×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

A lovak belső élősködői – a féregtelenítés fontossága

2020.10.14 - 13:24
Lovainkat külső és belső élősködők is támadják, jelen írás a belső kórokozókra fókuszál, az úgynevezett bélférgességre. Viszonylag egyszerűnek tűnő problémáról van szó, sok esetben súlyos betegséget okozhat és akár az állat elhullásához is vezethet.

A lovasgazdák számára az úgynevezett belső féregtelenítés egy véget nem érő küzdelem. Elsősorban azért van ez így, mert a lovak saját maguk terjesztik férgeiket – például a legelőn ürítik székletüket, ami tele van féreggel, majd visszatérve ugyanitt legelnek, így kialakítva egy körforgást, amiből csak nagy odafigyeléssel tudjuk őket kiszakítani. Ugyanakkor a férgek is védekeznek az állatoknak beadott gyógyszerekkel szemben, akárcsak az emberi faj esetében, a belső élősködők nagyon ügyesen ki tudják kerülni az általunk biztosnak vélt gyógyszerek támadását.

Röviden a férgekről

A féreg, köznyelven puhatestű, mászni tudó, lábak nélküli gerinctelen állat, mely egy másik élő szervezetben vagy szervezeten él táplálékának megszerzése céljából. A lovakat főként fonál- és orsóférgek támadják, a vékony- és vastagbélben élősködve.

A lovak szájon keresztül viszik be a petéket, majd ezekből a szervezetükben kifejlődnek a férgek, amelyek felveszik a gazdaszervezet táplálékát, szaporodnak és eljutnak különböző szervekhez, amelyeket károsítanak.

 

 

A férgek tehát másodlagos betegségeket okozhatnak, különböző fertőzéseket idéznek elő a szervezetben, ezért nem szabad félvállról venni lovaink férgességét.


Féregtelenítési kisokos

Mikor ?

Rendszeresen. Nem fölösleges procedúraként kell felfognunk, hanem úgyanúgy, akár a vakcina beadását, programszerűen kell végrehajtani. Ez azért is fontos mert célszerűbb a megelőzés, mint a meglévő férgességet/ fertőzést kezelni. Mindazonáltal néhány szempontot figyelembe kell venni a féregtelenítés tervezésénél. Ezek közül a legfontosabb a tartás módja: bokszokban, istállóban, legelőn stb. Ezenkívül számításba kell venni a létszámot, mivel több ló tartása esetén egyszerre kell féregteleníteni mindegyik állatot.

Általánosságban:

  • kancákat a számított ellés előtt 1 hónappal kell kezelni
  • csikókat - ha szükséges- 1 hónapos kortól lehet féreghajtani, majd a választásig 2 havonta
  • a választási és az éves csikókat 3 havonta
  • a felnőtt lovakat 3-4 havonta
  • ha egy állományban galandférgesség jelentkezik, akkor a legeltetési szezon alatt 2 havonta kell a féreghajtásokat ismételni

 


A kiscsikók az anyaméhben nem fertőződnek ugyan meg, de a megszületés után a kanca tejétől és a későbbiekben a trágyával érintkezve azonnal megfertőződnek. Ezért igen fontos teendő egyrészt a kanca ellés előtti féreghajtása, majd a csikó korai féregellenes kezelése.

Milyen féregtelenítőt használjunk?

A használt gyógyszer ajánlása az állatorvos feladata, de nekünk sem árt tudnunk pár dolgot a készítményekről, amiket a lovainknak beadunk.

Fontos a szerek cserélése, a rezisztencia elkerülése végett.

Mindenképpen kell legalább egyszer egy évben olyan szerrel féregteleníteni, ami a peték ellen is hat.

A vemhes kancáknak csak az erre az időszakra előírt szereket szabad beadni.

Tartsuk be az előírt adagolást- semmiképpen ne spóroljunk a féregtelenítővel.


Járulékos tennivalók

 

  • Istálló takarítása és fertőtlenítése
  • Legelő pihentetése – ez azt jelenti, hogy ha van rá lehetőség, minden nap más legelőre vagy annak másik részére engedjük rá lovainkat, a lényeg, hogy csak pár nap múlva engedjük vissza ugyanarra a területre
  • A legelő boronálása is hatékony védekezés, amit száraz időben kell elvégezni- a boronával megtisztított területre 1-2 hét múlva lehet visszaengedni a lovakat

 

Természetes féregtelenítés

Vannak régi módszerek, amelyek persze nem annyira hatékonyak, mint modern készítményeink, tehát tartós védelmet nem jelentenek, viszont riasztják a parazitákat. Ilyen például a fokhagyma , amit a takarmányba keverve használnak. Ugyanígy használhatunk dohányt vagy algakivonatot és pirított rozsot.

 

 

A férgesség tünetei

Fontos szem előtt tartani, hogy a férgesség csak nagyon súlyos fertőzöttség esetén produkál egyértelmű tüneteket. Az esetek többségében enyhe a fertőzés és tünetmentes az állat, viszont ez nem azt jelenti, hogy nem kell féregteleníteni. Ilyenkor ajánlott az állatorvos felkeresése, aki székletvizsgálattal pontos diagnózist tud felállítani.

Ha a fertőzés súlyosbodott a következő tüneteket lehet észlelni: étvágycsökkenés jó takarmány ellenére is, hasmenés, enyhe kólikás tünetek, a teljesítmény csökkenése, a ló szőrének a fénytelensége, a hajuk kócolódik „magától összefonódik”, dörzsöli a fartövét.

Azért tartottam fontosnak ezt a témát, mivel viszonylag egyszerűnek tűnik, azonban sok esetben súlyos betegséget okozhat , egyes esetekben az állat elhullásához is vezethet.

Tar Bálint, falugazdász
0746933256/[email protected]

Címkék:
#állattartás
Magyar: érvágás lenne az élőállat-export betiltása
Magyar Lóránd, a képvise­lőház mező­gazdasági szak­bizott­ságának az alelnöke szerint az élő állatok exportjának betiltása nagy érvágás lenne, jelentős bevétel­kiesést jelentene a hús­marha- és a juh­tenyész­tőknek. Meglátása szerint az állatvédők elvárásai gyakran szembe­mennek a gazdasági érdekekkel.
Szarvasmarhatartás Szilágynagyfaluban
Napjainkban egyre kevesebben foglalkoznak szarvasmarhatartással, számos településen megfigyelhető, hogy csökkenőben van az állomány. A szilágynagyfalusi Szabó házaspár a kivételek közé tartozik, mi több arra törekednek, hogy fejlesszék és bővítsék gazdaságukat.
Kullancs – a nyár egyik legveszélyesebb ízeltlábúja
A kullancsokról sokan csak annyit tudnak, hogy különböző betegségeket terjesztenek, amelyek gyakran halálosak is lehetnek. Ám arról, hogy egész évben támadhatnak, és pontosan milyen kórokozókat adhatnak át, már kevesebbet hallunk. Elmondjuk, hogy melyik parazita milyen egészségügyi gondokat okozhat, és miről ismerhetjük fel ezeket. De szó lesz a megelőzésről is.
Cookie