A tavaly novemberben rajtolt, 2026 februárjáig pályázható Erdősítési programról, valamint a kertészeti és gyümölcs kultúrákban használható természetes növényvédő készítményekről szerezhettek hasznos, érdekes, gyakorlat orientált információkat a mezőgazdasági termelők április 20-án Érmihályfalván, a Partiumi Falugazdász Hálózat gazdatájékoztató és termékbemutató rendezvényén. A találkozóra érkezett gazdálkodókat, bihari, szatmári és máramarosi falugazdászokat házigazdaként Nagy László, a Partiumi Falugazdász Hálózat térségi falugazdásza köszöntötte.
A környezetvédelmi minisztérium a mezőgazdasági területek – gyenge minőségű szántóföldek, legelők, kaszálók, elöregedett gyümölcsösök – fásítását támogató Erdősítési programját Balogh Sándor, erdészmérnök, a tasnádi magánerdészet igazgatója mutatta be. A szakember pontról pontra haladva ismertette a projektek megvalósításának lépéseit, követelményeit: a beültetésre szánt terület talajelemzésétől kezdve a dokumentációig, a talajelőkészítéshez szükséges munkálatokon át a telepítés 20-25 évig történő gondozásáig. Az erdészmérnök – tapasztalatát megosztva – olyan részletekre hívta fel a gazdák figyelmét, amik az erdősítési pályázat adminisztratív lebonyolítását könnyebbé, de akár nehezebbé is tehetik. Sőt, Natura 2000-es területen lehetetlenné is tehetik.
Az erdészeti normatívában rögzített talajelőkészítési követelményeket is érdemes komolyan venni, hisz két sikertelen telepítési kísérlet után a pályázó a kapott telepítési támogatás teljes összegét visszafizeti. A szakember természetesen a terület előkészítéséhez, a telepítéshez, a terület bekerítéséhez kínált átalány-támogatási összegekre, valamint az ültetvény fenntartására járó támogatásokra is kitért, ami 20 éves időszakra kaphatnak azok a területtulajdonosok vagy használók, akik legalább fél hektáros, egybe függő terület erdősítését vállalják. A fenntartási támogatás amúgy igen vonzó: hisz a 20 évre kínált, évi hektáronkénti 456 eurós széndioxid-megkötési támogatás fölött a gazdák 12 éven keresztül évi 190 eurós jövedelem-kompenzációs támogatást is kapnak, amennyiben a beültetett mezőgazdasági terület előzetesen az APIA nyilvántartásában szerepelt és területalapú támogatásban részesült. Hogy a gazdák fantáziát látnak és érdeklődnek a program iránt, azt a Balogh Sándornak feltett kérdések sokasága is egyértelműen jelezte.
Az Erdősítési program után a természetes növényvédelemre terelődött a szó. A Partiumi Falugazdász Hálózat meghívására a Biokal International Kft képviseletében Márki Anita növényvédelmi szakmérnök mutatta be a Natur Biokal termékcsalád tagjait. A permetezés formájában kijuttatható növénykondicionáló készítmények teljesen természetes alapanyagokból készülnek, épp ezért használatuk az ökotermelők, a biogazdálkodók számára is engedélyezett. A Biokal termékek használatával nő a levélfelület, javul a mikro- és makro tápanyagfelvétel, erősödik a bőrszövet, ami ellenállóbbá teszi a növényt a külső behatásokkal szemben. A Biokal növénykondicionáló készítményeket a gazdák a szántóföldi nagykultúrákban, a burgonya és a zöldségfelék termesztésében, illetve a gyümölcsösökben, szőlősben is eredményesen használhatják. A Biokal termékcsalád tagjairól, az alkalmazási területekről és az ajánlott növényvédelmi technológiákról részletes leírást a www.naturbiokal.hu weboldalon találhatnak a gazdák.