Nagykárolyban, a Kalazanci Szent József gimnáziumban folytatódott április 6-dikán, szerdán a Partiumi Falugazdász Hálózat gyermekeknek szánt, mézről, méhekről, méhészetről szóló tájékoztató, ismeretterjesztő sorozata. Boda László méhész Kiss Ferenc Attila falugazdásszal közösen nem csupán mézet kóstoltattak, méhészeti eszközöket mutattak, vagy akár az üvegfalu látványkaptárral varázsolták el a gyermekeket, hanem a csapatmunka erejére is ráirányították a figyelmet. „Egy méhecskének ahhoz, hogy egy kiló akácméznek való nektárt gyűjtsön, húszezerszer kellene kirepülnie a kaptárból, ráadásul nagyon rövid idő alatt, hiszen a virágok rendszerint pár nap után lehullanak. Ez lehetetlen feladat lenne, ha nem dolgoznának a méhek a családon belül rendkívül összehangolt módon és csapatban. Elosszák a feladatokat, így viszont nem csak egy, hanem több tíz kilónyi mézet is képesek termelni viszonylag rövid idő alatt. Tehát szervezettségüknek, összefogásuknak köszönhetően a méhek hatalmas, lehetetlennek tűnő teljesítményekre képesek” – magyarázta az előadásra gyűlt osztályközösségeknek Boda László.
Az április 4-dikén, Szatmárnémetiben indult természetismereti kampány célja, hogy az elemista gyermekek –az előkészítősöktől a negyedik osztályosokig – minél többet megtudjanak a méhek életéről, szerepéről, viselkedéséről, ezáltal megértsék a méhek védelmének és megbecsülésének szükségességét. A tanintézményekben zajló találkozók másik hangsúlyos célja, hogy a gyermekek megismerjék és megszeressék a mézet, illetve hasznos információkat szerezzenek azokról a kaptártermékekről – például a propoliszról –, amelyek rendszeres fogyasztása a gyermekeknek és a szüleiknek is az egészségét, betegségekkel szembeni ellenálló képességét szolgálja. A kisdiákok azt is megtanulhatták, hogyan viselkedjenek, miként őrizzék meg nyugalmukat a méhek közelében, illetve – ha még is kaptak egy szúrást – oldalirányból hogyan távolítsák el a körmükkel, egyetlen apró, pöckölő mozdulattal a fullánkot.
Szatmár megyében a Partiumi Falugazdász Hálózat képviselői Boda László méhész társaságában április 14-ig a megye hét nagy oktatási intézményébe terveznek eljutni, az alkalmakon összesen mintegy 600-700 kisdiáknak és pedagógusaiknak mutatva be a méhek csodálatos világát. A találkozók sorát a falugazdász-hálózat Szatmár után a Bihar és a Szilágy megyei oktatási intézményekre is szeretné kiterjeszteni, ami kapcsán a térségben tevékenykedő méhészek jelentkezését várják.
Kiss Ferenc Attila, a Partiumi Falugazdász Hálózat Nagykároly térségi falugazdásza gyakorló, elkötelezett méhészként nem csak a mézet, hanem szakmaként a méhészetet, a méhekkel való foglalkozást is igyekszik megszerettetni a diákokkal, ennek érdekében a nagykárolyi piarista gimnázium négy diákjával közösen méhészeti szakkört alakítanak – jelentett be a Szatmár megyei falugazda. A májusban induló foglalkozás keretében a tanulók Kiss Attilától egy-egy méhcsaládot kapva sajátíthatják el a méhek gondozásának egész éves tudnivalóit, gyakorlatilag tavasztól betelelésig. A szakkörben résztvevő diákok a falugazdásztól nem csak egy-egy kaptárt és azzal együtt a gondjaikra bízott méhcsaládot, hanem – munkájuk, kitartásuk honoráriumaként – az illető méhcsaládok által termelt egész éves, a téli élelemszükségleten felül elvehető mézmennyiséget is ajándékba kapják. Őszintén kívánjuk, hogy a méhészeti szakkör nyomán a tanulók mézzel és a méhekkel, tudással és tapasztalattal, a partiumi méhésztársadalom pedig négy új fiatal méhésszel gyarapodjék.