×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Világpiaci csúcsokon az élelmiszerárak

2021.03.07 - 23:14
Az idén februárban 2014 júliusa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak, már a kilencedik egymást követő hónapban jegyeztek fel növekedést az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint.

Februárban a legjelentősebben, 6,4 százalékkal a cukor árindexe emelkedett amiatt, hogy visszaesett a cukorgyártás a főbb termelő országokban, miközben jelentősen nőtt az ázsiai import. A múlt hónapban a növényi olajok árindexe 6,2 százalékkal, 2012 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedett.

A FAO tejtermék-árindex 1,7%-kal nőtt Kína vaj iránti keresletének megugrásával, mely szűkös nyugat-európai készletekkel párosult. Eközben a sajt ára csökkent, főként az Egyesült Államok bőséges tartaléka nyomán.

A gabonafélékért átlagosan 1,2%-kal kértek többet a világpiacon januárhoz képest. A cirok ára 17,4%-kal ugrott meg Kína magas exportigénye miatt. Eközben a kukorica, búza és rizs ára stabil maradt.

A húsféléknél 0,6%-os drágulást regisztrált a FAO miután a marha- és birkahús elérhetősége beszűkült.

Ezzel szemben a sertéshús iránti kereslet visszaszorult, főleg Kínában, és részben az ázsiai exporttilalom folyományaként a felhalmozódott németországi sertéshús-készletek miatt.

Címkék:
#élelmiszer
Az ár helyett az összetételre figyelnek a hús­készítményt vásárlók
Tíz városi személyből hét legalább heti egy alkalommal eszik szalámit, kolbászt vagy más hús­készítményt, a gyerekek viszont átlagban heti három alkalommal fogyasztanak hideg felvágottakat. Ez az iSense Solutions közvélemény-kutató cég legújabb felméréséből derül ki.
Nincs még élelmiszerválság, de nem árt felkészülni rá
Adrian Oros mezőgazdasági miniszter szerint Romániában a közeljövőben nem alakul ki élelmiszerválság, sertéshúsválság viszont máris van, és a zöldségek terén is gondok vannak. Hangsúlyozta, az egyetlen valós megoldás a gazdák társulása lenne.
Globálisan veszélyezteti az agrártermelést az időjárás
A mezőgazdaság kénytelen elnyelni a pénzügyi veszteségek és károk nagy részét, melyet az egyre gyakoribb és intenzívebb természeti katasztrófák okoznak, állapították meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szakértői.
Cookie