Ki ne szeretne piacon vásárolni? Sokkal jobb érzés egy kedves, mosolygós néni kosarából válogatni a zamatos, friss hazai termést, mintsem egy bevásárlóközpont hűvös polcairól leemelni a külföldről importált árut. Erre kínál megoldást Hegyköpályi polgármestere, Somogyi Lajos, aki heti egy alkalomra ideiglenesen piaccá alakította át a sportpálya mögötti parkolót.
Mint mondja, a piac mindig is tervben volt, három évvel ezelőtt egy pályázatot is benyújtottak egy 150 négyzetméteres piac kialakítására, sátorral, faházakkal, padokkal és asztalokkal. A pályázat nem részesült pozitív elbírálást, viszont addig próbálkoznak, amíg végül elnyerik el a kívánt összeget a piac megnyitásához. Ettől függetlenül egy próbapiacot nyitottak, ami nagy sikert aratott. Az árusok felkészülve érkeztek, viszont még így is mindent elkapkodtak a vásárlók, akiknek számuk túlszárnyalta a legoptimistább elvárásokat is. Voltak olyan termelők, akik kénytelenek voltak hazamenni, hogy készleteiket feltöltve térjenek vissza.
A piac/vásár március 20-a óta heti rendszerességgel működik, minden szombaton 9 és 11 óra között. A piac úgynevezett csarnok részén 16 asztal taláható, betartva a járványügyi korlátozásokat, a parkolóban pedig az árusok a saját autójukból árulhatnak. Az elmúlt időszakban nem csökkent a vásárlási kedv, mi több a termelők és vásárlók száma is nőtt. A vásáron főleg helyi termelők vannak, de a Nagyvárad Metropolisz Övezetéhez tartozó községekből is érkeznek gazdák értékesíteni a hazai termést. Nemcsak a zöldségtermesztők, hanem a környék szarvasmarha-, juh-, és kekcsketenyésztői is könnyebben tudják értékesíteni termékeiket, akárcsak a térség méheszei.
A piacra nagy igény van, ezt jelzi a vásárlók és a termelők biztató jelenléte is – egy Facebook-csoportban (Piața Comunei Paleu - Hegyközpályi Község Piaca) is tartják egymással a kapcsolatot a vásárlók és a termelők, itt lehet rendelni a termelőktől, vagy akár tanácsot is kérhetnek egymástól a vásárlók. A piacon csak helyi és környékbeli termelő árulhat, kizárólag hazai terméket, őstermelői igazolvánnyal. Így biztosított az, hogy a vásárlók csak kiváló minőségű, friss termékeket kapjanak, magától a termelőtől. Emellett nem elhanyagolható a piac közösségformáló szerepe sem.
Simkó Lajos falugazdász