×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Partiumi párlat- és pálinkakészítőket díjaztak

2021.07.13 - 17:10
Érmihályfalván gyűltek össze azok a partiumi termelők, akik mintát küldtek a csíkszeredai Ákovita Nemzetközi Párlat-és Pálinkaversenyre. A Gödör rendezvényházban nemcsak a díjazottak köszöntése és az elismerések átadása zajlott, hanem termékkóstolás is.

Idén első alkalommal szervezte meg a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, partnerségben a Partiumi Falugazdász Hálózattal, valamint több szakmai szervezettel és céggel együttműködve az ÁKOVITA Nemzetközi Párlat - és Pálinkaversenyt Csíkszeredában. Ennek különlegességét és sokszínűségét nem csak a beküldött minták változatossága adta, hanem az a tény is, hogy a Kárpát-medence minden régiója képviseltette magát a rangos megmérettetésen.

Magyarországi, erdélyi, partiumi, kárpátaljai, felvidéki és vajdasági régiók magán- és bérfőzdéi küldték be legjobbnak tartott termékeiket a szakmai zsűri érzékszervi minősítésére.

Az összegyűlt 1082 minta messze fölülmúlta a szervezők várakozásait – ezek többségét a szilva, az alma, a barack, a birs adta, de voltak különlegességek is mint a levendula, zeller, sörpárlat, dió és áfonya is. A minták közül 209 arany, 394 ezüst, valamint 315 bronz minősítést nyert.

A Partiumból 48 személytől 191 minta vett részt a versenyen, ezeket a falugazdászok gyűjtötték össze és szállították el a rendezvény helyszínére.

  • Bihar megyéből 9 személytől 82 minta
  • Szilágy megyéből 8 személytől 16 minta
  • Szatmár megyéből 29 személytől 88 minta
  • Máramaros megyéből 2 személytől 5 minta

A Partiumi 191 mintából 57 bronz, 48 ezüst, 29 arany minősítést kapott és 57 minta lett díjnélküli.

A Szatmárnémetiben tevékenykedő Bálint Attila Miklós szilvapárlata arany, körte- és birsalmapárlata pedig bronz minősítést kapott. A szilágysámsoni Boda László Bálint borpárlata (szelídített konyak) ezüst, fehér szőlőből készített törkölye pedig bronz minősítést kapott. A lelei Almási Csaba szilvapárlatát bronz minősítéssel díjazták, akárcsak a koltói Bencze Sándor vegyes gyümölcspárlata és szőlőpárlata valamint a szilágyperecseni Boncidai Csaba veres szilva párlata. Ugyancsak bronz minősítést kapott a kismajtényi Böszörményi István körte- valamint szilvapárlata. Ugyanilyen alapanyagból főzött párlatát díjazták a szatmárhegyi Fehér Gyulának is. Az érköbölkúti Kópis József kajszibarack párlata is bronz minősítést kapott, akárcsak a magyarcsaholyi Kálmán Ferenc és a szintén csaholyi Nagy Pál kajszibarack párlata és a szilágypéri Kovács Albert szilvapárlata. Érmihályfalvára két bronz minősítés ment, Nagy László almapárlatáért és Sütő József 2019-es, illetve 2020-as szilvapárlatáért. Lázári Takács Roland körtepárlatáért járó bronz minősítéssel írta fel magát a pálinkatérképre. A szilágynagyfalui Torkos Pál törkölypárlata kapott bronz minősítést, akárcsak a nagykárolyi Veres László birspárlata.

Az Érmihályfalván szervezett partiumi díjátadó ünnepségen Nagy László agrármérnök, érmelléki falugazdász, házigazdai minőségében köszöntötte a megjelenteket, Nyakó József polgármestert, Nagy Botondot az Ákovita zsűritagját, Kovács Szabolcs Istvánt falugazdászt, vidékfejlesztési szakértőt, Fodor István agrármérnököt, Szatmár megyei falugazdászt, valamint a pálinkaversenyen díjazott helybéli és a partiumi pálinkafőzőket. Nagy László díjazottként is jelen volt az ünnepségen, hisz ő is küldött egy mintát erre a kiemelkedő versenyre és mindjárt egy bronzérmet sikerült nyerni vele.

Nyakó József polgármester örömét fejezte ki, hogy a Partiumban és azon belül is itt az Érmelléken több gazda is próbálkozik a minőségi párlatok előállításával. „Környékünkön nagy hagyománya van a pálinkafőzésnek, remélhetőleg továbbra is a minőség és nem a mennyiség lesz az első számú szempont” – fogalmazott a polgármester.

Nagy Botond nemrég kezdett megismerkedni a minőségi pálinkafőzés tudományával, a magasfokú igényesség és alázat meghozta számára a sikert – zsűritagként vehetett részt az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyen. Az Érmihályfalván tartott rendezvényen a zsűrizés kulisszatitkairól mesélt, részletesen elbeszélve, hogyan működik a versenyre beküldött minták elbírálása. Kitért ugyanakkor a legújabb irányzatokra, a tájegységekre jellemző ízek megőrzésére, a technológiai szabályok betartásának fontosságára, valamint a pálinkafőzést forradalmasító egylépcsős lepárló berendezésre, a két magyar mérnök találmánya által ugyanis időt és mennyiséget is nyer a felhasználó.

Nagy Botond a hivatalos program után készségesen válaszolt a feltett kérdésekre, miközben a résztvevők megkóstolhatták egymás gyümölcspárlatait.

Címkék:
#pálinka
Duna Arany Párlat 2024 – Versenyfelhívás a legkiválóbb pálinkákért
Idén is megrendezésre kerül a XII. Országos és Nemzetközi Pálinka és Gyümölcspárlat Verseny, amely Duna Arany Párlat néven vált ismertté.
Több mint hétszáz mintát bíráltak a Blisseva Partium Spirit Awardon
Másodszor szervezett nemzetközi pálinka és párlatversenyt az Érmeléki Pálinka Kultúra Egyesület és a Partiumi Falugazdász Hálózat. A megmérettetést 2023-ban szervezték meg először, annak híre és sikere pedig messze földre elért: most közel kétszer annyi minta érkezett a versenyre, mint első alkalommal.
Újra találkoztak az érmelléki pálinkabarátok
Új esztendőt köszöntöttek az érmélléki pálinkakészítők, partiumi pálinkabarátok szakmai találkozójukon, Érmihályfalván.
Cookie