×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Tündérkert - az őshonos gyümölcsfajták menedéke

2023.09.04 - 16:56
Tündérkert a tanyán címmel tartottak kétnapos, a tájjellegű, őshonos gyümölcsfajták megmentésének témájával találkozót, melyen a Tündérkert projekt mellett elhangzott gyümölcs vagy épp gyógynövény-feldolgozással kapcsolatos előadás is.

A Partiumi Falugazdász Hálózat szervezőpartnereivel – a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert Hálózattal, a Nemzeti Kulturális Alappal, a Borókagyökér Egyesülettel és a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesülettel – azon fáradozik, hogy nagyapáink, nagymamáink generációk alatt csiszolódott ismeretei és tapasztalatai a mai kor gazdái, gazdasszonyai számára is hasznosak, beépíthetők legyenek a mindennapokba.

A résztvevőket Kovács Szabolcs, a szervező Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője, Magyar Lóránd, a hálózat koordinátora, illetve házigazdaként Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője köszöntötte. Beszédeikben közös pont volt, hogy fontosnak tartják az ősöktől kapott értékek megőrzését, legyen szó értékrendről, hagyományokról vagy éppen gyümölcsfajtákról. “Egy úton járunk” - foglalta össze röviden, de lényegre törően a házigazda.

czl-0833.JPG

Az előadások során a szatmárhegyi Fehér Gyula kezdte, aki gyümölcsfeldolgozásról, lekvárkészítésről, aszalásról is beszélt az egybegyűlteknek. A falugazdászként dolgozó mezőgazdasági szakember igazi mestere a  termesztésnek és a gyümölcsfeldolgozásnak is. Aki azt is tudja, hogy az ilyesmiről nem elég csak beszélni, úgyhogy a Lépésház udvarán egy jókora üstben kétszáz liter szilvát kezdett főzni már az előző nap delétől - lévén, hogy az ilyen típusú lekvárfőzés legalább húsz, vagy még több órás művelet. Fehér beszélt a házi és az ipari léptékű lekvárfőzéssel kapcsolatos tapasztalatairól, illetve a gyümölcsaszalás előnyeiről is. Előadása után pedig záporoztak a kérdések a házi aszalás, annak előnyei kapcsán.

czl-0885.JPG


Huszár Antal falugazdász vette át ezt követően a szót, aki a Tündérkert projektről, az azzal kapcsolatos tapasztalatokról és tervekről is beszélt. És mivel az őshonos gyümölcsfajták megmentése kapcsán fontos a szaporítás, a gyümölcsfák oltása kapcsán a helyszínen bemutatót is tartott. Az előadásából kiderült: elsősorban a kollektivizálás áldozatává vált sok őshonos gyümölcsfajta, de írásos bizonyíték van arra, hogy már az 1800-as évek végén kezdtek terjedni az idegen földről érkező, de jól, vagy korán termő gyümölcsök. Bereczki Máté volt az, aki annak idején, nagyjából két és fél évszázada szükségesnek érezte az őshonos gyümölcsfajták katalogizálását, ő akkor a Kárpát-medencében 260 almafajtát és 220 körtefajtát azonosított be.

czl-0901.JPG


Mint Huszár elmondta: a Partiumi Falugazdász Hálózat néhány éve kezdte meg a Tündérkert alapjait jelentő hőshonos gyümölcsök begyűjtését, ám sok esetben akadályt jelentett, hogy a százéves fákról a tulajdonosok nem tudták minden esetben megmondani, pontosan mi a neve a gyümölcsfajtának. Ennek ellenére már több mint hatvan őshonos gyümölcsfajtát azonosítottak, amelyek Szatmár megyében két Tündérkertben lesznek elérhetők: Csanáloson és Avasújvárosban. Itt az érdeklődők majd segítséget és természetesen “alapanyagot” is kapnak majd, ha őshonos fajtákkal oltatnák be fáikat.

Köllő Réka a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés Egyesület képviseletében a gyógynövényekről azok felhasználásáról beszélt. Mint kifejtette, nem csak az elődöktől kapott tudást kell megőrizni, hanem példát kell mutatni a fiataloknak és használni is kell azt. Kijelentette: a környezetünkben minden olyan gyógynövény megtalálható, ami az egészségünk megőrzéséhez szükség van, ám ezeket felelősségteljesen kell használni, hiszen a gyakori használat bizonyos növények esetében gondot is okozhat. Rámutatott arra is, hogy sok gyógynövényt fűszernövényként is használtak eleink, évszázadokkal ezelőtt pedig nem csak gyógyteákat, hanem gyógyborokat is készítettek.

czl-0937.JPG

A Székely Gazdaszervezetek képviseletében Józsa Eszter tartott előadást Régi zöldségfajták a kertekben címmel. Előadásában általános jótanácsokat is megosztott a kertek műveléséről, mint például, hogy örülni kell a giliszták jelenlétének, óvakodni kell a túlzott műtrágya-használattól és komposztálni kell amit lehet, hiszen abból lesz természetes tápanyag a kertünkbe. Rámutatott arra is, hogy nagyon igaz a közönség körében is alátámasztott tény, miszerint a hipermarketek polcaira kerülő tökéletes kinézetű zöldségek ízben messze elmaradnak a saját termesztésű, de csúnyácskább társaiktól. Mindenkit arra biztatott: termessze meg mindenki magának a szükséges zöldségeket, hiszen csak azok eredete és összetétele megkérdőjelezhetetlen.

czl-0953.JPG

A rendezvényt a Röpike néptánccsoport tagjainak fellépése és a Soroglya Zenekarral közös táncház zárta.

Az esemény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert hálózat program keretében valósult meg.

czl-1006.JPG
czl-0986.JPG

 

Szegények világnapja: Szatmár megyében célba értek az adományok
Célba értek a Szatmár megyei gazdálkodók zöldség- és gyümölcsadományai a szegénynek világnapján. A Partiumi Falugazdász Hálózat a Máltai Szeretetszolgálattal együttműködve az elmúlt időszakban azon dolgozott, hogy eljuttasák a felajánlott idényzöldségeket és gyümölcsöket a nélkülőző gyermekek, családok számára.
Tündérkert a tanyán
A régi, hagyományos, tájjelegű gyümölcsfajták gyűjtését és megmentését célzó Tündér-kertek kialakítása mellett a biokonyhakertek fontosságát felismerő gazdák és gazdasszonyok ismereteinek bővítésére is nagy hangsúlyt helyez a Partiumi Falugazdász Hálózat. A fenti kettős célt kombinálja a „Tündérkert a tanyán” nevet viselő találkozó is, amit szeptember 2-án, a Szatmárnémeti melletti Szejke-tanyán, a Borókagyökér Egyesület táborhelyén szervezünk.
Ne vágj ki minden (idős) fát – vigyázzunk régi gyümölcsfajtáinkra
A tájfajta igenis érték, legyen szó akár alma, körte vagy egyéb régi, hagyományos erdélyi gyümölcsfajtáról – vallják a partiumi falugazdászok. Épp ezért az őshonos fajtákkal rendelkező gyümölcsfa-tulajdonosok segítségét kérik ahhoz, hogy a megfelelő szaporítóanyagok begyűjtésével a régi, veszélyeztetett fajtákból álló gyümölcsöskertet alakíthassanak ki.
Cookie