A gazdaságok korszerűsítésének támogatására vonatkozó pályázati lehetőség esetében az előző évekhez képest több lényeges változtatást is bevezetne az AFIR.
A támogatásigénylés benyújtásának alapfeltétele a gazdaság mérete (SO-értéke) – 8.000 euró SO a minimum, fiatal gazdáknál 12.000 euró SO, utóbbiak esetében a maximum 100.000 euró SO. Az intézkedésekre magánszemélyek nem pályázhatnak, csupán engedélyezett magánszemély (PFA), egyéni vállalkozások (II), családi vállalkozások, cégek vagy részvénytársaságok. Pályázhatnak továbbá a kutatóállomások, tanintézmények mellett mezőgazdasági társasok, közbirtokosságok, mezőgazdasági szövetkezetek és a termelői csoportok is.
Az AFIR közleménye szerint a 2021-2022 közötti átmeneti időszakban 760 millió euró hívható majd le.
A legnagyobb összeggel, 240 millió euróval az állattenyésztő gazdaságok beruházásait támogatják: a termelés növelése, a termékek előkészítése (feldolgozás nélkül) és marketingje érdekében. A hegyvidéki állattenyésztők számára 60 millió eurót különítettek el – pályázhatnak már működő és a pályázat útján létrejövő gazdaságok is. (P4.1.5 és P4.1.6)
Egyszerű mezőgazdasági gép és öntözőberendezés vásárlása a növénytermesztésben és fölös víz lecsapolása céljából 125 millió euróra lehet pályázni. (P4.1.1:) Kivételt képeznek a zöldség- és burgonyatermesztő gazdaságok.
A növénytermesztő és állattenyésztő farmok korszerűsítésére 110 millió euró hívható majd le a tervek szerint (P4.1.2 és P4.1.3).
A zöldségtermesztő gazdaságok beruházásaira 100 millió eurót különítenek el – pályázhatnak már működő és a pályázat útján létrejövő gazdaságok is. (P4.1.7)
A fiatal állattenyésztő és növénytermesztő gazdák gépvásárlását 75 millió euróval támogatják. (P4.1.4)
50 millió euróval támogatják azokat a beruházásokat, amelyek a zöldségek előkészítésében, feldolgozásában és marketingjében segítik a gazdákat. Erre az intézkedésre csak a már működő gazdaságok pályázhatnak. (P4.1.8)