×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Lisztharmat, a szőlő ádáz ellensége

2020.08.01 - 14:34
A peronoszpóra és a szürkerothadás mellett még mindig a lisztharmat a szőlő leggyakoribb károsítója hazánkban, amely ellen kiemelten fontos a védekezés.

A betegségek megelőzése egész évben fontos, de a nyári időszakban kiemelt jelentőséggel bír a szőlőlisztharmat elleni védekezés, ami a betegségnek kedvező időjárás során akár 80%-os terméskiesést is okozhat. A lisztharmat gomba ivaros termőtestei (kozmotéciumok) a szőlőtőke fás kérgén telelnek át. Tavasszal, amikor a levegő hőmérséklete tartósan 10 ºC fölé emelkedik, megkezdődik a primőr fertőzésért felelős aszkospórák szóródása. Mivel az aszkospórák hatótávolsága elég alacsony, ezért általában a szőlő fás részeihez legközelebb eső leveleket fertőzik meg. Az ezeken a leveleken kicsírázó aszkospórák kis gombatelepeket alkotnak, és ha a napi hőmérséklet meghaladja a 18ºC-ot, megkezdődik a lisztharmat gomba ivartalan szaporító képleteinek (konídiumok) a kibocsátása, amelyek felelősek a másodlagos fertőzésért. Ez naptárilag a május közepe június eleji időszaknak felel meg. A lisztharmat gomba másodlagos fertőzése sokkal erőteljesebb és komolyabb növényvédelmet igényel, amely május közepétől akár október elejéig is elhúzódhat. A szőlőfürtök legfogékonyabb időszaka a virágzást követően egész a zsendülésig tart, az ezt követő időszakban a gomba már csak a lombozatot fertőzi. A védekezésre a legnagyobb hangsúlyt a május 15-től augusztus 15-ig tartó időszakban kell fektetni, ekkor ajánlott kontakt és felszívódó növényvédő szereket is használni. Nem elhanyagolandó azonban az időben elkezdett védekezés, amikor a gomba elsődleges fertőzési stádiumban van, mivel ezzel jelentősen csökkenthetjük a másodlagos ivartalan fertőzés intenzitását. Áprilisban, amikor a szőlőtőkén 4-5 leveles hajtások vannak, már el kell kezdeni a növényvédelmet. Először kontakt szerekkel majd később felszívódókkal kombinálva. 
 


Ahogy a szőlőhajtások megjelennek, el kell kezdeni a lisztharmat elleni védekezést, mégpedig kontakt szerrel. Ez általában az elemi kén hatóanyag (Kumulus, Mikrothiol, Kumulus, Thivit Jet, Cosavet stb.), amit 10-14 naponta ajánlatos megismételni, hogy a gomba telelő formáit lehetőleg megakadályozzuk a csírázásban. Május közepétől már bevethetünk a kontakt hatású készítmények mellet felszívódó (mély hatású) vegyszereket is. Ilyen hatóanyagok például a tiofanát metil (Topsin), tebukonazol (Tebustar, Folicur Solo, Falcon stb.) propikonazol (Bumper, Tilt). Ezután, ahogy az időjárás tartósan 25 ºC fölé emelkedik, a betegség elterjedése is fokozódik, az életciklusa pedig lerövidül, ami azt jelenti hogy 4-5 naponta új generációi jelennek meg. Ekkorra végleg szükségessé válik a felszívódó és kontakt hatóanyag kombinálása, amelyet 10 naponta ismételni kell. Ebben az időszakban használhatunk miklobutanil (Systhane forte, Talentum), penkonazol (Topas) azoxisztrobin (Universalis, Tazer, Quadris, Ortiva), piraklosztrobin (Cabrio top) illetve tebukonazol (Tebustar, Folicur Solo, Falcon) alapú készítményeket, kiegészítve egy kontakt hatásúval, mint az elemi kén (Thiovit Jet, Kumulus, Bordói lé+kén, Vegesol) vagy meptildinokap (Karathane).
Miután a szőlőfürtök kezdenek zsendülni, elegendő lehet a kontakt hatású szerek egyikét használni mivel a gomba a fürtöt nem támadja.

Huszár Antal, falugazdász

Csemegeszőlőt a fóliasátorból
Szántó Gyula értarcsai kertészetébe invitálta július 13-án a fóliasátras termesztés iránt érdeklődő gazdákat Nagy László, a Partiumi Falugazdász Hálózat Érmihályfalva térségi falugazdásza. Bár a paprikával katonás rendben betelepített, termésüket bőségesen ontó fóliaházak is vonzották a tekinteteket, az igazi különlegességet mégsem a szakértelemmel gondozott, fő bevételi forrást adó zöldség képezte.
Szőlészeti gépbemutató lesz kedden Diószegen
A szőlőtermesztők munkáját segítő traktorokat, gépeket, permetezőket, sorközművelésre kifejlesztett eszközöket tekinthetnek meg a gazdák november 16-án, kedden Bihardiószegen. A 12 órától kezdődő, az Ojtúz utca 71. szám alatti gépbemutatót a diószegi Zichy Gazdakör a mezőgazdasági gépeket forgalmazó Agrisorg céggel közösen szervezi – hívja fel az érdeklődők figyelmét Várdai József, a diószegi Zichy Gazdakör elnöke.
Avasujváros, a bálványos prések hazája
Avasujvárosban több száz éve foglalkoznak szőlőtermesztéssel, a szőlő és a szőlőshegyek meghatározó szereplői a családok életének. A múlt század végéig még igen elterjedt volt a dédszülőktől örökölt bálványos prés, amelyet a szőlőshegyen használtak a gazdák. Ezt hozzuk közelebb a ma emberéhez.
Cookie