×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Az EB új rendeletet terjesztett elő a külföldi támogatások szabályozása érdekében

2021.05.10 - 10:55
Új eszközt terjesztett elő a külföldi támogatások egységes piacon belüli torzító hatásainak kezelése érdekében az Európai Bizottság. Ennek célja, hogy felszámolja az egységes piacot érintő azon joghézagot, hogy az egységes piacon működő vállalkozások méltányos feltételek között folytathassák tevékenységüket.
zaszlok-eu.jpeg

A nem uniós tagállamok kormányzatai által nyújtott támogatásokat ugyanis jelenleg nem ellenőrzik, míg a tagállamok által nyújtott támogatásokra szigorú vizsgálat alkalmazandó.
 

Margrethe Vestager versenypolitikáért és a digitális korra felkészült Európa elnevezésű klaszterért felelős ügyvezető alelnök így nyilatkozott: „Európa kereskedelmi és beruházási szuperhatalom. 2019-ben a közvetlen külföldi befektetések állománya több mint 7 billió euró értékű volt. Az egységes piac nyitottsága a legnagyobb előnyünk. A nyitottsághoz azonban méltányosságra is szükség van. Már több mint 60 éve működik az állami támogatások ellenőrzésére szolgáló rendszerünk, amelynek célja az uniós tagállamok közötti támogatási verseny megakadályozása. A mai napon elfogadott javaslatunk révén pedig azokat a torzító hatású támogatásokat kezelni tudjuk majd, amelyeket nem uniós országok nyújtanak. Napjaink kihívásai közepette még fontosabb, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítsunk, támogatva ezzel az uniós gazdaság helyreállítását.”
 

Valdis Dombrovskis, ügyvezető alelnök, az emberközpontú gazdaságért és kereskedelemért felelős biztos kijelentette: „A támogatások révén nyújtott tisztességtelen előnyök régóta problémát jelentenek a nemzetközi verseny tekintetében. Ezért prioritásként határoztuk meg az ilyen tisztességtelen gyakorlatok visszaszorítását. Ezek torzítják a piacokat, és a kapott támogatás révén biztosítanak versenyelőnyt, nem pedig az érintett termékek minősége és innovatív jellege alapján. A mai javaslat kiegészíti az e tekintetben tett nemzetközi erőfeszítéseinket. Egyenlő versenyfeltételeket fog teremteni az EU-n belül, és pozitív változásokat ösztönöz, miközben megőrzi a gazdasági erőnk szempontjából létfontosságú nyitottságot.”

 

Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos hozzátette: „Egységes piacunkat intenzív verseny jellemzi, és vonzó a külföldi befektetők és vállalkozások számára. A világra való nyitottság azonban csak akkor tartható fenn, ha minden olyan szereplő betartja a szabályainkat, aki az egységes piacon tevékenykedik, befektet Európában vagy közfinanszírozású projektekre tesz ajánlatot. A mai napon korrigáljuk szabályrendszerünk egy hiányosságát annak biztosítása érdekében, hogy minden vállalat egyenlő feltételek mellett versenyezzen, és hogy senki ne gyengíthesse torzító hatású külföldi támogatások alkalmazásával az egyenlő versenyfeltételeket és Európa versenyképességét. Ez meg fogja szilárdítani Európa ellenálló képességét.”

A versenyre, a közbeszerzésre és a piacvédelmi eszközökre vonatkozó uniós szabályok fontos szerepet játszanak abban, hogy az egységes piacon működő vállalkozások méltányos feltételek között folytathassák tevékenységüket. Ezen eszközök egyike sem vonatkozik azonban azokra a külföldi támogatásokra, amelyek tisztességtelen előnyhöz juttatják kedvezményezettjeiket az EU-ban működő vállalkozások felvásárlása, az EU-n belüli közbeszerzési eljárásokban való részvétel vagy egyéb kereskedelmi tevékenységek során. A külföldi támogatások különböző formákban valósulhatnak meg, például a kamatmentes kölcsönök, korlátlan állami kezességvállalások, adómentességi megállapodások vagy a közvetlen támogatások révén.

Hírlevél 2023. június 4.
Támogatásban részesülhetnek az aszálykárt elszenvedett gazdák, miközben az idei kilátások sem kedvezők: a romániai szántóföldek harmadát veszélyezteti aszályosodás vagy akár elsivatagosodás.
Hírlevél 2022. szeptember 29.
Energetikai árplafon bevezetését sürgetik a gazdálkodók, közben műtrágyaválság is fenyeget, amit mindenképpen kezelni kell. Csökkenteni kell az élelmiszer-pazarlást, a mezőgazdasági miniszter szerint Románia ebben jó úton halad. Átlátszó napelem jelentheti az üvegházak energiaellátásának jövőjét. Az idei aszályos nyárról és a szárazság következményeiről készült riportfilm, melyet hírlevelünk olvasói könnyen elérhetnek.
Hírlevél 2022. augusztus 10.
A paradicsom-termesztési támogatás kifizetésének örülhetnek a gazdák és kiderült: október 16-tól folyósítják a területalapú támogatás előleg-összegeit. Gyengébb lesz a Romániai búzatermés a tavalyinál, de a mezőgazdasági miniszter szerint aggodalomra nincs ok. Hírlevelünkből kiderül az is, hogy hányféle genetikailag módosított növény engedélyezett az EU-ban.
Cookie