×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Okos agrárium: a jövő eszközei már közöttünk dolgoznak

2022.06.23 - 20:39
A precíziós gazdálkodás eszközeiről és az agráriumban terjedő új megoldásokról, technológiákról hallhattak érdekes és értékes előadásokat a partiumi gazdák 2022. június 23-án, Piskolton. A szakmai fórumot és az azt követő gazda- és üzletember-találkozót a Partiumi Falugazdász Hálózattal együttműködésben a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat szatmárnémeti irodája és a Digitális Jólét Program Nonprofit Kft szervezte.

A rendezvényen résztvevő agrártermelőket és falugazdászokat a szervezők részéről Veres Norbert, a CED Szatmár megyei kirendeltségének vezetője, valamint a Digitális Jólét Program képviselői köszöntötték, majd röviden vázolták a két szervezet tevékenységét is.

A digitális átalakulás, a távvezérlést, távkövetést lehetővé tevő technológiák a mezőgazdaságba is egyre kézzelfoghatóbbak, ezzel együtt az agráriumban végbe menő technológia forradalom is egyre látványosabb – hangsúlyozta a piskolti találkozó időszerűsége kapcsán Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője. Rámutatott, a fiatalabb generációhoz tartozó gazdák ma már természetesnek veszik, hogy okos telefonjaikon nem csak a legfrissebb híreket, a várható időjárási adatokat vagy a bankszámlaegyenlegüket követik, hanem a határban dolgozó, GPS-vezérlésű traktor működési paramétereiről, vagy épp raktárakban tárolt termény állapotáról is azonnali információkat kapnak. De nem kell messze tekinteni: a Covid-járvány időszaka alatt az is általánossá vált, hogy termékeiket az internetes felületeken keresztül hirdetik, értékesítik.

„Az átalakulás óriási léptékű, aminek hatásait előbb-utóbb minden gazdálkodó megérzi. Azok a termelők, akik nyitottak az új eszközök, az új informatikai megoldások iránt, fokozatosan versenyelőnybe, míg az elutasítók egyre-nagyobb hátrányba kerülnek. Egy példával élve: termelni a negyven éves román traktorral és a régi, kipróbált eszközeivel is lehet, de messze nem olyan hatékonyan, mint a neves gyártók mai új gépeivel és kellékeivel. A digitalizáció, az okos agráripari megoldások alkalmazása ekkora, termelésben és jövedelemben egyaránt mérhető különbségekhez vezetnek a technológiákat használó és nem használó termelők között is” – érzékeltette Kovács Szabolcs.

Veres Norbet CED

Az első előadás témája, a vadkármegelőző Geo-Vadriasztó – amit Bartolák Zoltán, a Sinte Group üzemvezetője mutatott be – a megszokott villanypásztoros védekezés helyett új megközelítési módjával hívta fel a figyelmet. A készítmény ugyanis a növénykultúrákra permetezve – a kijuttatástól számítva 10 napig – kellemetlen, undort keltő ízével és szagával éri el, hogy a kis- és nagyvadak elkerüljék parcelláinkat. A vízben oldódó készítményt szántóföldi növénykultúrák – elsősorban napraforgó, kukorica és repce – nyulak, őzek és szarvasok elleni védelmére fejlesztették ki, de bevált a gyümölcsösökben, faiskolákban és az erdészeti kultúrákban is. A vaddisznók elleni védekezésben még nem zárultak le a kísérletek. A méhbarát készítményről bővebb információkat, illetve a technológiai leírást a vadriaszto.com és a Sinte Group weboldalán találhatnak az érdeklődők.

A gazdálkodóknak kínált egyéb megoldásaikat és mérnöki szolgáltatásaikat a Sinte Group tulajdonosa, Zsjak Zoltán ismertette. A kondorosi székhelyű cégcsoport elsősorban szárítótelepek, takarmánykeverők, vetőmagüzemek, malmok és hasonló technológiát használó üzemek számára tervez és gyárt gépsorokat, porelszívókat, anyagmozgatókat, automatizált rendszereket, a megrendelő igényei szerint. A cégvezetőtől visszavéve a szót, Bartolák Zoltán a gabonatermesztőknek ajánlott korszerű takarmánytárolási megoldásokat.

Zsjak Zoltán
Zsjak Zoltán

A fórumon Bota Ferdinánd, a Kreatiger termékeit ismertette. A cég gazdálkodók, mezőgazdasági és építőipari cégek számára gyárt – a kívánt méretben – mesterséges öntözőtavak, esővízgyűjtők kialakításához erősített falu vízszigetelő fóliákat, a takarmánytermelők számára légáteresztő, időjárásálló, UV-stabilizált kazaltakarókat, illetve széles falhasználási területre geotextíliákat. A tavak esetében a kivitelezést is vállalják, a bálatakarókra pedig három év garanciát kínálnak, amennyiben a gazda betart néhány alapszabályt. A kazaltakarók akár öt évig is használhatók, ha a 45 fokban megépített kazalon feszesre húzzák az anyagot és stabilan rögzítik – hangzott el.

