Lázári környékén hektáronként 3-3,5 tonnás hozamra számítanak – mondja Kovács Ottó falugazdász. A repce learatása után vagy azzal párhuzamosan veszi kezdetét a búza aratása. A búza esetén a hozam kisebb lesz, mint amennyi az elmúlt évben volt. A tavalyi átlagtermés búzából meghaladta a 6-6,5 tonnát hektáronként, fajtától függően. Úgy tűnik, idén Lázári környékén alacsonyabb lesz a terméshozam. Ősszel nagyon sok búzát és repcét vetettek el, de az őszi és a tavaszi esőzések miatt tönkrement a vetés, nagyon sok helyen újra kellett szántani a földet. Van olyan gazda, aki hatvan hektár repcét vetett, s ebből huszonöt hektárt ki kellett szántani. Ezt a területet bevetette tavaszi kultúrákkal, de nem biztos, hogy azok elérik majd a várt terméshozamot. A falugazdász elmondta, hogy a tavaszi kukorica, szója és napraforgó területenként másként alakul. Vannak olyan kukoricaföldek, amelyeken a szárak már meghaladták az 1,5 métert, viszont vannak olyanok is, amelyeken még csak tíz centiméteresre nőttek, vagy épp csak most bújtak ki a földből.
Máramaros megyében a tavaszi és a nyár eleji kedvezőtlen időjárás ellenére jó a termés az árpa-, a sörárpa- és a zabföldeken. A Máramaros megyei gabonatermesztők egyesülete azt közölte, hogy a hektáronkénti 3 és 5 tonna közötti a termés, ami valamennyi gabonatermesztő számára kielégítő mennyiségnek számít. A termés nagy részét a megyében tenyésztett állatok takarmányozására használják, de a piacra is kerül belőle. Máramaros megyében 83 000 szántóföldön gazdálkodnak, 1400 hektáron termesztenek zabot, 300 hektáron árpát, 500 hektáron pedig sörárpát.
A mezőgazdasági miniszter a Román Közszolgálati Televíziónak adott interjúban azt mondta, ha kedvező lesz az időjárás, rekordot dönthet idén a gabonatermés. Adrian Oros szerint 5,9 millió tonna fölött lehet a hazai búzaföldekről betakarított kenyérgabona mennyisége. Tavaly egyébként az aszály miatt 40 százalékkal csökkent a betakarított termésmennyiség az előző esztendőhöz viszonyítva. A tárcavezető arról is beszélt, hogy a mintegy kétmillió szántóföld egy részén kárt tett ugyan az időjárás, de amelyet megkímélt, kiváló a haszonnövények állapota. A mezőgazdasági minisztérium összesítése szerint 28 000 hektáron tett kárt az árvíz és az eső, 8000 hektáron pedig a jég tett kárt.