Az érintettek május 4-ig pályázhatnak a 20 millió euró keretösszegű támogatásra. Egy igénylő legtöbb 40.000 vagy 50.000 eurót kaphat, amelyet nem kell visszafizessen. A pályázók 30 pontot kapnak ha növénytermesztéssel vagy állattenyésztéssel akarnak foglalkozni, 15 pontot, ha összevont gazdaságuk van, 5 pontot ha őshonos állatot tenyésztenek vagy növényt termesztenek, legtöbb 35 pont ha az utóbbi öt évben végzett külföldön mezőgazdasági profilú egyetemet, líceumot, posztlíceumot és legtöbb 15 pont, ha részt vett mezőgazdasági profilú felkészítőn. Ha a pályázó fiatal az utóbbi 12 hónapban legkevesebb három hónapot dolgozott mezőgazdasági területen az unió tagállamaiban vagy bármely más országban, akkor azt beleszámítják a szakmai képzettségbe. A külföldön dolgozó, szakképzettséggel rendelkező vagy iskolát végzett fiatalnak hivatalos okmányokkal kell bizonyítania mindezt, viszont most már nem lesz szükséges a felülhitelesítési záradék, elégséges az illető település helyi tanácsa vagy az ottani rendőrség által kiállított bejelentkezési igazolvány, amely a külföldi tartózkodást bizonyítja.
A „Fiatal gazda” program népszerűsítésére összeállított ismertető by PVME on Scribd
A program iránt tavaly nagyon csekély volt az érdeklődés, mindössze 10 fiatal tett le pályázatot 410 ezer euró értékben. Az elbírálásnál egyik sem minősült kifizethetőnek, így a teljes 20 millió eurós pályázható összeg megmaradt. Akkor az európai alapok tanácsadója, Marian Costea bírálta a kezdeményezést, az mondta, a diaszpórából érkezett románok ahelyett, hogy segítséget kaptak volna, elbátortalanították őket attól, hogy mezőgazdasági tevékenységbe kezdjenek az országban.
„Nem minden külföldi romániai dolgozik a mezőgazdaságban, ennek következtében azok egy része, aki, pályázott volna, nem volt jogosult. Ugyanakkor szerinte nagyon későn jelent meg a pályázati útmutató emiatt az érintettek nem tudták benyújtani az összes szükséges dokumentumot”. Iulian Bucătaru, a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségének az igazgatóhelyettese a maga részéről úgy értékelt, a projekt sikertelensége arra világít rá, hogy egyszerűbben kell megközelíteniük a külföldön élő románokat és valódi, nem pedig látszatsegítséget kell nyújtaniuk nekik.
Míg a diaszpórában élők számára a projekt lehetetlen küldetésnek bizonyult, a már gazdálkodó román fiataloknak sikerült benyújtaniuk és támogatható státust szerezni projektjeiknek. 778 fiatal mezőgazdasági termelő nyújtotta be tavaly a pályázatát a 20 millió euró összköltségvetésű projektre, és 493 támogatható gazdálkodó részesült a támogatásból.