A piskolti „Okos agráripari megoldások és technológiák” rendezvényről természetesen nem hiányozhattak a precíziós gazdálkodást szolgáló gépek sem. Maior András, az Umwelt cégcsoport érmelléki képviselője a dán fejlesztésű Robotti eszközhordó traktor-családot mutatta be. A Robotti – változattól függően egy vagy két, 75 lóerős Kubota eredetű dízelmotorral hajtott – autonóm traktor, amit a hozzá kapcsolódó gépekkel számos szántóföldi, zöldségtermesztési feladatra képes. A cég képviselői videón szemléltették az autonóm eszközhordó felhasználási területeit, többek közt a gyomnövények felismerését és lézeres vagy precíziós permetezős gyomirtásának mikéntjét is. A műszaki és a pontos működést – legtöbb 2,5 centiméteres eltérést engedélyező – informatikai paraméterek ismertetése után Maior András felajánlotta, hogy ha igény van rá, a robotizált eszközhordót a Partiumba is elhozzák, így a gazdák működés közben, a térségben szervezett bemutatókon is élőben megtekinthetik.

Szintén az informatika vívmányairól szólt Renner Hajnalka, a Grain Monitor cég értékesítési vezetőjének előadása is, aki a Grain Monitor gabona-felügyeleti rendszerét és hozzá kapcsolódó eszközöket, technológiákat mutatta be. A betárolt gabona, szemes takarmány minőségállapotát jelző adatokat a terménybe szúrt szondák sugározzák ipari rádiófrekvencián keresztül. A robusztus, könnyen kezelhető, rozsda és gondozásmentes szondák által továbbított adatokat a gazda áttekinthető, tetszés szerint rendezhető diagramok formájában a számítógépén és a telefonkészülékén követheti. A tárolókba felhalmozott gabona így emberi beavatkozás nélkül is folyamatos megfigyelés alatt áll, ami az erőforrás-megtakarítás mellett a veszteség-optimalizálásra, gond esetén pedig az időbeni beavatkozásra is lehetőséget teremt a termelőnek.

Renner Hajnalka
Renner Hajnalka

A találkozón Békési Arnold, mezőpetrii gazdálkodó, az Agropartner ügyvezetője, a precíziós gazdálkodás és a mezőgazdasági szövetkezés terén szerzett tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal. Közel ezer hektáron gazdálkodnak, két telephelyen 7 ezer tonnás tárolókapacitással rendelkeznek, a fejlett technológiák használatával pedig a terméshozamok-növelésével egyidejűleg a költségeiken is próbálnak faragni. Az okos agráripari megoldások közül a precíziós műtrágyaszórást és a precíziós vetést említette, amiket a parcellákról készített digitális hozamtérképek alapján alkalmaznak. Békési a fejlett technológiák használata mellett az összefogásra, a mezőgazdasági szövetkezetek létrehozására biztatta a gazdatársait, saját példájukon mutatva rá a szövetkezés előnyeire, hozományaira és a szövetkezeteknek kínált pályázati támogatásokra, forrásszerzési lehetőségre.

Békési Arnold
Békési Arnold

A piskolti rendezvény szakmai előadásait az ISM Technology látványos drónbemutatója zárta. A hat rotoros, DJI Agriculture márkájú precíziós permetező-készüléket a szántóföldi növények, szőlősök, gyümölcsösök fejlődését, tápanyagfelvételét segítő aminosavak kijuttatására ajánlották.

img-2095.JPG
img-2167.JPG
dronbemutato-3.JPG
Méhészeti bemutatót tartottunk Érmihályfalván
A Partiumi Falugazdász Hálózat Kisméhész programjának első Bihar megyei állomásaként méhészeti bemutatót tartott április 26-án, szerdán Érmihályfalván, a Zelk Zoltán általános iskola több osztálya számára Szabó Róbert méhész.
Okos agráripari megoldások: Piskoltra várjuk a gazdákat
Permetezéssel kijutatható vadriasztó, dróntechnológia, új fejlesztésű mezőgépek, takarmánykeverő és szárító berendezések – íme néhány téma azok közül az okos agráripari megoldások közül, amikről június 23-án, Piskolton bővebb, részletesebb információkat szerezhetnek a gazdák. Regisztráljon most.
Repcebemutató Érkörtvélyesen
Repcetermesztőknek szervezett terepszemlével egybekötött szakmai találkozót május 24-én a Bihar megyei Érkörtvélyes határában a legnagyobb romániai vetőmag- és növényvédőszer forgalmazó cégek bevonásával az Alcedo.
Cookie