Eleink eledelei címmel igényes, színes fotókkal gazdagon illusztrált kötetbe gyűjtötte a Kárpát-medence magyar lakta térségeinek hagyományos, paraszti életformához kötődő receptjeit az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztálya.
Az idén megjelent, 250 oldalas kiadványban szereplő régi, mára már elfeledet, de a népi, paraszti gasztronómiának pár évtizede még szerves részét képező receptek felkutatásában és gyűjteménybe-foglalásában a Kárpát-medence falugazdász-hálózatot alkotó gazdaszervezetek, köztük a Partiumi Falugazdász Hálózatot működtető Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület munkatársai is aktívan részt vettek. A partiumi falugazdászok gyűjtése nyomán kerülhetett be a recept-gyűjteménybe – néhány példát kiragadva – az érmihályfalvi tejfölös borjúpaprikás, a székelyhídi burgonyás nudli, a köbölkúti rongyosrétes, az ottományi kondás tészta, a bogdándi padlutka és a tésztacsík elkészítési módja, de a köteten keresztül biztosan nagyobb ismertségre számíthat Koltóról a Bencze-család pityókás házi kenyerének, Petőfi kedvencének, a nyakpecsenyével és lecsós alappal kínált burgonyás lepénynek, vagy éppen a szamosardói töltött káposztának a receptje is. A partiumi konyha és a szilágysági paraszti ételek, sütemények világába főként Bákai-Dóra Gabriella falugazdász és Bóné Levente-Ferenc szilágysági szakács jegyzetei nyomán nyerhetnek betekintést az olvasók.
A kötetbe – mely a partiumi vidéki éttermekben, agroturisztikai panziókban is kitüntetett helyet érdemelne – a Kárpát-medence különböző tájegységeire jellemző recepteket gyűjtötték a kiadványt gondozó agrárminisztériumi főosztály munkatársai. Elsősorban az olyan ételeket, melyek az évszakok, a kertben és kamrában elérhető alapanyagok függvényében a dolgos hétköznapokban kerültek – illetve manapság is előszeretettel kerülnek – a felvidéki, kárpátaljai, partiumi, székelyföldi, délvidéki, vajdasági, drávaszögi, muravidéki gazdálkodó családok asztalára.
„Kiadványunkban elsősorban a hétköznapokra jellemző ételek bemutatására törekszünk. Emlékezünk még arra az időszakra, amikor minden paraszt családban a hét minden napjára meg voltak határozva azok az ételek, melyek az évszakok alapján elérhetőek voltak és a mindennapi munkához szükséges energiát, vitaminokat biztosítani tudták… Úgy gondoljuk, hogy a mai modern, rohanó világunkban még fontosabb, hogy a korábbi paraszti életformában alkalmazott praktikus, könnyen elkészíthető, energiában és vitaminokban gazdag ételek kerüljenek asztalunkra” – hangsúlyozzák a kötet előszavában a főosztály munkatársai.
Az Eleink eledelei receptgyűjtemény jól tükrözi, hogy nagyszüleink korában milyen egyszerű, mégis változatos ételekkel táplálkoztak a falusi családok – vallja Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat vezetője.
„A falusi háziasszonyok pár évtizede még nem a nagyáruházak bevásárlókosarait tologatták, nem a mai, „modern” élelmiszeripar kész, félkész műanyag-termékeit vásárolták, hanem azokból az alapanyagokból főztek, sütöttek, amit a konyhakert, a gazdaság egész évben megtermett. Az önellátás teljesen természetes és magától értetődő volt. De be kell látni, változnak az idők, változnak a szokások. A felgyorsult világ és az ebből adódó krónikus időhiány miatt ma már az is kuriózumnak számít, ha valaki otthon, kemencében süt kenyeret a családja számára. Mert hát ehhez is hosszasabb előkészületekre és időráfordításra van szükség. De még erre sincs időnk, rohanunk egész nap. A rohanás ellenére mégis azt mondom, nem szabad elfelejtenünk eleink táplálékait, savanyítási, tartósítási eljárásait. Hisz a házi ízekhez ezek a házi praktikák is hozzá tartoztak, attól lett az ételek íze olyan, amire szívesen emlékezünk. A tavasszal elindított Gazdasszonyképző programunkkal talán egy kicsit mi is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy azok a régi ízek, receptek, amik az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködési Főosztályának kiadványában visszaköszönnek, hamarosan minél több háztartásban, minél több háziasszony keze alatt megelevenedjenek” – fogalmazott Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.