások léphetnek fel, ez főként az állat pofáján észrevehető. Bénulás és az epilepsziához hasonló rohamok is előfordulhatnak.
Lyme-kór
A Lyme-kórt egy kullancs által terjesztett baktérium okozza. Egész Európában gyakori betegség, nem csak a kutyák, de az emberek körében is. A tünetek a csípés utáni 1-5 hónapban jelentkezhetnek először: fáradékonyság, levertség, gyengeség, láz és étvágytalanság. A betegség ízületi gyulladást, ennek következtében sántítást okozhat. Ha nem ismerjük fel elég korán, vese-, és szívproblémák alakulhatnak ki.
Fotó: pixabay.com
Agyvelő- és agyhártyagyulladás
A betegséget egy kullancs által befecskendezett vírus okozza. Főképp emberekre veszélyes, sok esetben a kutyák tünetmentesek maradnak. Ha az állat immunrendszere legyengült, belázasodhat, ezután görcsök, bénulás és idegrendszeri problémák léphetnek fel. Ez megnyilvánulhat viselkedési zavarokban, a letargiától kezdve egészen az agresszióig. Általában a csípés után 2-3 héttel jelentkeznek az első tünetek. A fertőzés az agyat támadja meg, ennek következtében bénulhat a kutya pofája és szemeinek izmai. Az idősebb kedvencekre nagyobb veszélyt jelent a betegség, mint a fiatalokra. Védőoltást csak az ember számára fejlesztettek ki ellene.
Vérzéses kullancsláz
Az egysejtű a kutya fehérvérsejtjeit támadja meg. A betegség első tünetei a csípés utáni 8-20 napban jelentkeznek. Étvágycsökkenést, bágyadtságot, légszomjat és hányást okozhat. Súlyosabb esetekben orr-, és nyálkahártyabeli vérzés fordul elő. A kutya szaruhártyája homályossá, szemhéja széle kérgessé válhat. Kezeletlenül maradandó szervi károsodást idézhet elő.
Módszerek a hatékony védekezésre
A kullancsencephalitis ellen csak oltással tudunk védekezni, de a kullancscsípés ellen hatékony óvintézkedéseket tehetünk: használjunk kullancsriasztót, viseljünk hosszú ujjú ruhát és hosszú szárú nadrágot, betűrve a zokniba, ajánlott rendszeresen nyírni a füvet a kertben is.
A kullancsok leginkább az esős napokat követő napsütéses időszakokat kedvelik. Mivel érzékenyek a kiszáradásra, a nap nagy részét a nedves aljnövényzetben, a talaj közelében töltik. Másfél méternél nem szoktak magasabbra mászni, a levelek, fűszálak végéről kapaszkodnak az arra járó állatokra, emberekre.
Érdemes megjegyezni, hogy a kullancsencephalitis vírus a nyers kecske- és tehéntejben is fertőzőképes maradhat, ezért ezeket csak megfelelő pasztörizálás, forralás után ajánlott fogyasztani.
Ha valahol megtaláljuk a testünkön a vérszívót, akkor azt minél hamarabb távolítsuk el. Kíméletes, húzó mozdulattal, lehetőleg csipesszel ragadjuk meg minél közelebb a bőrfelszínhez, elkerülve a test összenyomását. Csavargatni, nyomogatni, olajat rákenni nem szabad, mert az fokozhatja a fertőzés esélyét.
A kullancs eltávolítása
Ha kullancsot találunk, a lehető legrövidebb időn belül ajánlott eltávolítani. Erre a – sajnos igen elterjedt – „népií2 módszerek (a kullancs bekenése olajjal, zsírral, krémekkel stb.) nem megfelelőek, a rovar légzőnyílásának eltömésével csak azt érjük el, hogy a fulladozó kullancs fertőző anyagait még hatékonyabban bejuttatja az állatba.
