×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Rezisztens almafajták a Sebes-Körös völgyében

2021.07.02 - 00:24
A Föld lakosságának növekedése egyre nagyobb feladatok elé állítja a mezőgazdaságot, legyen szó állattenyésztésről vagy növénytermesztésről. A megfelelő mennyiségű és minőségű termékek előállítása nem mindennapi feladat, a gazdatársadalom pedig a tudomány oldalán kell szembenézzen az új kihívással. Mutatjuk, milyen almafajtákkal érdemes próbálkozni.

Az almatermesztésben a mennyiségi és a minőségi követelmény erősödése eredményezte azoknak a technológiai és élettani ismereteknek a bővülését, amelyekkel új fajtákat lehet létrehozni.

A növekvő igények vezettek el azoknak a fajtáknak a létrehozásához, amelyekkel lehetséges a nagyobb termésmennyiség elérése vagy a – napjainkban egyre hangzatosabb – környezetvédelmi technológiák alkalmazása. Számos vizsgálat kiemelte azt a tényt, hogy az egyik leghatékonyabb megoldás az, ha a termesztésbe olyan genotípusokat iktatunk be, amelyek esetében a termelési igények és környezethez való alkalmazkodás kapcsolata megvalósítható. A meglévő ültetvények folyamatos modernizációjával párhuzamosan megállapítható, hogy a fogyasztói igények is komolyan változnak. A vásárlók egyre inkább törekednek arra, hogy vegyszerekkel kevésbé szennyezett, ám mutatós, egészséges gyümölcsöt fogyasszanak.

Manapság már vannak ilyen fajták, bár sok esetben nem veszik fel a versenyt a megszokott, úgynevezett piacos fajtákkal, egy meghatározott fogyasztói réteg azonban mégis bizalmába fogadta.

Románia legfontosabb almatermelő megyéi következnek:

  1. Argeș (44.700 tonna)
  2. Bihar (40.580 tonna)
  3. Dâmbovița (38.466 tonna)
  4. Máramaros (38.113 tonna)
  5. Iași (34.472 tonna)
  6. Suceava (31.259 tonna)
  7. Vâlcea (29.996 tonna)

Ezek a termesztési ráták az 1990-es évek termesztései amelyek napjainkban jelentősen visszaestek, mivel több almatermesztéssel foglalkozó gazda számolta fel az ültetvényeit az olcsó importalmával szemben elvesztett verseny következtében.

1993 és 1995 között részt vettem egy programban, amely új rezisztens fajták telepítését és népszerűsítését célozta meg a Sebes-körös völgyében.

Olyan fajtákról van szó, amelyek genetikailag ellenállnak a betegségeknek és a termesztési övezetben elismertek.

A termesztés rendszere intenzív típusú 1100 fa/ha sűrűséggel. A kiválasztott korona forma egy lapított orsó, hasonló a szabad orsóhoz.

A cél az, hogy a fák fejlődését követve egy gyümölcstermő növényt kapjunk.

A kiválasztott fajták ismertetése

A biológiai alap 12 fajtából tevődik össze. Ezekből a Jonathán fajta lisztharmatra igen érzékeny, kiemelt fajtaként szerepel, 11 másik fajta, melyeknek a varasodással szemben függőleges vagy vízszintes genetikai ellenálló képességük ismert.

A fajtákat M.M.-106 alanyra oltották. Ez a középerős alany kedvezőtlenebb körülmények között is versenyképes. Intenzív termesztési körülményeket ki alakit 4,5 méteres sortávolság mellett a tőtávolság 2 méter 1100fa/ha. Az eredmények statisztikái érdekében a kísérlet 3 ismétlésben, véletlen blokkban helyeztük el. Minden ismétlés 8 fából állt vagyis fajtánként 24 fát vizsgáltunk. A felhasznált varasadásnak ellenálló fajták:

