A vasárnap délutáni kánikula sem szegte kedvét a búzafelajánlásaik révén a Magyarok Kenyere programhoz csatlakozó gazdáknak, táncaikkal, éneikkel, verseikkel megörvendeztető fellépőknek és a szép számban összegyűlt érdeklődőknek attól, hogy részt vegyenek a partiumi búzaösszeöntő ünnepségén. A Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület által működtetett falugazdász-hálózat tagjai és szervezettel kapcsolatban álló gazdák immár második alkalommal vesznek részt a karitatív jellegén túl a magyarság összetartozását és egymás iránti szolidaritását is kifejező programban.
Az augusztus 15-i búzaösszeöntő ünnepen elsőként, házigazda minőségében Zatykó Jácint, Szentjobb polgármestere köszöntötte a jelenlévőket, majd Bíró Rozália, az RMDSZ Bihar megyei parlamenti képviselője osztotta meg ünnepi gondolatait.
„Szeretném megköszönni minden egyes magyar embernek, aki fáradtságot nem kímélve nap mint nap dolgozott azért, hogy ez a termés meglegyen. Hogy a termés egy része ide érjen, egy helyre kerüljön, hogy egy kenyér legyen belőle: a magyarok kenyere” – fogalmazott Bíró Rozália, aki szerint az adományként hozott tele zsákok nem csupán a kenyérnek való, életet jelentő búzát, hanem a gazdák magyar lelkületét, nemzet- és hazaszeretetét is tartalmazzák.
A gazdaszervezetek képviseletében Nagy Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Bihar megyei szervezetének elnöke és Pop Imre, a Szilágy Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke szólalt fel. Mindketten bibliai példákkal éltek és hálát adtak Istennek azért a termésért, ami a gazdálkodó emberek számára évezredek óta az életet jelenti. Örömüket fejezték ki, hogy gazdatársaikkal együtt másoknak is juttathatnak ebből az áldásból, olyan alapítványoknak, civil szervezeteknek, akik „felveszik más baját”. Pop Imre úgy fogalmazott: Isten a kiválasztott népnek egykoron olyan földet ígért, amelyet folyók öntöznek, és amin megterem a búza, az árpa, a szőlő és a méz. „Azt mondom a magyarokat, a Partiumot is megáldotta olyan földdel, amelyen megterem a búza, az árpa, a szőlő és a méz” – hangsúlyozta. Leszögezte: Isten áldása a termés, amiből a magyarok kenyere készül, de az is a gondviselő áldása, hogy ebből a kenyérből olyan árvaházaknak, idősotthonoknak is jut, ahol nagy a szükség.
A négy megyére kiterjedő, Partiumot alkotó tizenhét kistérségből érkezett búzaadományokat az együvé tartozás jelképeként egy dézsába öntötték a térséget képviselő falugazdászok, amit Májernyik Mihály apát, esperes-plébános-kanonok és Joó Katalin református lelkipásztor áldott meg.
A „Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem” programot a Magyar Kormány kezdeményezte a MAGOSZ és a Nemzeti Agrárkamara támogatásával. A Partiumi Falugazdász Hálózat tavaly csatlakozott először, 17 munkatársuk tartja a kapcsolatot a maga területén a gazdákkal, irányítja őket a gyűjtőpontokhoz. Tavaly a Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros különböző tájegységeiben élő gazdák búzaadományaiból őrölt lisztből az érintett megyékben több tucat szociális ellátó intézet – gyermek és idős otthonok, egészségügyi központok, iskolák, óvodák konyhái – részesültek. A falugazdászok közvetítésével begyűjtött 110 tonnányi búzából Bihar megyében 25.410 kg, Máramaros megyében 2180 kg, Szatmár megyében 24.673 kg, Szilágy megyében pedig 6.057 kg lisztet osztottak szét a kedvezményezett egyházi vagy civil fenntartású egyesületek, alapítványok oktatási és szociális intézetei között.
A tavaly kapott kenyérnek valóért a szentjobbi búza-összeöntő ünnepségen a megajándékozottak közül a Dévai Szent Ferenc Alapítvány, a Máltai Szeretetszolgálat és a zsoboki Bethesda Gyermekotthon és Szórvány-iskolaközpont képviselői mondtak külön köszönetet, elárulva azt is, hogyan milyen értékes segítséget jelentett – a pandémia időszaka alatt szó szerint a mindennapi kenyeret biztosította védenceik számára – a falugazdászok közvetítésével kapott liszt adomány. A Partium területén idén eddig 65 tonnát számlál a Magyarok Kenyere program keretében felajánlott búza mennyisége, de mint arra Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat vezetője rámutatott: a Magyarok kenyere program nem a megyék közti versengésről szól, hiszen nem mindenütt azonos a mezőgazdasági potenciál. „Nem az a lényeg, hogy hány tonnát gyűjtenek össze, hanem az, hogy hány ember adja össze azt a búzamennyiséget. A cél szempontjából ugyanolyan fontos az is, aki csak 10-20 kiló búzát adományoz, hisz ugyanúgy magáénak érzi a programot” – hangsúlyozta a falugazdászok vezetője.
Elmondta, a falugazdászok a szentjobbi búzaösszeöntő ünnepségre már több mint egy hónapja, előbb a gyűjtőpontok kialakításával, a gazdák megkeresésével, majd az adományként felajánlott búza begyűjtésével készülődtek, amit a napokban a kenyérnek való gabona malmokba való továbbítása követ. A test mellett a lélek táplálására is gondolnak: a héten a falugazdászok az egyházaknak elviszik a megáldásra vagy úrvacsorára felajánlott, immár az új búzából sütött kenyereket. Az adomány-búzából őrölt lisztet a tervek szerint szeptember folyamán juttatják el a program idei kedvezményezettjeinek.