×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

A gazdákat is érinti az EB tegnap elfogadott cselekvési terve

2021.05.14 - 15:17
Az Európai Bizottság a levegőre, a vízre és a talajra vonatkozó szennyezőanyag-mentességről szóló cselekvési tervet fogadott el, amelyben meghatározza a jelenlegi helyzethez képest a szennyezés forrásainál 2030-ig teljesíteni kívánt fő célokat. Ez részét képezi az európai zöld megállapodásnak.

A cselekvési terv a talajminőség javítására a tápanyagveszteség felére apasztását tűzte ki célul, és a vegyi növényvédő szerek használatának 50 százalékos csökkentését javasolja.

 

vegyszer-permetezes-1.jpg

Emellett elő kívánja mozdítani a tavaly elfogadott, a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiával együtt a mérgező anyagoktól mentes környezetre irányuló uniós szennyezőanyag-mentességi törekvés gyakorlati megvalósítását. Megerősíti továbbá az Európai Unió klímasemlegességre vonatkozó, illetve egészségügyi, biodiverzitási és erőforrás-hatékonysági céljait. A levegőminőség olyan mértékű javítását célozza, hogy a légszennyezés okozta korai elhalálozások száma az évtized végére 55 százalékkal csökkenjen az Európai Unióban. A légszennyezés 25 százalékkal való csökkentését kívánja elérni ott, ahol az uniós ökoszisztémában veszélyezteti a biológiai sokféleséget. A vízminőség javításának érdekében a terv a tengerbe jutó műanyaghulladék mennyiségének 50 százalékos, a környezetbe jutó mikroműanyagok mennyiségének 30 százalékos csökkentését irányozza elő. Emellett 50 százalékkal szorítaná vissza a települési maradékhulladék mennyiségét. Azok arányát, akik tartósan szenvednek a közlekedésből származó zajtól, a terv révén harminc százalékkal szorítanák le. A cselekvési terv a felsorolt célok megvalósítására számos uniós jogszabály és előírás kiigazításának, illetve felülvizsgálatának fontosságát hangsúlyozza.

Címkék:
#EU-srendelet
Nehéz helyzetbe került ágazatokon segítene az EU
Az Európai Bizottság rendkívüli intézkedéseket fogadott el a bor-, zöldség- és gyümölcságazat segítésére, az intézkedések közé egyebek mellett a kockázatkezelési alapok, valamint a termelői szervezeteknek nyújtott fokozott támogatás tartozik.
Az EB új rendeletet terjesztett elő a külföldi támogatások szabályozása érdekében
Új eszközt terjesztett elő a külföldi támogatások egységes piacon belüli torzító hatásainak kezelése érdekében az Európai Bizottság. Ennek célja, hogy felszámolja az egységes piacot érintő azon joghézagot, hogy az egységes piacon működő vállalkozások méltányos feltételek között folytathassák tevékenységüket.
Április 21-én lép hatályba az új uniós állategészségügyi rendelet
Április 21-én lép hatályba 2016/429 számú európai uniós Állategészségügyi rendelet, amely javítja az állat-egészségügyi előírásokat, valamint közös rendszert hoz létre a betegségek felismerésére és leküzdésére, illetve az egészségügyi és az élelmiszer- és takarmánybiztonsági kockázatok kezelésére.
Cookie