A metszéstanfolyam elméleti részén Sasu Lucian és Belényi Gábor tapasztalataik tömkelegét igyekeztek átadni másfél tucatnyi gazdának. Előadásuk során az áfonya, a málna és szederrel kapcsolatos információkat külön-külön ismertették, az általuk termesztett fajták karakterisztikájától, a termesztési nehézségeken át a bogyósok előnyeit és hátrányait is felsorolva. Az előadás első felében a két előadó részletesen beszámolt gyümölcsültetvényeik méretéről valamint a termesztett fajtákról.
A málna esetében kiemelték, hogy bár egy nagyon kelendő és keresett gyümölcsről beszélünk, annak betakarítása nagy nehézséggel jár, hiszen a gépesített betakarítás lehetetlen, ha azt nem feldolgozott formában szeretnénk eladni. Az általuk beültetett 2-3 hektárnyi területen nagyjából 100 emberre van szükség annak érdekében, hogy időben lehessen betakarítani a gyümölcsöt. Hiszen sokszor órákon múlik az, hogy a málna túlérik-e vagy sem. Ugyanakkor nem lehet egy teljes napon keresztül szüretelni a málnát, egy bizonyos hőmérséklet után ugyanis a szemek annyira megpuhulnak, hogy azok sérülésmentes leszedése lehetetlenné válik. Ezért a szüret általában a déli órákban be is fejeződik. A betakarítás mellett szó esett a megfelelő metszésről, valamint arról is, hogy az eltérő fajták másfajta metszést és munkát is igényelnek. A kisebb növekedésű vékonyabb ágrendszerrel rendelkező fajtákkal –ilyen például a fertődi zamatos fajta – való munka időigényesebb és nehezebb a támrendszerhez erősíteni és befűzni.
A málna mellett részletesen bemutatták az általuk termesztett áfonyafajtákat is (Bluecrop és Elliot) és azok jellemzőit. Elhangzott az is, hogy az áfonya telepítésénél mekkora fontossága van a megfelelő talajismeretnek és a talaj megfelelő beállításának hiszen az áfonya kifejezetten a savas közegű talajokat kedveli. A nem megfelelő PH-val rendelkező területeket ezért kénytelenek úgynevezett tőzeggel feljavítani amely igen savas PH-val rendelkezik. A talaj beállításának nehézsége mellett még kifejtették azt is, hogy elengedhetetlen a geotextiles, bakhátas, öntözőrendszeres termesztési módszer. Hiszen a közeli tőtáv (90 cm) miatt nehézkes lenne a gyom eltávolítása a tövektől, ezért ajánlott a geotextil használata, ami meggátolja a gyomok növényhez közeli növekedését. Az öntözőrendszerre pedig a nagy vízigény miatt van szükség – mondta Sasu Lucian.
A részletes beszámoló és fajtaismertető után a két gazda ültetvényében a metszés gyakorlati oldalát is megismerhették a tanfolyam résztvevői.