×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Növelni fogja az élelmiszerárakat a műtrágyaválság

2021.10.26 - 23:07
Hatalmas krízist robbantott ki az európai műtrágyapiacon, hogy az idén elszabadultak az iparág fő költségtényezőjének számító gázárak. A bizonytalanság miatt sorra állnak le a gyárak, ami műtrágyahiányhoz, végső soron pedig élelmiszer-dráguláshoz vezethet. Elemzők szerint a műtrágya­piaci krízis és bizony­talanság mező­gazdasági szempontból azért veszélyes, mert műtrágyák nélkül ma nem lehet hatékonyan termelni.

Hatalmas krízist robban­tott ki az európai műtrágya­piacon, hogy az idén elszaba­dultak az iparág fő költség­tényezőjének számító gázárak. Ezek elszabadulásában elsősorban a szokásosnál alacsonyabb készletek, a visszaeső orosz szállítások, a hidegebb időjárás hatásai és az ellátási láncok zavarai játszottak szerepet - írta az Infostart. Az elmúlt évi mélyponton a gáz 3 euróba került megawattóránként, idén ősszel viszont az árak már átlépték a 100 eurós történelmi mértéket, sőt időszakonként még ennél is magasabbra szöktek – írja a Novekedes.hu, emlékezetve, hogy a gázár a mezőgazdaságban legnagyobb mennyiségben felhasznált nitrogénműtrágyák előállítási költségének 75-80 százalékát is kiteheti, vagyis döntő jelentőségű a gyártás folyamatában.

Az elképesztő árváltozások és áringadozások miatt az európai gyártók sorra jelentették be, hogy leállnak a műtrágyatermeléssel. Iparági becslések szerint eddig a termelésből Európában 500-800 ezer tonna nitrogéntípusú műtrágya eshetett ki, és e mennyiség tovább növekedhet, ha a gyárak tartósabban is korlátozzák működésüket. 

Elemzők szerint a műtrágya­piaci krízis és bizony­talanság mező­gazdasági szempontból azért veszélyes, mert műtrágyák nélkül ma nem lehet hatékonyan termelni. Más oldalról nézve viszont a gazdál­kodók csapda­helyzetbe kerülnek, mert ha beszerzik és kijuttatják az agro­technológiai szempontból szükséges műtrágyákat, termelési költségeik jelentősen nőnek, és ezek veszélybe sodorhatják a gazdál­kodás jöve­delmező­ségét a nagyobb termés ellenére is. Az igazán rossz hírt azonban mindenki számára azt jelentheti, hogy bármelyik verzió valósul is meg, a mező­gazdasági és élelmiszer­ipari vég­termékek áremel­kedését vonhatja maga után. Ha a jövő évi termés­átlagok kisebbek lesznek, az árukínálat csökkenhet jelentősen, ha viszont a termelői költségek növekednek, ez lehet árfelhajtó tényező a világpiacon. A nagyobb termény­árak a takar­mányok további drágulá­sával az állati termé­keknél is áremel­kedést okozhatnak, így a mostani energia- és műtrágya­válság az egész élelmiszer­szektoron végig gyűrűzhet, kedvezőtlen hatásait pedig végső soron a fogyasztóknak kell majd elszenved­niük. 

Címkék:
#műtrágya
A kálium és a foszfor jelentőségéről
A kálium a vízfelvétel, a cukorképződés és a tápanyag raktározás, a foszfor pedig a gyökérzet-fejlődés és a betegségekkel szembeni ellenálló képesség szempontjából is nélkülözhetetlen növényeink számára. Mivel oldódásuk, feltáródásuk lassú folyamat, a foszfor és a kálium hatóanyag-tartalmú műtrágyák kiszórása ősszel, télen javasolt. Nagyon fontos beforgatni a talajba, hogy a gyökérzónába kerülve tavasszal a növények számára a megfelelő helyen és felvehető formában legyen.
Romániában is robbanás­szerűen megnőtt a műtrágyák ára
Romániában is robbanás­szerűen megnőtt a műtrágyák ára, bizonyos műtrágya­fajtákhoz tavalyhoz képest jelenleg háromszoros áron lehet hozzájutni, ami azt eredmé­nyezheti, hogy a gazdák költségeinek növekedése miatt megdrágulnak a zöldség­félék, a gabona­féléknél akár 30%-os áremelkedést is prognosz­tizálnak a szakértők.
Műtrágyaválságot vizionál a nyugati sajtó
Műtrágyaválságot vizionál a nyugati sajtó, miután a világjárvány utáni keresletnövekedés, az alacsony készletek és a szokásosnál szűkösebb oroszországi gázellátás fényében meredeken emelkedett a földgáz ára, amely a nitrogén-alapú műtrágyák legfontosabb alapanyaga. Ez arra késztethet egyes gazdákat, hogy jövő tavasszal kukoricáról a kevésbé műtrágya-függő növényekre váltsanak.
Cookie