A nagy szavazattöbséggel elfogadott új uniós törvény 2022 végéig hosszabbítja meg a jelenleg is futó közös mezőgazdaságpolitika szabályait. Így megszakítás nélkül folytatódhatnak a gazdálkodóknak és a vidékfejlesztési kedvezményezetteknek járó kifizetések. A most elfogdott tervezet a második azon két javaslat közül, amellyel a Bizottság zökkenőmentes átmenetet biztosít a 2022. utáni időszakra vonatkozó közös agrárpolitika felé. Az átmenetre vonatkozó szabályok első csomagját 2019 decemberében fogadta el a Parlament.
A tagállamok a képviselők döntésének köszönhetően megkönnyíthetik a kedvezőtlen időjárás, növény- és állatbetegségek vagy kártevő fertőzés okozta súlyos bevételkieséssel szembenéző gazdálkodók támogatását. A Parlament olyan intézkedésekhez ragaszkodott, amelyek nagyobb mozgásteret adnak a tagállamoknak a gazdálkodók támogatásában, különösen a koronavírus-válsággal kapcsolatban.
A képviselők emellett meghosszabbították az éghajlatváltozási és környezeti szempontból kedvező, vagy biogazdálkodásra fókuszáló, többéves vidékfejlesztési proketek időtartamát, amelyek így három évnél hosszabb ideig is tarthatnak. Emellett az állatjóléti projekteket is felvették ebbe a csomagba.
A Parlament és a Tanács között született, és most hivatalosan is elfogadott megállapodásnak azok a szabályok is részét képezték, amelyek meghatározzák, hogy a gazdálkodók, élelmiszergyártók és vidéki régiók hogyan használhatják fel a koronavírus-járvány miatti támogatásként a következő két évben rendelkezésre álló nyolc milliárd eurót. A forrás mintegy 30 százaléka 2021-ben, a többi 70 százalék pedig 2022-ben válik elérhetővé.
A képviselők elérték, hogy a helyreállítási támogatás legalább 37 százaléka a biogazdálkodást művelőknek, az éghajlatváltozási és környezetvédelmi projektekre és állatjólétre jusson. Az alap legalább 55 százalékából a gazdálkodásokat ellenállóbbá, fenntarthatóbbá, és a digitális kornak megfelelővé alakító befektetéseket és a fiatal gazdálkodók által indított gazdálkodásokat kell finanszírozni.