Az alapötlet a Szatmári Termék projekt kapcsán született meg: a több mint hatvan termelőre duzzadt elit körben szép számban vannak mezőgazdászok, akik számára folyamatosan fejtörést okoz, hogy ki gondozza tovább a birtokot, ha ők valamilyen okból feladják a gazdálkodást. A fiatalokra nem igazán lehet számítani, mert tudásuk is hiányos, de perspektívát sem látnak ebben. Hozzáértő munkásokat, vagy akár egy farmvezetőt alkalmazni pedig gyakorlatilag lehetetlen.
A Next Farmer programban fontos cél az információ-szolgáltatás elsősorban a VIII-os diákoknak és azok szüleinek, hogy a tanulók a jövőben mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari oktatási intézményt válasszanak, amikor továbbtanulásról döntenek. Fontos, hogy a képzés során a diákok valós környezetben szerezzenek gyakorlati ismereteket. Cél az is, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozók elegendő információt kapjanak arról, hogy Szatmár megyében, hol zajlik szakoktatás és a jövőben hol találhatnak szakképzett személyeket.
„Olyan agrármodellt kívánunk népszerűsíteni, amely tiszteletben tartja a környezet védelmét, ahol modern gépekkel és berendezésekkel dolgoznak és a fogyasztók nagyra értékelik a jó minőségű termékeket. Valódi változást kell hoznunk az élelmiszeriparban, ahol a minőségbiztosításé a főszerep, hogy a termelők és a fogyasztók láthassák a minőségi termékekbe történő befektetés értékét, a legmagasabb színvonalat tartva a fogyasztók igényeinek megfelelően. Mindez a mezőgazdasági és a mérnöki tudományok ötvözésével lehetséges, annak érdekében, hogy minőségi termékeket fogyasztva javuljon a szatmári közösség életminősége” – mondja Magyar Lóránd parlamenti képviselő és kezdeményező.
Mint a programot indítók felismerték: a megyében meglehetősen kevés lehetőség van a mezőgazdasággal kapcsolatos szakmák elsajátítására, illetve a korlátozott lehetőségek hátránya a túlzottan elméleti oktatás. A NEXT Farmer kezdeményezésen dolgozók a hosszú távú tervek szerint bővítenék az oktatási lehetőségeket, a tanulók pedig elsősorban a Hans Lindner Alapítvány és partnerei által létrehozott farmokon, valamint a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület tagjainál szerezhetnének gyakorlati tapasztalatot.
A hamarosan induló kezdeményezésről a www.nextfarmer.ro oldalon lehet bővebb tájékoztatást kapni, a projekttel kapcsolatos újdonságokról és konkrét megvalósításokról a kezdeményezők a médián keresztül folyamatosan tájékoztatják majd a szatmáriakat.
A program partnerei: CJRAE, Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület, „George Emil Palade” Élelmiszeripari Technológiai Liceum, Szatmárnémeti; „Simion Bărnuțiu” Technológiai Liceum, Nagykároly, „Iuliu Maniu” Technológiai Liceum, Nagykároly, Technológiai Liceum, Erdőd; Technológiai Liceum, Nagytarna.