A zöldoltás egy igen eredményes szaporítási módja a szőlőnek. Habár tömeges oltvány előállítására nem alkalmas, de egyik legkönnyebb szaporítási mód, ha évről évre szőlőskertünk hiányait kívánjuk pótolni. Sokunknál megesik, hogy egy-egy tőke kiszárad, és kihajt az alany az oltás szintje alatt, ezekből érdemes néhány bokrot megtartani pótlás céljából.
A zöldoltás ideje június elejétől július közepéig tart, ha ennél később végeznénk el, nem lenne ideje a hajtásnak beérni még a fagyok beállta előtt. Az oltáshoz jól fejlett hajtásokat válogatunk ki, amelyek vastagsága minimum egy ceruza vastagsága. Az alany és az oltóhajtás akkor megfelelő, ha nem szálkásan törik, illetve meghajlítva visszaugrik. Ha az oltóhajtást távolabbról hozzuk, célszerű vizes törölközőbe vagy papírba csomagolni, hogy megvédjük a kiszáradástól.
Az alany előkészítése
Az alany hajtásokat megtakarítjuk a hónaljhajtásoktól, illetve a kacsoktól a vessző egész hosszán, a tőkéről a fejletlen vesszőket tőből letörjük. Miután kiválasztottuk az oltáshoz megfelelő ízközt, alatta két-három levelet eltávolítunk, és elvágjuk az alanyvessszőt egy íz felett három centivel.
Az oltóhajtás előkészítése
Egyrügyes oltócsapokat vágunk a hajtásból, ezekről eltávolítjuk a leveleket oly módon, hogy a levélnyél megmaradjon. A legmegfelelőbb oltócsapok azok, amelyeken már megindult a hónaljhajtás és látszik egy levél rajta. Ezt követően vízbe állítjuk őket.
Az oltás menete
Az oltást reggel, vagy este végezzük, mert ilyenkor intenzívebb a növényben a nedvkeringés. Az elvágott alanyvessző akkor áll készen az oltásra, ha megindult a nedv a vágás helyén.
Ha megindult a nedvkeringés, behasítjuk az alanyt egész az ízig, ezután kiválasztunk egy azonos vastagságú oltócsapot, amit éles késsel ék formára vágunk, és behelyezzük az alanyon ejtett hasítékba. Ezt követően bekötözzük az oltást oltószalaggal vagy bármilyen fóliából vágott egy centiméter széles szalaggal.
Az elkészített oltást árnyékolni kell legalább két hétig, hogy a nap ne szárítsa ki a zsenge hajtást. Egy-két héten belül kiderül, hogy munkánk sikerrel járt-e vagy sem. Szükség esetén a folyamat újra elvégezhető. Amennyiben sikerrel jártunk, a hajtás két héten belül megindul. A kötést augusztusban leszedhetjük az oltásról, mert ekkorra begyógyul a seb, a hajtást tovább neveljük, és megtisztítjuk a hónaljhajtásoktól.
Huszár Antal, falugazdász