×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Gyümölcstermesztési szaknap, drónbemutatóval

2021.08.01 - 22:03
Gyümölcstermesztési szaknapot szervezett a Partiumi Falugazdász Hálózat Magyarcsaholyban, ahol az érdeklődők részletes információkat kaptak az APPIA drónforgalmazó vállalat termékeiről, a dróntechnológia mezőgazdasági alkalmazásáról – gyümölcsösökben és szántóföldi kultúrákban egyaránt.

Biro Csaba Szilveszter a vállalat ügyvezetője valamint Gálfi Áron a cég munkatársa előadásában azt hangsúlyozta, hogy a dróntechnológiának kulcsfontosságú szerepe lesz az elkövetkezendő időszakban. Jelentős részben átveszik a földi gépek szerepét a növényvédelemben, a növényállapot felvételezésben, a talajállapot vizsgálatában és számtalan más mezőgazdasági munkát illetően.

Elmondásuk szerint a talajkövető kamerával valamint akadálykerülő radarral ellátott drónjaik képesek centiméteres pontosságú területfelmérésre, a mezőgazdasági területek légi feltérképezésére, légi permetezésre és műtrágyázásra, vegetáció elemzésre valamit a termőföldek légi diagnosztizálására. A drónjaik több méretben, 10, 16, 20 és 30 literes kiszerelésben érhetők el, mindegyik fajta különböző igényeket elégít ki. A kisebb űrtartalommal rendelkező drónok inkább a gyümölcsösökben valamint a kisebb mezőgazdasági területen alkalmazhatóak, míg a nagyobbak a nagykultúrában válhatnak a gazdák hasznára.

A drónismertető után Illés Attila a Fruit Consulting Kft. tulajdonosa tartott előadást. Saját, több évtizedes gyümölcstermesztési tapasztalatait osztotta meg az érdeklődőkkel, kitérve a gyümölcstermesztés jelenlegi helyzetére, annak kihívásaira és nehézségeire. Utóbbiak főként az alacsony felvásárlási árakban, és a termesztés nehézségeiben mutatkozik meg. Ezt a fajtaismertetők követték, szó esett a cseresznye, a körte, az alma, a meggy valamint a szilva jelenlegi legkedveltebb oltványfajtáiról. A fellelhető modern fajták előnyeiről valamint arról is, hogy mennyire éri meg ezeket a fajtákat termeszteni 2021-ben. Az előadó a saját tapasztalatai alapján ismertette az adott fajták karakterisztikáját, rezisztenciáját valamint termőképességét.

Ezt követően az oltványalanyokról esett szó, valamint arról hogy a különböző alanyokat milyen sor és tőtávra a legcélszerűbb ültetni, majd metszéstechnikákat ismertetett Illés Attila, kitérve a koronaforma alkalmazására az intenzív és szuperintenzív ültetvényekben. De szó volt a támrendszerekről, a jég illetve eső elleni védelemről is.

Az elméleti előadásokat ültetvénylátogatás követte, ahol a résztvevő gazdák Farcau Virgil gyümölcsösében munkavégzés közben figyelhették meg a drónt.

Nagy Mátyás falugazdász

Románia az EU legnagyobb szilvatermelője
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban a szilva termőterülete csökkenő tendenciát mutat, 154 ezer hektár volt 2020-ban, míg az ezredforduló idején 220 ezer hektár. A betakarított termés mennyisége 2020-ban 25 százalékkal 1,29 millió tonnára csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Nehéz helyzetbe került ágazatokon segítene az EU
Az Európai Bizottság rendkívüli intézkedéseket fogadott el a bor-, zöldség- és gyümölcságazat segítésére, az intézkedések közé egyebek mellett a kockázatkezelési alapok, valamint a termelői szervezeteknek nyújtott fokozott támogatás tartozik.
Gyümölcstermesztés Selymesilosván
Móricz Sándor és Rozália hét évvel ezelőtt Selymesilosván vásároltak egy elég hiányos és gondozatlan gyümölcsöst. Biotermesztéssel foglalkoznak, alma, szilva, dió, körte, őszibarack, kajszibarack és körte terem a fákon, a vásárlók azonban a vegyszermentes gyümölcsökért nem igazán akarnak többet adni.
Cookie