Az állomány gyarapodása adja a gazdaság növekedését, jövedelmezőségét – úgy is fogalmazhatunk, hogy a szaporodás ciklusra a gazdasági haszon miatt kell odafigyelnünk.
Egy 100 fős anyaállományú gazdaság esetén – átlag kategóriába sorolva, elfogadható termelési szinttel számolva – egy év alatt 85 ellés várható. Ugyanebből a számból számítva tovább a 15%-os a selejtezési mutatót, ami szintén a belefér kategória.
Hogyan jutunk el ezekhez a számokhoz? Hogyan lehetne ezen javítani? Melyek a befolyásoló tényezők?
Az első ellés, vagyis az első folyatás időpontja az üszőknél, ami fajtánként különbözik.
A visszavemhesítés akadályozó tényezők miatt történik, az ellés szám csökkenéséhez vezet, illetve ebből következik a növekvő selejtezési kényszer, vagyis az állományveszteség.
A befolyásoló tényezők a teljesség igénye nélkül:
A szarvasmarha fajtáknál az első folyatás ideje:
Az elkésett időpont, a túlfejlődés gátolja a fogamzást
A fertőző betegségekre már manapság van oltás. Amennyiben a telepen szükséges, a tartástechnológiát is beszámítva, megtervezhető a munkafolyamat az oltások beadására.
Léteznek egyedi oltások (például az IBR-re) vagy kombinált vegyes oltások (IBR+PI3+BRSV+BVD).
Annyit kell tudni, alapismeretként, hogy IBR-t és BVD oltást nem adunk 15 hónaposnál fiatalabb borjaknak egyszerre, legalább 1 hónapnak el kell telnie a két betegség elleni oltás között.
Hormonkezelésekre is vannak jó programok, azok megtalálhatók az interneten is, de egy alapkezelés a gyógyszer leírásban is mindig szerepel. Arra mindenképpen érdemes vigyázni, hogy a leírás hozzáértőknek van fogalmazva, a szófordulatok helyetlen értelmezésével lehet nagyot hibázni, ha az ember saját maga alkalmazza a kezelést (nem csak PgF létezik!).
Jó eredményeket lehet elérni, az időben hosszabb Ovsynch programokkal, vagy a Progesteron használatával is.
A legnagyobb hiba a hormonkezeléseknél a tehén ciklusánaka fel nem ismert állapota és az ebből adódó hibás kezelés. A hormonális problémák kezelésére érdemes mindig kikérni egy szakembert véleményét – Nyugat-Európában például kizárólag csak állatorvos adhatja be az állatnak a hormonkezelést.
Nem véletlen, hogy nyugaton a gazdaságok működtetését, a pályázatokból való pénzforráshoz való hozzáférést szakképzéshez, kurzusok elvégzéséhez kötik. Vegyük komolyan a képzéseket, az alapismereteket. A fajták alapszükségleteinek kielégítésének ismeretét. A takarmányozás a gazda alap ismerete kell legyen. Mert a legfontosabbak a takarmányozási hiányosságok, mert a betegségek nagy részét mindig innen származtathatjuk.
A legfontosabb a takarmányozás, amikor megfelelően előkészítjük a tehenet az ellésre. Megelőzheti a felesleges nehéz elléseket, az állatorvos beavatkozásának szükségét. Amennyiben a méhvisszahúzódás megtörténik, a megyszakadás is gyógyul. Az első ciklus (csendes) 15-20 napra várható ellés után. A minél jobb szaporodásbiológiai mutatók elérésére érdekében az első vemhesítést ajánlott a 36-42 napra következő ciklusban megpróbálni.
Minél későbben folyatunk ellés után, annál nehezebb a visszavemhesítés.
Amennyiben a ciklus nem indul be, vagy nem vesszük észre – a ciklust érdemes a hormonprogram szerint előkészíteni, és a folyatást időben megkezdeni.
A gazdaság működésének másik alapja a nyilvántartás.
A kezelések, oltások, folyatások naprakész vezetése. De a törzskönyvi adatok, az állat tulajdonságai is nagyon fontosak. Mivel a tehenészetben egy hosszú, évekig tartó folyamat eseményeinek az összessége alapján hozzuk meg döntéseinket.
Bartha Károly falugazdász