A május 26-i találkozó a kapcsolatépítés és a szakmai diskurzus mellett egy rögtönzött továbbképzéssel is felért: a levendula feldolgozásáról és illóolaj-készítési technológiáiról ugyanis Mohos Péter, Magyarország legnagyobb bérpárló üzeme, a Mohos Gyógynövény Lepárló tulajdonosa tartott előadást.
A levendula termesztéséről és feldolgozásáról szóló szakmai találkozót szervezett az illatos, sokoldalú gyógyhatású növény termelőinek május 26-án, a Szatmár megyei Mezőteremen Kiss Ferenc Attila, a Partiumi Falugazdász Hálózat Nagykároly térségi falugazdásza. Az alkalomra meghívta Mohos Pétert, Magyarország legnagyobb gyógynövény bérpárló üzemének tulajdonosát, aki a levendula termesztése, szállítása és tárolása terén is hasznos, gyakorlati tanácsokkal látta el a partiumi levendulásokat. A szakember a meghatározó levendula fajták mellett a lepárlási technológiákról, továbbá az illóolajok piacán uralkodó tendenciákról is részletesen tájékoztatta az érdeklődőket. A kötetlen, jó hangulatú szakmai diskurzusnak – a témához illően – a mezőteremi tó partján kialakított, mintegy 10 áras Tar levendulakert biztosított csodálatos helyszínt.
A közgazdász végzettségű Mohos Péter – a Mohos Gyógynövény Lepárló megálmodója, tulajdonosa – régi álmát váltotta valóra azzal, hogy családi vállalkozásuk mellékágaként belevágott a levendula és a hozzá hasonló, orvosi vagy kozmetikai célokra felhasználható illóolajokat és különleges illatanyagokat tartalmazó növények feldolgozásába. Bio tanúsítvánnyal rendelkező lepárló üzemükben – amely a levendula és egyéb gyógynövénytermelők rendelkezésére állva Magyarország legnagyobb kapacitású bérpárlójaként működik – a nyári szezonban három üstben és napi három órás ciklusokban egyidejűleg nagyságrendileg 900 kilogramm levendula lepárlását képesek megoldani. Az üzemben egy nap alatt legtöbb három ciklust vállalnak, ami a három, egyenként 2,5 köbméteres űrméretű lepárló üsttel napi szinten több mint 2 tonnányi levendula feldolgozására elégséges. Ez naponta egy hektár levendulás termésének felel meg. Az, hogy az üstökbe préselhető, és három órán keresztül 170 fokos gőzfürdőben párolódó levendula a ciklus végén hány liter illóolajat „ereszt”, nagyon sok mindentől függ: az 1-1,5 litertől 4-4,5 literig terjedő hozamot ugyanis a termesztett levendula fajtájától, a betakarítás naptári időzítésének és napszakának megválasztásán át a növény szállításának körülményeiig rengeteg tényező befolyásolja – hangsúlyozta a szakember.
Ezzel kapcsolatban a levendulások néhány téves szokására is felhívta a figyelmet: ide sorolta a növény korai, idő előtti betakarítását. Péter szerint olajkinyerés szempontjából korainak számít a viráguk teljében levő növények betakarítása is: a levendula ugyanis – leegyszerűsítve – akkor éri el olajtartalma csúcsát, mikor a méhek jól láthatóan elvesztik iránta az érdeklődésüket. A betakarítás optimális időszaka térségenként változik, de nagyságrendileg július közepére tehető. A növény olajtartalmának növekedését amúgy tapintással, a növény morzsálásával is megállapíthatják a termelők: ezzel a módszerrel akár napról napra követni lehet a változást – tette hozzá a Muhos Gyógynövény Lepárló tulajdonosa.