A helyi kultúrotthonban tartott gazdafórumon – amit Somogyi Zalán térségi falugazdász szervezett – Kovács Ottó, nagykultúrás növénytermesztő, a Partiumi Falugazdász Hálózat Szatmár megyei falugazdásza az intenzív műtrágya felhasználásra, illetve a természetesen tápanyagpótlásra alapozó növénytermesztési eljárásokat hasonlította össze.
Bemutatta azokat a készítményeket, amik a talaj élővilágának, a növényi szármaradványok bebontását végző baktériumállomány serkentésével a talaj szerkezetének, humusztartalmának és termékenységének növeléséhez is hozzájárulnak. Ráadásul gazdaságosan, mivel ezzel egy időben a gazdák a nagykultúráikra, zöldségültetvényeikre szánt műtrágyamennyiséget a megszokotthoz képest több mint felére redukálhatják. A jelenlegi műtrágyaárakat szem előtt tartva ez azért nem csekély megtakarítási lehetőség.
Kifejtette, a növények tápanyagellátásához a talajlakó mikrobák nélkülözhetetlenek: a légkör, a talaj, a növény és a mikrobák ugyanis együtt képeznek ökoszisztémát. Ezt a szerves, természetes együttélést segíthetik, erősíthetik a gazdák a természetes tápanyagutánpótlással – például zöldtrágyázással. A növényi szármaradványok gyors lebontását, a bennük rejlő tápanyagok hasznosulását, a talaj savtartalmának, Ph-értékének helyreállítását, a nitrogén megkötését vagy a foszfor és a kálium felszabadítását többféle – algát, gombát és baktériumokat tartalmazó – készítménnyel is fokozhatják a gazdák. Fontos, hogy a készítményt szántás vagy a magágy készítés előtt permetezzék ki a talajra. A kívánt látványos változásra ne azonnal, hanem két-három év távlatában számítsanak a gazdák, de az első eredmények azért már rövidtávon is megmutatkoznak.
Kovács Ottó a zoványi találkozón a Saluc micro bakterium és a Salus plasma készítményeket mutatta be, illetve harmadikként, növényi oltóanyagról, az Elice vakcináról beszélt. Ez utóbbi gyakorlatilag olyan immunerősítő, aminek hatására a növény hatékonyabban aktiválja saját védekezési mechanizmusát az őt támadó betegségekkel és kórokozókkal szemben. Használatával a termésben keletkező kár is megelőzhető, illetve jelentősen csökkenthető – hangsúlyozta a szakember.
A szilágyzoványi gazdafórumot a helyi, ippi, szilágybagosi, szilágycsehi gazdálkodók mellett Benedek László, a szilágysomlyói mezőgazdasági szakközépiskola igazgatója is megtisztelte jelenlétével. Az intézményvezető kifejezte óhaját, hogy a szakiskola és a Partiumi Falugazdász Hálózat a jövőben az együttműködés, az információk átadása, a diákok tájékoztatása terén szorosabbra fűzze kapcsolatát.