A bihari kultúrotthonban tartott találkozón – amin közel 130 gazdálkodó vett rész – házigazdaként, de nem utolsó sorban gazdálkodói minőségében is, Szilágyi Zoltán, a település polgármestere köszöntötte. A konferátori feladatokat Borsi Imre Loránd, a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető alelnöke látta el, aki előbb a gazdafórum társszervezőinek képviseletében dr. Nagy Miklóst, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Bihar megyei elnökét, majd Magyar Lóránt, parlamenti képviselőt, a mezőgazdasági szakbizottság alelnökét, a Partiumi Falugazdász Program koordinátorát szólította a pulpitushoz.
Nagy Miklós az információ és a tudás hatalmáról beszélt a gazdálkodóknak, rámutatva, hogy a külföldi és a hazai nagy agrárkonglomerátumokkal szemben megmaradni, fejlődni és teret nyerni csak akkor tudnak, ha összefognak, szövetkeznek, összehangolják és hatékonyabban végzik inputbeszerzési és értékesítési tevékenységeiket. Leszögezte: a szövetkezésre épp ezért nem a régi, felülről erőltetett, ellenszenves kommunista termelői szövetkezetek formájában kell gondolni – mert az senki sem kívánja vissza -, hanem a modern, a piacgazdaság követelményeinek megfelelő, közös célokat és érdekeket követő gazdálkodás-szervezésre. „Az RMDSZ-el, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületével, a partiumi falugazdászokkal közösen azért dolgozunk, hogy a vidék megerősödjön, a gazdák pedig felkészüljenek az előttük álló pályázati lehetőségekre. Mert az információ pénz” – hangsúlyozta Nagy Miklós.
Az egyesületi vezető megköszönte a falugazdászoknak és a megyei Mezőgazdasági Igazgatóság képviselőinek a támogatását, hogy a napokba zárult mezőgazdasági tanfolyamokon – uniós pályázatnak köszönhetően ingyen és bérmentve – mintegy kétszáz gazda szerezhetett olyan növénytermesztési, állattenyésztési szakképesítésről tanúskodó diplomát, amely az induló uniós pályázati kiírásokon is eredményesen használhatnak.
Magyar Lóránt parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Program koordinátora – fél ciklushoz érve – az RMDSZ elmúlt kétévi kormányzati szerepvállalása során elért eredményekről számolt be, különös tekintettel azokra a kormányzati programokra, amelyek az RMDSZ kezdeményezésére vagy pártolásával a gazdák támogatására születtek. A román állami költségvetésből finanszírozott programok közül kitért a gázolajár-vásárlási támogatásra, a fokhagymatermesztőknek és a fóliasátras zöldségtermesztőknek kínált támogatásokra, a juhos gazdáknak, a báznai és a mangalica-tenyésztőknek szóló támogatási programokra, de beszélt azokról a válságtámogatásokról is, amiket a 2020-2023-as időszakban a Covid-járvány, az orosz-ukrán háború gazdasági hatásai vagy épp az aszály-károk enyhítésére nyújtottak a hazai növénytermesztő és állattartó gazdáknak, családi farmoknak, a mezőgazdasági mikro- és kisvállalkozásoknak.
A kormány-programokból kínált egyéb mezőgazdasági támogatásokat Marius Stefan, a Bihar megyei Mezőgazdasági Igazgatóság aligazgatója be. Domján Réka, a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség Bihar megyei munkatársa az AFIR-nál elérhető gépvásárlási, farmfejlesztési pályázati lehetőségekről beszélt, Szoboszlai Andrea, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség részéről pedig az APIA-tól igényelhető területalapú és állattenyésztési támogatásokat ismertette. A bemutatókat követően a gazdáké volt a szó, akik szabadon kérdezhettek a teremben jelenlévő szakemberektől.