Kullancskiszedő csipesz és -kanál
A kullancs kézzel történő megragadása, összenyomása, kicsavarása sem megfelelő, a kullancs hosszabb ideig tartó gyötrésével csak megnöveljük a mikrobákkal történő fertőződés esélyét – nemcsak a kutyáét, hanem a kiszedő személyét is! A legkíméletesebb módszer a speciális kullancskiszedő csipesz, valamint az egyszer használatos, ún. Kullancskanál használata – ezek állatpatikákban vagy gyógyszertárakban szerezhetők be.
Ha beszakad a kullancs feje...
Gyakori gond, hogy a kullancs kiszedése során beszakadt a feje. Ez közel sem okoz akkora problémát, mint amekkora ijedtség kíséri: a szervezet kisebb gyulladásos reakció kíséretében kilöki a bent maradt testrészt.
A kullancs kiszedését követően mindenképpen indokolt kedvencünket fokozott figyelemmel kísérni, akár állatorvosnak megmutatni, még akkor is, ha mi magunk semmi kórosat nem tapasztalunk, mert sokszor késő, mire a markáns tünetek kialakulnak.
A kullancs által terjesztett betegségek gyógyítása
A kullancs által terjesztett betegségek közül a Lyme-kór ellen létezik megelőző védőoltás, melyet a kezdeti, két, 4-6 hetes különbséggel történő alapimmunizálást követően évente kell beadatni az állatorvossal.
! A kullancs és az általa terjesztett betegségek elkerülésére legjobb, ha magával a kullanccsal történő fertőződést előzzük meg.
Megelőzés
A megelőzéshez a házi kedvencek számára nagyon sokféle készítmény érhető el állatorvosi rendelőkben, illetve állatpatikákban, szájon át adandó tabletták, nyakra cseppenthető (úgynevezett spot-on) készítmények, nyakörvek, spray-k formájában.
A fellelhető készítményeknél mindig győződjünk meg arról, hogy kullancs ellen is hatékony, és az állat korának, testméretének megfelelő. Kérjünk tanácsot állatorvosunktól, hogy mit tart a legmegfelelőbbnek, mivel ez környezetenként, és akár egyedenként is változhat.
Sokan gondolják azt, hogy a kullancs elleni szerek valamiféle „védőburkot” képeznek az állat körül, és a kullancsok ezek védelmében a közelébe sem jutnak, ám a készítmények nem így működnek. Egyrészt léteznek úgynevezett kontakt mérgek, amelyekhez az kell, hogy a kullancs közvetlenül érintkezzen a hatóanyaggal, amely megfelelő mennyiségben rákenődve elpusztítja. Ehhez tehát a kullancsnak egy ideig az állaton kell tartózkodnia.
A hatóanyagok másik csoportja esetében a kullancs a vérszívás során veszi fel a szervezetben jelenlevő, számára végzetes szert.
A jelenleg elérhető leghatékonyabb készítmények a tabletták. Az állat súlyának megfelelő terméket szükséges a leírásában szereplő időközönként alkalmazni. Beadásuk könnyű, mivel kedvencünk számára olyan, mint egy jutalomfalat. Elérhető külső élősködők ellen hatékony és kombinált, szívférgesség megelőzésére is alkalmas készítmény.
Ha bolha-kullancs-nyakörv mellett döntünk, a nyak körméretének megfelelő nagyságút válasszunk, viszonylag szorosan helyezzük fel, és hatásideje alatt folyamatosan legyen az állat nyakán, hatását csak így fejti ki folyamatosan.
A spray-vel a szem és a fül kivételével az állat egész testét be kell permetezni. Inkább fiatal korban, kis testméretnél ajánlott, nagyobb testű állatokon használata bonyolult és gazdaságtalan.
A spot-on készítményeket a szőr közé, a bőrre kell juttatni, innen felszívódik, és használati utasításon szereplő ideig biztosít hatékony védelmet. Fontos tudatosítanunk azonban, hogy 100%-os védettséget nyújtó készítmény nem létezik, még a leggondosabb védelem, a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordulhat a fertőződés, ezért az óvatosság a legfontosabb.
Forrás: www.azenkutyam.hu, www.kisallatdoki.hu
Tar Bálint falugazdász