×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

A lovak szaporodása és ellése

2020.06.17 - 16:41
El kell ismerni, hogy a régi ellés már a múlté – míg régen a lovakkal minden nap dolgoztak a gazdaságban, ma már nagy részük keveset mozog, gazdag koszton vagy csak hobbiból tartják a gazdák a hátasokat. Emiatt nehezebben megy az ellés, szükségük van emberi segítségre.

Az elmúlt időszakban a körzetemben több mint 10 csikó elpusztult ellés közben, mondjuk ki, a gazdák hanyagsága miatt. Nem tudták például pontosan a vemhesség idejét vagy nem nyújtottak segítséget a kancának. El kell ismerni, hogy a régi ellés már a múlté – míg régen a lovakkal minden nap dolgoztak a gazdaságban, ma már nagy részük keveset mozog, gazdag koszton vagy csak hobbiból tartják a gazdák a hátasokat. Emiatt nehezebben megy az ellés, szükségük van emberi segítségre, de csak annyira, amit egy ember egyedül húzni bír.

 

A kancák 12-18 hónapos korukban válnak ivaréretté, ilyenkor már képesek petesejtet termelni, viszont tenyészképességüket csak 2-3 évesen érik el – ez változó annak függvényében, hogy milyen fajtáról van szó. Annak a jele, hogy a kanca készen áll a párosításra a sárlás. Ez körülbelül 4-5 napig tart és több ismertető jele van: a kanca ideges, megváltozik a viselkedése, folyás a péra (nemi szerv) szintjén, harapdálja társait. Mikor úgy véljük, hogy sárlik a kanca, ajánlatos próbáltatást végezni. A próbáltatás – hivatalosan – egy próbafal jelenlétét feltételezi a kanca és a mén között. Ha a kanca nyugodt marad, vizel, a farkát emeli, akkor biztosan sárlik.

A fedeztetés nagyon nyugodt környezetet és több hozzáértő embert igényel. Ajánlatos a kanca farkát befáslizni és a két hátsó lábát a szügyhámhoz kötni. A fedeztetést követően a kancát jó megjártatni. Az első fedeztetést követően 3, 9, 21 napra próbafedeztetésre kerül sor-a napokat mindig az előző alkalomtól számítjuk.

A vemhesség megállapítására napjainkban nagyon elterjedt az ultrahangos vizsgálat, amit már az utolsó fedeztetéstől számított, 15 nap után alkalmazni lehet. A vemhes kanca viselkedése megváltozik: lusta és nyugodt lesz.

Az ellés körülbelüli időpontja az utolsó fedeztetéstől számítva 330 nap, vagy régi, úgynevezett „parasztszámítás” szerint 11 hónap.

Az ellés lefolyása:

  • Az ellés előtt gondoskodni kell az elléshez szükséges eszközök: fásli, olló, törölköző, fertőtlenítőszer (ajánlom a betadint) beszerzéséről, illetve egy elérhető állatorvos telefonszáma.
  • A közelgő ellés jelei : a horpasztájék beesik, a has megsüllyed, a hátsó lábak bedagadnak és a csecsekből tej csöpög. Ha ezek a jelek együttesen mutatkoznak, akkor szinte biztos, hogy azon az éjszakán elleni fog a kancánk. Ilyenkor továbbra is figyeljük az állatot és fontos, hogy éjszaka fent maradunk. A kancák nagyrészt az éjszakai órákban ellenek, csak nagyon ritkán nappal.
  • 1-2 órával az ellés előtt a kanca kólikás tüneteket mutat, a hasát nézi, kapar, sokszor lefekszik és felkel, nehezebben lélegzik. Amikor lefekszik figyelni kell arra, hogy a fara mögött maradjon elég hely a megszületendő csikónak.
  • Az ellés a magzatburok megjelenésével kezdődik, ezt célszerű körömmel kiszakítani. Ezt követően a csikó első lába jelenik meg, majd a feje (kivéve, ha rendellenes a magzat). A kitolási idő körülbelül 25 perc . A köldökzsinórt nem kell azonnal elszakítani a magzattól, ha nem szakad el majd magától, körömmel szétroncsoljuk, majd fertőtlenítjük. Ezután a csikó orrát és száját szabadítsuk meg a nyálkától, majd a kanca szárazra nyalja a kicsit.
  • A magzatburokra kössünk 2-3 csomót, hogy a hátsólábával rá ne lépjen. A csomónak köszönhetően, a burok a saját súlyától hamarabb leválik. Ha 3 órán belül nem távolodik el a méhlepény, állatorvoshoz kell fordulni.
  • Az ellés utáni 9. napon a kancát már vissza lehet fedeztetni.

 

Pécsi Mihály koltói gazda már 15 éve foglalkozik fedeztetéssel és lótenyésztéssel. Kiváló fajtiszta mén gazdája, éves szinten 30 kancát fedeztet. Nemrég szaporulat is volt – csikója született az egyik pónilovának és az egyik hátaslovának.

Tar Bálint falugazdász

0746 933 256/[email protected]

Címkék:
#lótartás
A lótenyésztő, aki állataival kel és fekszik
A 67 éves Blaga László Szamoskoródon tevékenykedik és bátran kijelenthetjük, hogy a Partium legnagyobb lótenyésztője. Állatállományát javarészt egyedül látja el. Lovait korszerű istállóban tartja, melyet ezelőtt négy évvel épített. Lovaival a kiállítások, lovas rendezvények gyakori vendége, hátasainak mindenki a csodájára jár, ezekről az eseményekről pedig valamennyi alkalommal díjakkal tér haza.
Lovak a mezőgazdasági munkálatokban
A csúcstechnológia korában, amikor lassan a traktor ódivatúnak számít és a drónok tekinthetők trendinek, sokaknak meglepő lehet, hogy vannak olyan gazdálkodók, akik még mindig lovakkal (is) művelik a földeket. Párhuzamba lehet-e állítani a traktorokat és a lovakat? Van érv a hatékonyságon túl is? Erre keressük a választ az alábbi cikkben.
A lovak szabadtartásáról:  melyek az optimális lótartás szempontjai?
Falugazdászként rengeteg lovasgazdát látogattam meg az elmúlt időszakban. Azt vettem észre, hogy a környezetemben még eléggé idegenkednek a gazdák a lovak szabadtartásától. Célom gazdák ösztönzése a lovak félrideg, esetleg rideg tartásra.
Cookie