Mindkét helyszínen, elméleti oktatással kezdte a metszéstanfolyamot Huszár Antal falugazdász, kertészmérnök. Nemcsak a metszési művelet fő irányelveit igyekezett bemutatni, hanem külön kitért a különböző koronaformákra is. Az előadó részletesen, ábrák segítségével szemléltette a legismertebb és legelterjedtebb koronaformákat és azok metszési technikáit. A régi, hagyományosnak tekintett koronaformák mellett kiemelt figyelmet kaptak a mai modern, szuperintenzív gyümölcsösökben alkalmazott karcsú orsós metszési technológiák is. A gazdák mindkét rendezvényen nagy érdeklődést mutattak az ilyen jellegű innovatív modern metszés és termelés iránt.
Habár a rendezvények gerincét a szakszerű metszés legfontosabb tudnivalói képzeték, a permetezésről, a megfelelő növényvédőszer használatról, a tápanyag utánpótlásról, valamint a gyümölcsfaoltásról is szó esett. Élénk érdeklődés övezte a különböző oltványok alanyáról szóló beszélgetést is, hiszen gyümölcsfa vásárlás esetén nem mindegy hogy milyen alanyra oltott oltványt vásárolunk, mert a gyümölcsfélék alanyai nagyban befolyásolják a növekedés erősségét, a termőrefordulás idejét, a fagytűrő képességet és még sok egyéb tulajdonságot.
Az elméleti képzés után után a gazdáknak a terepen is sikerült, megfigyelniük a metszési folyamatot – Magyarcsaholyban Kálmán Ferenc gyümölcsösében került sor a metszésre ahol a gazdák az alma-, az őszi és kajszibarack-, valamint a szilvafák szakszerű metszését láthatták.
Tamásváralján Poszet Ferenc panziótulajdonos gyümölcsösében került sor a tanfolyam gyakorlati részére. A jelenlévő gazdák ez esetben is több gyümölcsfajta metszését figyelhették meg, de a szőlő szakszerű metszését is elsajátíthatták.