A Partiumi Falugazdász Hálózat szervezőpartnereivel – a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert Hálózattal, a Nemzeti Kulturális Alappal, a Borókagyökér Egyesülettel és a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesülettel – azon fáradozik, hogy nagyapáink, nagymamáink generációk alatt csiszolódott ismeretei és tapasztalatai a mai kor gazdái, gazdasszonyai számára is hasznosak, beépíthetők legyenek a mindennapokba.
A résztvevőket Kovács Szabolcs, a szervező Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője, Magyar Lóránd, a hálózat koordinátora, illetve házigazdaként Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője köszöntötte. Beszédeikben közös pont volt, hogy fontosnak tartják az ősöktől kapott értékek megőrzését, legyen szó értékrendről, hagyományokról vagy éppen gyümölcsfajtákról. “Egy úton járunk” - foglalta össze röviden, de lényegre törően a házigazda.
Az előadások során a szatmárhegyi Fehér Gyula kezdte, aki gyümölcsfeldolgozásról, lekvárkészítésről, aszalásról is beszélt az egybegyűlteknek. A falugazdászként dolgozó mezőgazdasági szakember igazi mestere a termesztésnek és a gyümölcsfeldolgozásnak is. Aki azt is tudja, hogy az ilyesmiről nem elég csak beszélni, úgyhogy a Lépésház udvarán egy jókora üstben kétszáz liter szilvát kezdett főzni már az előző nap delétől - lévén, hogy az ilyen típusú lekvárfőzés legalább húsz, vagy még több órás művelet. Fehér beszélt a házi és az ipari léptékű lekvárfőzéssel kapcsolatos tapasztalatairól, illetve a gyümölcsaszalás előnyeiről is. Előadása után pedig záporoztak a kérdések a házi aszalás, annak előnyei kapcsán.
Köllő Réka a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés Egyesület képviseletében a gyógynövényekről azok felhasználásáról beszélt. Mint kifejtette, nem csak az elődöktől kapott tudást kell megőrizni, hanem példát kell mutatni a fiataloknak és használni is kell azt. Kijelentette: a környezetünkben minden olyan gyógynövény megtalálható, ami az egészségünk megőrzéséhez szükség van, ám ezeket felelősségteljesen kell használni, hiszen a gyakori használat bizonyos növények esetében gondot is okozhat. Rámutatott arra is, hogy sok gyógynövényt fűszernövényként is használtak eleink, évszázadokkal ezelőtt pedig nem csak gyógyteákat, hanem gyógyborokat is készítettek.
A Székely Gazdaszervezetek képviseletében Józsa Eszter tartott előadást Régi zöldségfajták a kertekben címmel. Előadásában általános jótanácsokat is megosztott a kertek műveléséről, mint például, hogy örülni kell a giliszták jelenlétének, óvakodni kell a túlzott műtrágya-használattól és komposztálni kell amit lehet, hiszen abból lesz természetes tápanyag a kertünkbe. Rámutatott arra is, hogy nagyon igaz a közönség körében is alátámasztott tény, miszerint a hipermarketek polcaira kerülő tökéletes kinézetű zöldségek ízben messze elmaradnak a saját termesztésű, de csúnyácskább társaiktól. Mindenkit arra biztatott: termessze meg mindenki magának a szükséges zöldségeket, hiszen csak azok eredete és összetétele megkérdőjelezhetetlen.
A rendezvényt a Röpike néptánccsoport tagjainak fellépése és a Soroglya Zenekarral közös táncház zárta.
Az esemény a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert hálózat program keretében valósult meg.