Napjainkban a gyümölcsfák telepítési ideje sok fejtörést okoz a gazdának. A szakirodalom – a gyümölcsfajokat külön taglalva – őszi telepítésre ajánlja az almatermésűeket (alma, körte, birs), míg a a csonthélyasokat (őszibarack, kajszi, szilva) tavaszi ültetésre.
A telepítés optimális idejének és az oltványok megfelelő kondicióban tartásában nagy szerepet játszik az öntözés. Őszi telepítés esetén, a csemete vízháztartását ellátja a téli csapadék, ezzel ellentétben tavasszal nem megfelelő időjárási körülmények között vízhiány alakulhat ki. A biztonságos telepítéshez tehát elengedhetetlen az állandó öntözés.
Őszi telepítés esetén, optimális talajadottságok mellett, az ültetést október végén vagy november elején végezzük. Fordítsunk külön figyelmet az oltványok megfelelő mélységű ültetésére, annk érdekében, hogy kiküszöböljük az elfagyás kockázatát. A klímaváltozás következtében, az enyhe száraz telek miatt, egyes helyeken, időlegesen, szükség lehet öntözésre az őszi ültetvények esetében is.
Ültetés után az oltványt érdemes koronába metszeni attól függően, hogy milyen korona format tervezünk. Az oltvány visszavágása nem csak a csemete megerősítése céljából hasznos, hanem rügyfakasztás szempontjából is.
A tavaszi ültetés mindenképp a fagyok elmúlásával, de még a rügyfakadás előtt kell megtörténjen. Mint azt már korábban említettük, a víznek kulcsszerepe van ennél a telepítési módnál, beöntözéssel az oltványok vízháztartását tartósan az optimális szintre tudjuk emelni. Ehhez időjárás függvényében facsemeténként 20-40 liter vizre van szükségünk.
Amennyiben a gyümölcsfák ültetését tavaszra időzítjük, elenyésző fagykárra számíthatunk, viszont minden telepítési munkát kötelezően be kell fejezni még a vegetációs idő kezdete előtt.
Ezenkívül a tavasszal ültetett gyümölcsfák általában hőtől, nedvességhiánytól és kártevőktől szenvednek, ezért az öntözés mellett fokozott gondozásra van szükségük.
Összességében tehát, a telepítés idejének kiválasztása nagy körültekintést igényel, meghatározó mozzanat az oltvány egész életében. Fontos ismerni a helyi tényezőket – ide értve az időjárást is – és ezek tudatában kell meghatároznunk a telepítés pontos idejét.
Fehér Gyula, agrármérnök
falugazdász