×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Így védekezzünk a levéltetvek ellen

2021.08.09 - 12:32
Az idei tavaszi, valamint nyár eleji bőséges esőzések igencsak kedveztek a levéltetveknek, ezért nemcsak a gyümölcsösökben, de a virágos- és zöldségeskertekben is igencsak nagy kárt okozott ez a kártevő. A meleg, párás környezet ugyanis robbanásszerű szaporodást idézett elő. A különböző védekezési módszereket, lehetőségeket mutatjuk be.

A levéltetvek a rovarok csoportjába tartoznak, azon belül is a fedelesszárnyúak rendjébe. Az egyik legelterjedtebb kártevő a gyümölcsösökben. Fő tulajdonsága, hogy a levelek, friss hajtások, virágok és különböző termések nedveit szívja hatalmast kárt téve ezáltal a növényben.

Milyen problémákat képesek okozni?

A levéltetvek a szájszervüket használva áthatolnak a növények bőrszövetén és abból, vizet, ásványi anyagokat valamint szerves anyagokat szívnak fel. Ezt a felszívott vizet és egyéb részecskéket cukortartalmú mézharmattá alakítják át és úgy ürítik. Ezt a mézharmatot a hangyák nagy előszeretettel fogyasztják ezért sok esetben együtt élnek a levéltetvekkel. A mézharmatért cserébe a hangyák megvédik a levéltetveket a természetes ellenségeiktől, a katicabogár lárváitól és a fürkészdarazsaktól.

A szívás következtében a növény levele bepöndörödik a friss hajtás elsatnyul, a termés deformálódik. Ennek következtében a levél lehullhat a hajtás pedig teljes mértékben kiszáradhat.

De nemcsak ez az egyetlen negatív vonzata a folyamatnak – a szívás következtében a levéltetvek sok egyéb kórokozót, baktériumot és vírust juttathatnak a növénybe valamint egyik növényről a másikra.

Miért jelent nagy gondot, ha nem védekezünk ellene?

A levéltetű talán az egyik leginvazívabb fajnak számít. Nagyon gyorsan képes szaporodni, ugyanis képes a szűznemzésre, vagyis a petesejtből megtermékenyítés nélkül is jöhet létre új nemzedék. Ez évente akár 10-12 nemzedéket is jelenthet, mindemellett pedig a kibújt lárva már születése pillanatában táplálkozni kezd és mozgásba lendül.

Tehát ha nem előzzük meg és nem lépünk fel gyorsan és hatékonyan ellene elszaporodhat kertjeinkben és gyümölcsöseinkben.

Maga a levéltetű kifejezése nemcsak egy fajt, hanem egy egész csoport rovart jelöl, hiszen több fajtát különítünk el. A fajok száma százas nagyságrendű. Jelen cikkben csak néhány fontosabbat említünk meg:

  • a legelterjedtebb a zöld őszibarack-levéltetű ennek nagyjából 400 gazdanövénye van – a dísznövények fő pusztítója
  • zöld alma levéltetű valamint a levélpirosító alma levéltetű – ahogy a neve is mutatja az almafák fő kártevője

  • a fekete cseresznye levéltetű, amely a meggyet és cseresznyét támadja leginkább
  • levélpirosító ribiszke levéltetű
  • szilván leginkább tanyázó sárga szilva levéltetű

Tehát láthatjuk, hogy a rengeteg formában és színben jelenhetnek meg, de egy dolog közös bennünk, mégpedig az, hogy igencsak károsak ezért elengedhetetlen a megfelelő növényvédelem.

Az első és legfontosabb teendő a megelőzés, hiszen a kezdeti stádiumban sokkal egyszerűbb és könnyebb a védekezés.  

Ajánlott sárga ragacscsapda kihelyezése – mivel a levéltetvek nagyon kedvelik a sárga szint így először ezeken a csapdákon vehetjük észre a jelenlétüket az ültetvényekben vagy kertekben.

Ha ültetvények esetében felüti fejét tetvesedés keressük meg minél hamarabb a gócpontokat gyorsan kezeljük az adott fákat, így pénzt és időt spórolhatunk meg. Ha nem tesszük meg ezt, a gyors szaporodás következtében a többi fára és növényre is átterjednek.

A védekezésre legalkalmasabbak felszívódó szerek:

  • MOSPILAN
  • PIRIMOR (ez csak a levéltetveket pusztítja)
  • DECIS
  • FENDONA
  • KARATE
  • KING
  • TEPPEKI (az egyik leghatékonyabb)

A levéltetvek egy idő után ellenállóvá válnak a különféle permetszerekre, így ha hosszabb ideig kezeljük növényeinket, időnként váltogassuk a módszereket, permetszereket! A Mospilan, Pirimor és a Teppeki nem veszélyesek a méhekre így virágzáskor is alkalmazhatók. A mézharmat is vonzza a méheket, amit a tetvek termelnek ezért ajánlatos a fent említett három szer valamelyikét alkalmazni.

A növényvédő szerek kijuttatása alkalmával figyeljünk arra, hogy a levelek alsó felét is érje a permet, mivel a tetvek inkább a levél alsó részén helyezkednek el.

A szereket érdemes váltogatni, erre azért van szükség, hogy megelőzzük az esetleges szerrezisztencia kialakulását.

Van megoldás ökológiai- bio szerek alkalmazásra is bár ezek hatékonysága jóval kisebb. A következő hatóanyag tartalmú szerek alkalmazása a legajánlottabb:

  • Káliszappan
  • Napraforgó olaj
  • Paraffinolaj

Nagy Mátyás falugazdász

Fókuszban a növényvédelem: gazdatalálkozókat szerveztek a falugazdászok
A felerősödött kórokozó-invázió miatt a Partiumi Falugazdász Hálózat két hétvégi gazdatalálkozóján – a Máramaros megyei Koltón és a Bihar megyei Érolasziban – is a kertek, gyümölcsösök növényvédelme volt a főtéma.
Bordóilé házilag, az őszi permetezéshez
Mivel a betakarítás a végéhez közeledik, ismét időszerűvé vált a gyümölcsfák felkészítése a télre. Erre a célra sokféle permetszer van forgalomban, de az elmúlt időszakban egyre többen érdeklődtek a házilag elkészíthető bordóilé és mészkénlé iránt. Mutatjuk mit kell tennie.
Így védhetjük meg szőlősünket a szürkerothadástól
A lisztharmat és a peronoszpóra mellett kétségkívül a szürkerothadás számít a szőlő egyik legnagyobb károkat okozó betegségének. Valamennyi bortermelő vidékén jelen van – furcsa mód ezek közül sok borvidéken áldásnak tartják -mivel ugyanaz a gomba felelős a nemesrothadásért is, amelynek melynek végeredménye az aszúbogyó. Mutatjuk, mi a teendő.
Cookie