A térségbeli falugazdászok hívószavára csatlakozott kezdeményezésünkhöz Székelyhídról a Glissando és az Eurofarm Import Export Kft, Margittáról az Emivet és az Orild Com Kft, Érmihályfalváról a helyi gazdaboltot működtető Farmchem Kft, míg az élesdi Kajántó Mária Gyermekotthon javára a mezőtelegdi gazdaboltot működtető Bucsás családi vállalkozás ajánlott fel zöldségvetőmagokat.
A gyermekeket, kisiskolásokat kertészkedésre, zöldségtermesztésre ösztönző programot – első kiadásként – áprilisban indította útjára a falugazdász-hálózat, azzal a céllal, hogy a kertészkedés örömére és sokoldalúságára, továbbá az egészséges életmódra, a házilag, vegyszermentesen termesztett zöldségek, gyümölcsök fogyasztásának fontosságára hívja fel a diákok figyelmét. A program kezdeményezői bíznak abban, hogy a program révén egyre több fiatal kedveli meg és kikapcsolódásként örömét leli a veteményezésben, növénygondozásban, így a falugazdászok tanácsait követve lépésről lépésre tanulhatják meg a házi zöldségtermesztés fortélyait is.
A gyermekek a Kertésztanoda-programhoz csatlakozó agrárvállalkozások, gazdaboltok, vetőmagforgalmazók felajánlásai nyomán ingyen juthatnak a különféle zöldségféleségeket tartalmazó vetőmagcsomagokhoz. A vetőmagcsomagokban a salátától a piros retekig, a borsótól a répán keresztül a hagymáig számos idényzöldség, friss fogyasztásra, illetve tárolásra, tartósításra alkalmas zöldségféleség vetőmagja megtalálható. A vetőmagcsomagokat a térségben tevékenykedő falugazdászok osztják szét a kedvezményezett gyermekotthonok, bentlakásos vagy tangazdasággal rendelkező iskolák között. Az összeállított vetőmagcsomagokat a Kertésztanoda-program első esztendejében a Partiumi Falugazdász Hálózat vonzáskörzetében, azaz a Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros megyében működő gyermekotthonok lakóinak kézbesítik, de az új partnereknek, adományozóknak köszönhetően a vetőmagcsomag már iskolákhoz, a kertgondozást felvállaló osztályközösségekhez is eljutott. Így tudtunk például vetőmagokat ajándékozni a Hans Linder Alapítvány Szatmárnémetiben létrehozott gyakorlókertje és Halmiban működő árvaháza számára.
„Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a Kertésztanoda indulása óta eltelt két-három hétben is egyre több cég, vetőmag-adományozó csatlakozott a programunkhoz. Azt gondolom ez is azt jelzi, hogy partnereink bíznak bennünk, helyeslik a kezdeményezéseinket és mellénk állva, velünk együtt segítik, támogatják azoknak a céloknak az elérést, amiért a négy megyére kiterjedő Partiumi Falugazdász Hálózat tagjai dolgoznak. Természetesen az adományozók is tisztában vannak azzal, hogy a kitűzött célokat nem egyik napról a másikra érjük el. Ez egy hosszú folyamat. Azon gyermekek közül sem lesz mindegyikből kertész, akik ez alkalommal vetőmagot kaptak. De a foglalkozást, a törődést, a jövő gazdagenerációjának a nevelését már most, gyermekkorban el kell kezdenünk, ahhoz, hogy a partiumi agrárium, a vidéki lét a jövőben is új erőforrásokat kapjon” – hangsúlyozta Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.