×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Betakarítás után se hanyagoljuk el gyümölcsfáinkat!

2020.10.28 - 10:27
Lassan a végéhez közeledik az őszi betakarítás, ám gyümölcsfáinkat nem szabad magukra hagynunk. Elmondjuk, hogyan könnyíthetjük meg tavasszal a dolgunkat és nehezíthetjük meg a kártevőkét.

 

Lombhullás idején érdemes eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, lemetszeni a beteg, erősen fertőzött ágakat, amelyek további fertőzési forrást jelentenek a következő év termésére. A lehullott levélzet eltávolításával, megsemmisítésével vagy a talajba forgatásával is a növényeket védjük, hisz köztudott, hogy egyes kórokozók, például a lisztharmat már akár 4 Celsius fokon is képes fertőzni, de a lehullott beteg leveleken jól áttelelnek a kártevők is, ahonnan tavasszal kedvező feltételek mellett indulhatnak útjukra. Azok a kártevők amelyeket nem sikerült a nyár folyamán elpusztítani, a hideg közeledtével telelőhelyet keresnek maguknak a fák kéregrepedéseiben, ezért azzal segítünk a gyümölcskáinkon és nem utolsó sorban csökkentjük a következő évi permetezések számát, ha nem hagyjuk ki az őszi és a kora tavaszi lemosó permetezéseket.

 

A lemosó permetezést, amint azt a neve is mutatja, lemosásszerűen, bő lémennyiséggel ajánlott elvégezni, hogy a permetlé jól befedje a fa felületét és lehetőleg bejusson a kéreg repedéseibe is. Ezzel a permetezéssel elpusztíthatók a vázágakon és a kéregrepedésekben meghúzódó kórokozók (varasodás, monilia, levélfodrosodás) szaporítóképletei, a baktériumos fertőzések, de gyéríthetők a különböző atkák, levéltetvek, pajzstetvek és gyümölcsmolyok áttelelő alakjai is. A gyümölcsfák és a szőlő mellett érdemes megpermetezni a díszfákat, cserjéket de még a rózsafáinkat is. Ha egyébként csak ritkán permetezünk, akkor is szükséges elvégezni az őszi és a tél végi lemosó permetezést.

 

A lemosó permetezéshez használható hatóanyagok száma korlátozott, mível itt csak réz, kén valamint növényi olajok jöhetnek számításba.

 

 

A rézről köztudott, hogy a lisztharmat kivételével minden gombás és baktériumos betegség kezelésére alkalmas (például a csonthéjasok moniliás betegsége, őszibarack tafrinás levélfodrosodása, az almavarasodás, az almatermésűek tüzelhalásos betegsége, a különböző ágelhalások). Réz - készítményekből sokféle kapható a kereskedelemben és a lemosó permetezésre ezek közül bármelyik választható. A növényvédő szerként előállított réz tartalmú gyári készítmények a következő hatóanyagokkal kerülnek forgalomba:

 

  • réz-oxi-klorid (ALCUPRAL 50 PU, CUPRABLAU Z 35 WP, MONTAFLOW, RÉZOXIKLORID 50 WP, CUPROSAN 50 WP, CUPROZIN 35 WP)
     
  • rézhidroxid (CHAMP 77 WG, COPAC, FUNGURAN- OH 50 WP, VITRA RÉZHIDROXID, CHAMPION WG, JOKER 77 WP, KOCIDE 2000)
     
  • réz-szulfát ( ZEAMA BORDELEZA, BORDÓI LÉ, BORDÓI POR, BORDÓI EXTRA).

 

A rézkészítmények kontakt hatású szerek, gyakorlatilag nem mérgezőek, velük az almatermésüekben a zöld-bimbós állapot végéig, az őszibarackban rügyfakadásig, kajsziban pedig a pirosbimbós állapot végéig be kell fejezni a permetezést.

 

A kéntartalmú szerek emberre, környezetre a legkevésbé veszélyesek. Főleg lisztharmat elleni védekezésre használatosak, atkagyérítő mellékhatással. Érzékeny gyümölcsfajtákon 25 Celsius fok felett perzselést okozhatnak (kivéve a mikronizált kén-készítményeket mint a MICRORHIOL SP vagy a THIOVIT JET), de 15-18 Celsius fok alatt általában a kén nem elég hatásos. Kereskedelmi forgalomban a kén por formájában és nedvesíthető kén alakban kapható: CASOVET DF, EUROKÉN 2000 80 WG, KUMULUS DF, MICROTHIOL SPECIAL, THIOVIT JET stb. elnevezéssel, hogy csak a legismertebbeket említsem.

 

A lemosó permetszer harmadik összetevőjét a növényi olajok alkotják, például a napraforgó olaj vagy a paraffinolaj. A kereskedelemben több olyan készítmény is található, amely a lemosó permetezés mindhárom összetevőjét tartalmazza, így elsősorban ezek használata javasolt:

 

  • kén + napraforgó olaj + rézhidroxid: GREENTECH eReS és VEGESOL eReS néven
     
  • kén + parafinolaj + rézoxiklorid: OLAJOS RÉZKÉN néven
     
  • kén + rézoxiklorid: RÉZKÉN SC
     
  • kén + rézszulfát: BORDÓI LÉ + KÉN NEO SC néven kerül forgalomba

 

Az olaj nélküli készítményekre azért van szükség, mert a csonthéjasokat csak háromévente szabad olajos lemosásba részesíteni, de a többi gyümölcsfánál sem ajánlatos minden évben olajos permetszert használni. Amikor úgy döntünk, hogy olaj nélküli lemosó permetezést végzünk, külön (legkevesebb 2-3 nap elteltével) ajánlatos elvégezni egy rovarölős permetezést az áttelelő kártevők ellen, pl. MOSPILAN 20 SG – vel.

Fontos tudni, hogy a kívánt hatás elérése érdekében csak szélcsendes, fagymentes időben szabad permetezni, amikor a levegő hőmérséklete 5 Celsius fok felett van, de a 10 Celsius fok körüli hőmérséklet az ideális ahhoz, hogy a permetszerek kifejthessék a kívánt hatást.

 

Fodor István

agrármérnök, falugazdász

Románia az EU legnagyobb szilvatermelője
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban a szilva termőterülete csökkenő tendenciát mutat, 154 ezer hektár volt 2020-ban, míg az ezredforduló idején 220 ezer hektár. A betakarított termés mennyisége 2020-ban 25 százalékkal 1,29 millió tonnára csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Nehéz helyzetbe került ágazatokon segítene az EU
Az Európai Bizottság rendkívüli intézkedéseket fogadott el a bor-, zöldség- és gyümölcságazat segítésére, az intézkedések közé egyebek mellett a kockázatkezelési alapok, valamint a termelői szervezeteknek nyújtott fokozott támogatás tartozik.
Gyümölcstermesztés Selymesilosván
Móricz Sándor és Rozália hét évvel ezelőtt Selymesilosván vásároltak egy elég hiányos és gondozatlan gyümölcsöst. Biotermesztéssel foglalkoznak, alma, szilva, dió, körte, őszibarack, kajszibarack és körte terem a fákon, a vásárlók azonban a vegyszermentes gyümölcsökért nem igazán akarnak többet adni.
Cookie