A megnyitón Nagy Botond, a verseny fő szervezője, Béres Csaba, Székelyhíd város polgármestere, valamint Magyar Lóránd és Szabó Ödön parlamenti képviselők köszöntötték a zsűri tagjait és nyitották meg az értékelést.
A polgármester megtiszteltetésnek nevezte, hogy újra a bihari kisváros adhat otthont a verseny bírálati szakaszának. Nagy Botond kérte a nemzetközi zsűri tagjait, hogy ne csak pontozzanak, hanem írjanak is véleményt a minta mellé, ami eljuthat a készítőig. Így, építő jellegű kritikával ugyanis segíteni lehet a pálinkakészítőket a jobb minőség elérésében.
Magyar Lóránd, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora a Nagy Botond által vezetett Érmelléki Pálinkakultúra Egyesület munkáját is méltatta. Kiemelte: fontos a pálinkakészítéssel kapcsolatos képzése szervezése is, hiszen azzal már a jó minőség felé vezető útra lehet terelni a gazdákat. A versennyel kapcsolatban elmondta: jó úton indult el ez a pálinkaverseny, a szigorú zsűrinek köszönhetően folyamatosan nő a versenyztetett minták száma. Szabó Ödön rámutatott, hogy a Blisseva partiumi kezdeményezés volt, de Kárpát-medencei szintű és fontosságú lett, amit mutat a inták számának emelkedése is. Ötszázról előbb hétszázra, mára pedig közel 900-ra nőtt a “versenyzők” száma.
A zsűriről nem mondható el, hogy nem volt megfelelően szigorú, hiszen a 866 mintából 12-t kizártak, 179 esetben kisebb hibára hivatkozva nem kaptak érmet a párlatok. A döntés 196 esetben a csúcszsűrire hárult. A verseny végeredményeként pedig elmondhatjuk: 186 minta kapott aranyérmet, 274 ezüstérmet és 201 lett bronzérmes.
Azt viszont, hogy a számos kategóriából ki, melyik párlatáért kapott elismerést, egyelőre nem nyilvános. A szervezők a regisztrált e-mail címekre hamarosan kiküldik a díjátadó gáláról szóló hírt, illetve az értesítést, amennyiben érmet kapott a gazda párlata, valamint a szakmai kiértékelés szövegét. A gála a már hagyományos helyszínen lesz, azaz a nagykárolyi Károlyi-kastélyban március 29-én.