  • Prima
  • Voinea
  • Pioneir
  • Generos
  • Priam
  • Sir Prize
  • Priscilla
  • Florina
  • Liberty
  • Romus 2
  • Romus3
  1. Jonathán: ez kora őszi érésű fajta. Gyümölcsei minőség szempontjából kiválóak, betegségre varasodásra és főleg lisztharmatra érzékeny.
  2. Prima: szeptember elején érik és több mint 100 napig lehet frissen tartani. Varasodásnak való ellenállást illetően VF csoportba tartozik, gyümölcsei csillogó piros, fehér szilárd nedvteljes hússal frissitő izzel.
  3. Voinea: 1985-ben elismert fajta (a SCPP VOINESTI által). A varasodással és a lisztharmattal szemben igen jó ellenálló képességet mutat. A húsa fehéres-sárgás, elégé finom és nedvdús, aromás, jó minőségű.
  4. Pioneir: 1985-ben homologálták, tripla hibrid Johnatan, Verisoana, Prima keresztezéséből származik. Ellenáll a varasodásnak és a lisztharmatnak.
  5. Generos: új fajtaként 1985-ben homologálták négyszeres hibridként. Az esős évekbe 1-2 varasodás elleni kezelést igényel (VÍZSZINTES ELLENÁLÁS). Kellemes aroma, nagyon jó íz.
  6. Priam: 1974-ben ismerték el fajtaként. A varasodással való ellenállása függőleges, VF gének által négyszeres hibrid.
  7. Sir Prize: 1975-ben homologált egy komplex triploid hibrid fajta. Jól ellenáll a varasodásnak és kielégítően a lisztharmatnak.
  8. Priscilla: Ugyanott nemesitették mint a Sir Prize fajtát és 1972-ben kerül a nemzetközi piacra. Közepes toleranciát mutat a baktériumok által okozott égésre, de érzékeny a lisztharmatra.
  9. Florina: Qerina név alatt is megtalálható fajta 1977-ben jelent meg önálló fajtaként.
  10. Liberty: 1977-ben vezették be a termesztési folyamatba. Egy függőleges ellenállással rendelkező komplex hibridizáció eredménye. Nálunk még nem nagyon volt kipróbálva mivel a közelmúltba vezeték be.
  11. Romus2: 1983-ban homologálták mint új fajtát. Komolyabb nehézségek nélkül termeszthető, a varasodásra és lisztharmatra vonatkozóan jó ellenállásokat mutat.
  12. Romus3: 1983-banhomologált fajta romániai feltételek között kipróbált. Állandó kiegyenlített termést biztosít és gombaölő szerekkel való kezelésektől mentesen termeszthető.

A fajták termésmennyisége az abszolút értékeket tekintve:

  1. Priam-10,7t/ha
  2. Florina-10t/ha
  3. Voinea-9,9t/ha
  4. Prima-7,9t/ha
  5. Generos-6,7t/ha
  6. Pioneir-6,2t/ha
  7. Romus2-6t/ha
  8. Jonathan-5,6t/ha
  9. Sir Prize-4,6t/ha
  10. Priscilla-3,7t/ha
  11. Liberty-2,3t/ha
  12. Romus3-1,9t/ha

A fajták vizsgálatakor a termés mennyisége sem elhanyagolható. Intenzív körülmények között a korai termőre fordulás az egyik olyan tényező, amit figyelembe kell venni. A telepités utáni 5. évben már tájékoztató jellegű adatokat kaptunk az egyes fajták eme tulajdonságairól, igy ezek is használhatók a telepítők számára.

 

Bucsás Sándor falugazdász

Az almatárolás titkai
Az almatárolás célja a gyümölcs fogyasztási időszakának meghosszabbítása, a piacok és a gazdaságok tehermentesítése az őszi szüreti és szállítási csúcsidőszakban. A hosszú távú tárolására akkor van lehetőségünk, ha megfelelő, szabályozott körülmények között egészséges gyümölcsöt raktározunk el. A kórokozók elszaporodása azonban jelentős károkat okozhat. Mutatjuk, hogy mire kell figyelni.
Románia az EU legnagyobb szilvatermelője
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban a szilva termőterülete csökkenő tendenciát mutat, 154 ezer hektár volt 2020-ban, míg az ezredforduló idején 220 ezer hektár. A betakarított termés mennyisége 2020-ban 25 százalékkal 1,29 millió tonnára csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Nehéz helyzetbe került ágazatokon segítene az EU
Az Európai Bizottság rendkívüli intézkedéseket fogadott el a bor-, zöldség- és gyümölcságazat segítésére, az intézkedések közé egyebek mellett a kockázatkezelési alapok, valamint a termelői szervezeteknek nyújtott fokozott támogatás tartozik.
Cookie