„A búzatáblák biztató jövőt jósolnak, csakúgy, mint a repce és az árpa esetében. Ha még lesz két kiadós eső, akkor nagyon jó terméssel számolhatunk. De ennek ellenére magasabb árakkal kell számolni a kenyérgabona esetében. Ez az áremelkedés hozzájárulhat azonban a gazdák talpra állasához, mivel tavaly súlyos veszteségeket szenvedtek az aszály miatt” – nyilatkozta Aurel Popescu, a Rompan elnöke. Arra a kérdésre, hogy a betakarított búza mennyisége meghaladhatja-e a 2019-ben jegyzett 10 millió tonnát, azt válaszolta: „az idei mennyiség valahol 8,5 millió tonna körül lesz.”
A Rompan elnöke arról is beszélt, hogy a búza ára jelenleg 900 lej/tonna körül mozog, ami a tavalyi évhez viszonyítva magas ár, akkor ugyanis hiány volt a hazai piacon. „2020-ban nehéz helyzetben voltunk, az állami tartalékból kellett kenyérgabonát igénylenünk, illetve a Cerealcom Dolj gabonakereskedőnek sikerült elhalasztania egy 120.000 tonnás egyiptomi szerződést, ami megmentette a helyzetünket. Akkor 1000 lej/tonna volt a búza ára. Valamelyest nőtt a liszt ára is, igaz abból rendelkezünk megfelelő tartalékkal, de a kenyér ára nem emelkedett. Abból komoly felháborodás lenne” – fogalmazott Aurel Popescu. Rámutatott arra is, hogy bár a kukoricát csak nemrég vetették el, már most borítékolják, hogy az őszi termény ára hasonló lesz a búza árával.
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint Románia az Európai Unió hatodik legnagyobb búzatermelője a betakarított mennyiség tekintetében. Tavaly 6,41 millió tonna kenyérgabonát takarítottak be az országban, 37,7 százalékkal kevesebbet, mint 2019-ben. Ez abszolút számokban 3,88 millió tonnás mínuszt jelent, ami az aszály számlájára írható.