×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Konferencia és gazdasszonyképzés a Szejke tanyán

2022.06.25 - 07:53
Néhány hét szünet után visszatért a Partiumi Falugazdász Hálózat és a Szatmárnémeti RMDSZ Nőszervezete által szervezett Gazdasszonyképző, ráadásul egy igen különleges alkalommal. Csütörtök délután a Szejke tanyán tartott képzést egy rövid konferencia előzte meg, melyek főszereplői szintén hölgyek voltak.

„A Gazdasszonyképző neve ellenére nem csak a gazdasszonyoknak szól. Őseink rengeteg gyakorlati tudást, tapasztalatot halmoztak fel, ami a szokásokkal, a hagyományokkal, a családi portával együtt – mint a dédnagyapa kalapja – családról családra, generációról generációra öröklődött. Nagyanyáik pár évtizede még birtokában voltak ennek a természetes, magától értetődő tudásnak. Természetesnek vették, hogy szappant főznek, hogy a kenyeret kemencében sütik, hogy a lekvárt üstben rotyogtatják, hogy a téli disznóvágással a tavaszi és a nyári munkákra, a kertek nyári termésével pedig a hosszú téli időszakra készülnek. (…) A Gazdasszonyképzővel ebből az ősi, elődeinket is megtartó tudásból szeretnénk minél több olyan praktikát feleleveníteni, amit a mai háziasszonyok, lányok és édesanyák – és miért ne, az apák és a fiaik is – alkalmazni, hasznosítani tudnak. Azt gondolom, jó úton járunk, ami a találkozókat, képzési alkalmakat övező érdeklődés jelez a legjobban – mondta köszöntőjében Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.

Kovács Szabolcs
Kovács Szabolcs

A Magyar Asszonyok Érdekszövetségének konferenciáján Szőnyi Kinga elnök beszélt a szervezet múltjáról és a 2000-es évi alapítás céljáról, egy keresztény értékalapon működő közösség létrehozásáról. Már 2020-ban sor került volna a Női gazdálkodók, családi gazdaságok az Európai Unióban és a Kárpát-medencében konferencia szatmári megszervezésére, ám a koronavírus-járvány áthúzta a szervezők számításait. Szőnyi Kinga köszöntőjében kiemelte: ugyan nőkről szól az esemény, de a nőknek szükségük van a férfira, egységük pedig örök és megbonthatatlan – akkor is, ha az EU-ban megpróbálják a család fogalmát megváltoztatni.

Szőnyi Kinga
Szőnyi Kinga

Veress Somogyi Noémi gazdálkodó, növényorvos és falugazdász a női szerepvállalásról beszélt a családi gazdaságban – saját példáján keresztül bemutatva a témát. Bemutatta a családi gazdaságot, amelyben dolgozik, és amelyik folyamatosan fejlődik, bővül. Vallja: a befektetett munka mindig meghozza a gyümölcsét, és ezt a hitvallást adja át gyermekeinek, miszerint aki sokat dolgozik sikeres lesz.

Veress Somogyi Noémi

Nagyné Legény Ildikó gazdálkodó, Hajdúnánás alpolgármester meglehetősen összetett előadásban beszélt a mezőgazdaság és a klímaváltozás összefüggéseiről, az új Közös Agrárpolitikáról, mely Green Deal részében a klímasemlegességre törekedve meglehetősen komoly kihívások elé állítja a magyar gazdákat. Beszélt Hajdúnánás városról is, ahol mindent megtesznek azért, hogy a lakók önellátók legyenek. Vetőmagot és termőterületet adnak az érdeklődőknek, saját védjegyet hoztak létre a helyi termékeknek, a helyi szolgáltatásokért pedig helyi pénzzel, Bocskai koronával lehet fizetni.

Nagyné Legény Ildikó
Nagyné Legény Ildikó

A csütörtöki alkalom Gazdaszonyképző részében Bóné Levente mesterszakács avatta be a résztvevőket a hagyományos ételek világába, kiemelve a hagyományos helyi ízek megtartásának fontosságát. Bóné egy év egyetemet hátrahagyva iratkozott be szakácsiskolába, mert azt akarta hivatásként űzni, amit igazán szeret. Mosogatóból négy év alatt főszakács-helyettes lett, Kolozsvár városközpontjában pedig az ő irányításával nyílt magyar ételeket kínáló étterem. Ezt hagyta hátra, amikor vidékre költözött, ma pedig elsősorban saját gazdaságából származó alapanyagokból készít kisebb munkaközösségeknek ebédet.

Bóné Levente
Bóné Levente

Gazdaságában maga termeli a zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket, teheneket, tyúkokat, sertést és libát is tart – bár utóbbiakon akarata ellenére néha a közeli erdő rókáival kell osztoznia.    
Hasznos tanácsokkal látta el a résztvevőket: könnyebb és olcsóbb szezonális termékekből összeállítani a család menüjét, valamint érdemes előre tervezni, és egy alkalommal lezavarni a heti bevásárlást. Kiemelte: fontos, hogy megőrizzük a hagyományos helyi ízeket és fontos továbbadni ezek szeretetét gyermekeinknek. Erdélyben pedig szerencsés helyzetben is vagyunk, ugyanis a helyi ízek egyediek, településről településre változnak, a vidéket bebarangolva és végigkóstolva százféle töltöttkáposztát evett és mindegyik más, de kitűnő volt. Az erdélyi konyhában ott vannak az itt élő magyar, román, szász, sváb vagy éppen zsidó konyha ízei.

bone-levente1.JPG

Az általa készített hagyományos ételekkel a Maszol.ro hírportál életmód-rovatában lehet ismerkedni, ugyanis oda tölt fel rendszeresen recepteket és mutatja be az elkészítés módját is. A pénteki eseményen résztvevő pedig maguk is megkóstolhatták a séf húsos köszméte (egres) levesét, valamint egy igazán különleges lecsót.

 

Falugazdász Konferencia és Csapatépítő Program Tokajon
Karpát-medencei Falugazdász találkozón jártak a május 28-30-án a partiumi falugazdászok.
Új üzleti kapcsolatok segítik a szatmári borászok fejlődését
Hasznos partneri kapcsolatok kialakításának lehetőségét kínálta bortermelők számára a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviselete és a Partiumi Falugazdász Hálózat által szervezett borászati konferencia, melynek helyszíne Krasznabéltek volt.
Fiatalok nélkül nincs vidék-jövő
A vidéki településeken élő fiatalokat csak akkor lehet szülőföldjükön, a vidéki környezetben tartani, ha nem csupán megértjük, hanem következetes politikák és célirányos beavatkozások révén meg is szüntetjük az elvándorlás okait – állítják egybehangzóan a szakemberek a Rebuild projekt magyarországi, a Tolna vármegyei Györköny településen március 30. és április 3. között tartott találkozóján, amin a Partiumi Falugazdász Hálózat munkatársa is jelen van.
Cookie