Fotó: www.glissando.ro
Európában először 1878-ban Franciaországban észlelték, ahonnan néhány év alatt az egész kontinens szőlőültetvényeit megfertőzte. Alig pár év leforgása alatt már Romániában Buzau megyében is észlelték, ekkor 1887-et írtunk. A betegségnek kedvező években 10-től akkár 80% os terméskiesést is okozhat, valamint meggátolja cukorképződést a szőlőben, így az ebből készített bor gyenge minőségű lesz.
A perenoszpóra szaporodásához 20 Celsius fok feletti hőmérséklet valamint megnövekedett páratartalom szükséges, ekkor a gomba spórái 6-10 óra alatt képződnek és elszaporodnak. A betegség a szőlő egész földfeletti részét megtámadja, úgy a leveleket, termést és hajtásokat is. Kezdetben a leveleken körülbelül 1 cm átmérőjű olajos, sárga folt jelenik meg, ami a levél fonákján fehér penészgomba formájában található. Idővel ezek a foltok bebarnulnak és az egész levelek elhalnak, ugyanez történik a fürtökkel is, így amennyiben a szaporodáshoz kedvező feltételek vannak nagyon gyorsan nagy károkat tud okozni.
Fotó: www.glissando.ro
A betegség elleni védekezés egyik legfontosabb pillére a megelőzés, a vegetáció végén meg kell semmisíteni a száraz leveleket, a szármaradványokat, meg kell tisztítani a tőkék felületeit, hogy megsemmisüljenek a gomba spórái. A kémiai védekezést már tavasszal el kell kezdeni egy 5 százalékos, réztartalmú lemosó permetezéssel valamint vegetációban mankoceb, rézhidroxid, metiram, piraklostrobim, metalazil, de régi tapasztalatok szerint egy 2-3 % kékköves oltottmeszes permetezés is megmenti szőlőültevényeinket e nagyon agresszív gomba nyomása alól.
Jelenleg optimálisak a feltételek a gomba terjedéséhez, ezért megfelelő kémiai védekezés nélkül nagyon kicsi az esélyünk az egészséges termésre. Ezért kérem, keressék bizalommal falugazdászokat, valamint a gazdaboltokban dolgozó agrármérnök kollégáimat.
Gődér Imre falugazdász