×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

De minimis támogatás csemegeszőlő-termelőknek

2022.06.21 - 15:26
A hazai szőlőtermelés – ezen belül is a friss fogyasztásra szánt asztali, csemegeszőlő fajták termelésének, telepítésének – fellendítésére hektáronként 1200 eurós támogatás kínál a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium.

Az új, 15 millió lejes keretösszegű támogatási-programról szóló kormányhatározatot június 16-i ülésén fogadta el a kormány.

A július 15-ig igényelhető támogatást csak és kizárólag csemegeszőlő-fajtákra kérhetik a termelők, a bor- vagy vegyes hasznosítású szőlőfajták termesztését jelen programból nem támogatják. A kedvezményezettek körét amúgy működési forma alapján nem korlátozzák: a csemegeszőlő termesztési programba őstermelői tanúsítvánnyal rendelkező magánszemélyek, engedélyezett magánszemélyek, egyéni és családi vállalkozások, illetve jogi személyiségként működő szőlészetek egyaránt jelentkezhetnek. A legfontosabb szempont, hogy a termelő legkevesebb 10 árnyi (ezer négyzetméternyi) csemegefajtával beültetett szőlőterülettel rendelkezzen, míg a támogatásra jelölhető szőlőterület felsőhatárát 10 hektárnál húzták meg.

A hektáronkénti 1200 eurós támogatásért cserébe a gazdának vállalnia kell, hogy szőlősében hektárra kivetítve legkevesebb 6000 kg-os termést ér el, mely mennységet hivatalos pénzügyi dokumentumokkal (számlákkal, pénztári szalaggal, termelői könyv lapjaival) bizonyítva legkésőbb november 29-ig értékesít. Fontos részlet, hogy a területileg illetékes önkormányzat mezőgazdasági regiszterében szereplő szőlősök esetében a terület pontos mérete mellett tételesen szerepeljen az asztali vagy csemegeszőlő besorolás is.

csemege-szolo-dl.JPG

„Szatmár megyében elsősorban borkészítés céljával telepítenek a gazdák szőlőt, a csemegeszőlő termelésének nincs hagyománya vidékünkön. Azt viszont elképzelhetőnek tartom, hogy néhány gazda vállalni fogja támogatás hatására az asztali szőlő telepítését” – mondja Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Képviselőház mezőgazdasági bizottságának az alelnöke.

A programhoz való csatlakozási kérelmet és a szükséges igazolásokat legkésőbb július 15-ig, az elszámoláshoz szükséges pénzügyi dokumentumokat pedig legkésőbb november végéig fogadja a megyeileg illetékes Mezőgazdasági Igazgatóság. A csemegeszőlő-termés betakarítás előtti felmérését, termésbecslését és fajta-ellenőrzését a megyei Mezőgazdasági Igazgatóság és a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) szakembereiből alakított vegyes-bizottság végzi. A program finanszírozására szánt 15 millió lejes (3 millió eurós) keretösszeget a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium saját költségvetéséből biztosítja.

Hírlevél 2024. március 25.
Új támogatást dolgoztak ki a romániai juhtenyésztők számára, Argentínában pedig már a klímasemleges szarvasmarhákon dolgoznak. Nyártól teljes gőzzel üzemel majd az Azomures műtrágyagyár.
Hírlevél 2024. március 12.
Segít a kormány a méhészeken is, akiket tönkretett az Ukrajnából érkező olcsó méz. Önkéntes lesz a mezőgazdasági földterületek részleges parlagon hagyása. Nyomon követnék a földterületek adás-vételét.
Hírlevél 2024. március 3.
Konkrétumokra derült fény a burgonya-, paradicsom- és fokagymatermesztők támogatásával kapcsolatban. Viták a laboratóriumban előállított műhúsokról, nőtt az EU-ban az ökológiai gazdálkodással művelt földterület nagysága.
Cookie